Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Падіння Держави Селевкідів
Після чергової міжусобної війни і вбивства Антіоха XIII, у 63 році до н. е. Помпей Великий приєднав залишки колись могутньої Держави Селевкідів до провінція Сирія у складі Римської республіки.
На обкладинці: Тетрадрахма з профілем Антіоха XIII
3518
Війни
Володимир Лук'янюк
По смерті Олександра Великого гіганська держава, що простягалась від Греції до Індії, стала полем бою його найближчих сподвижників і у 312 році до н. е. її більша частина опинилась під владою Селевка Нікатора, на момент убивства котрого у 281 році до н. е. включала центральну Анатолію, Персію, Левант, Месопотамію та нинішні Кувейт, Афганістан та частини Пакистану і Туркменістану загальною площею майже 4 млн км2. Заснована ним держава стала центром елліністичної культури, що розпочала свою майже 250-річну експансію на Близький Схід і в Середнью Азію.
Розпад держави Олександра Македонського, близько 300 року до н. е.
Розпад держави Олександра Македонського, близько 300 року до н. е.
Переживши півстолітній підйом, Держава Селевкідів виявилась неспроможною втримати свої переферійні провінції, і вже в середині III століття до н. е. про свою незалежність заявили Бактрія, Согдіана, Каппадокія і Парфія.
Єдність держави вдалось відновити Антіоху Великому, однак його успіхи у війнах на Сході та проти Єгипту вселили в нього впевненість, яка привела до фатальних рішень, — заохочений легендарним Ганнібалом, він розпочав експансію на Захід у надії підкорити Грецію, але у 191-190 роках до н. е. зазнав двох нищівних поразок від Римської республіки. Обкладена величезною контрибуцією, Держава Селевкідів увійшла в період міжусобиць, заколотів і повстань, що на фоні перманентних воєн з Єгиптом і Парфією привело до її незворотнього розпаду — до 100 року до н. е. від гігантської території під владою Антіоха VIII Гріпа була лише столиця Антіохія з околицями і кілька міст у Сирії.
Існуючи певний час як буфер між Єгиптом і Понтом, що вів війну із Римом, у 83 році до н. е. Держава Селевкідів зазнала нападу Тиграна Великого — втрутившись у чергову міжусобицю на боці однієї із фракцій, він приєднав Сирію до Великої Вірменії. Однак після поразки Вірменії від римлян у 69 році до н. е. рішенням римського сенату державність Селевкідів була формально поновлена при повній васальній залежності від Республіки. У 66 році до н. е. проти Антіоха XIII виступив його двоюрідний брат Філіпп і за підтримки місцевих арабських шейхів йому вдалось захопити столицю. Вигнанець Антіох був змушений шукати захисту в Едессі, де через два роки, після відмови командуючого римською армією на Сході Помпея Великого виступити на його підтримку, був убитий за наказом місцевого князя Сампсікерама I. Маючи надзвичайні повноваження сенату, у 63 році до н. е. Помпей приєднав Державу Селевкідів до римської провінції Сирія.
Одинадцятий і останній представник династії Селевкідів «друг римлян» Філіпп II Філоромей востаннє згадується у 56 році до н е. як потенційний чоловік цариці Єгипту Береніки IV (сестри знаменитої Клеопатри VII). Однак цей шлюб не відбувся через пряму заборону проконсула Сирії Авла Габінія — наступного року він розпочав війну проти Єгипту, під час котрої Береніка була вбита, а на престолі було поновлено її батька, «союзника і друга римського народу» Птолемея XII Авлета.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 11 лютого 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження
Війни
Особистості
Азія
Античні часи
Золотий вік
#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left25 серпня
27 серпняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward