Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Кир
Великий — засновник Перської імперії
У 553 році до н. е. молодий персидський цар Аншану і Парси Кир з роду Ахеменідів захопив столицю Мідії місто Екбатани і проголосив себе царем Персії і Мідії. За час свого правління Кир II Великий підкорив всю Західну Азію від Середземноморя до Сирдар'ї в Середній Азії, перетворивши імперію Ахеменідів на найбільшу державу свого часу.На обкладинці: Золотий орел — символ перських царів династії Ахеменідів
14198
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Кир, син Камбіса I з клану Ахеменідів, провідного клану перського племені Пасаргадів, і, імовірно, Мандани, дочки мідійського царя Астіага, народився близько 593 року до н. е. і у віці 38-и років змінив батька як очільник кількох осілих племен, що об'єднались навколо Пасаргадів. Спираючись на сильну армію, основою якої стала кіннота, в 553 році до н. е. Кир виступив проти свого сюзерена Мідії, яку переміг у трьох поспіль битвах.

Не знаходячи більше підтримки у підданих, цар Мідії Астіаг втік до міста Екбатани, але незабаром був змушений здатися Киру і в 550 році до н. е. зректися на його користь престолу (в 550 р до н. е.) — Мідія стала частиною до того периферійного Персидського царства. Наступного року перси захопили Парфію, Вірменію та Каппадокію. В 547 році до н. е. персидське військо підійшло до кордонів Лідійського царства. Стурбований загрозою нападу, цар Лідії Крез закликав у союзники Вавилонію і Єгипет, що, однак, не зупинило Кира — він розбив лідійське військо у битві біля міста Птерія і зайняв столицю місто Сарди, а самого Креза взяв у полон. Цього ж року перси захопили Бактрію і грецькі міста на узбережжі Егейського моря.

Спираючись на вавилонське жрецтво і купецтво, незадоволене правлінням царя Набоніда, наступного року було завойоване Нововавилонське царство, Кир проголосив себе "царем Вавилона", звільнив юдеїв з "вавилонського полону", дозволив їм повернутися до Палестини і збудувати новий Єрусалимський храм, повернувши викрадені свого часу Навуходоносором храмові посудини. Вавилон став однією з царських резиденцій Кира, вавилоняни продовжували займати переважне положення в державному апараті, а жрецтво отримало можливість відродити давні культи, яким Кир всіляко протегував. Однак фактично Вавилонія з самостійного царства перетворилася на сатрапію Держави Ахеменідів і втратила будь-яку незалежність як у зовнішній політиці, так і всередині країни, — вища військова та адміністративна влада тепер належала персидському наміснику.

Після поразки Вавилона Кир дипломатичним шляхом домігся підпорядкування Сирії, Фінікії та Палестини і почав підготовку до війни з Єгиптом. В 530 році до н. е. він вирішив убезпечити північно-східні кордони свого царства від вторгнення саків-массагетів, що кочували в степах на схід від Аральського моря. Проте перська армія була вщент розбита у битві біля ріки Яксарт (Сирдар'ї), а сам Кир загинув.

Єгипет був завойований сином Кира Камбісом II в 525 році до н. е., а сама Імперія Ахеменідів проіснувала до IV ст. до н. е., коли вона була підкорена македонським царем Олександром Великим, який розбив Дарія III в 331 до н. е. у вирішальній битві при Гавгамелах.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 26 лютого 2013. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Правила життя Квентіна Тарантіно
Правила життя
Правила життя Квентіна Тарантіно
#ЦейДень
Події, факти, персоналії