Місто-держава Урук
location_on
Урук
Архітектура і будівництвоВолодимир Лук'янюк
Приблизно в 3500 році до н. е. селища Урук, Е-Ана і Кулаба злились в єдиний населений пункт площею близько 125 гектарів з населенням біля шести тисяч чоловік, ставши першим містом Південної Месопотамії. Археологічна культура Урука дала назву цілій епосі (культура Варки — за назвою пагорба, на якому розміщувалось місто), а саме місто під назвою Ерех згадується у Біблії як одне з володінь царя Німрода.На обкладинці: Сучасний глиняний відбиток шумерської циліндричної печатки, Урук, бл. 3500-3000 року до н. е. © Музей Лувру
14057
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

В середині IV тисячоліття до н. е. на узбережжі річки Єфрат кілометрів за 90 від місця її впадіння в Перську затоку (нині — Південний Єфрат) існувала група з кількох десятків шумерських поселень, які сформувались біля природніх проток і кількох штучних каналів.

Близько 3500 року до н. е. селища Урук, Е-Ана і Кулаба розрослись і злились в єдиний населений пункт площею близько 125 гектарів з населенням біля шести тисяч чоловік, ставши найбільшим землеробським містом Межиріччя, центром культу шанованих шумерами богині кохання і родючості Інанни та бога неба Ану. Перемога над іншим шумерським містом Кіш принесла Уруку панування в Південній Месопотамії.

В XXVIII—XXIV ст. до н. е. Урук увійшов у союз міст Дворіччя, на контрольованій ним території згодом з'явились міста Ларса, Куталлу, Бад-тібіра.

До цього періоду відносяться перші історичні царі Урука, зокрема Енмеркар, син Мескіаггашера, напівлегендарного засновника Першої династії Урука, згадувааний у Біблії під іменем Німрод як праонук Ноя, онук Хама, засновник Вавилону та Ніневії. За переказами Енмеркар розбудував Урук, звівши нові житлові квартали навколо храму Інанни, в сусідньому Еріду розпочав будівництво одного з перших в Месопотамії зикуратів, що стало підставою для міфу про Вавилонську башту.

Онук Енмеркар «цар землі» Гільгамеш, що правив десь між 3000 і 2500 роками до н. е., — головний герой шумерської міфології. Під своєю владою він об'єднав міста Урук, Адаб, Ніппур, Лагаш, Умма, здійснив похід в Елам. За його наказом Урук, що мав на той час площу десь 400 гектарів, був обнесений дев'ятикілометровою стіною з невипаленої цегли для захисту від набігів ворогів.

У XXVI ст. до н. е. Урук втратив гегемонію в регіоні, поступившись місту Ур, а через століття — місту Лагаш. В кінці XXIV ст. до н. е. він був завойований Саргоном Давнім, який зруйнував стіни міста і включив його в засноване ним царство Аккад.

Восстаннє Урук пережив підйом за Сонь-Кашида, який близько 1860 року до н. е. зміг звільнитись з-під влади міста Ларса і заснував нову династію місцевих правителів. Він звів великий царський палац, кілька храмів, його наступники поріднились з аморейськими царями Вавилону. Однак уже через півстоліття Урук знову став васалом Ларси, а в 1787 році до н. е. його разом з усією Південною Месопотамією підкорив вавилонський цар Хаммурапі.

Важливим храмовим містом Урук залишався до початку першого тисячоліття до н. е., входив до Вавилонського та Ахеменідського царств. У складі держави Селевкідів він став занепадати і в третьому столітті нашої ери був зруйнований при завоюванні Сасанідською імперією. З часом посушливий пустельний клімат його повністю знищив.

Урук був віднайдений у 1849 році британським археологом Вільямом Лофтусом, який виявив також міста Ларса і Ур. Його систематичні дослідження почались через півстоліття зусиллями німецького археолога Юліуса Йордана, який знайшов храм богині Іштар і частину міських стін висотою до 15 метрів.

Розкопки, що з невеликими перервами тривали до 1978 року, відкрили світу найдавніші з відомих письмена у вигляді кількох тисяч глиняних табличок з шумерськими піктографічними зображеннями, гербові циліндричні печатки, мармурову маску богині Інанна, що вважається чи не найдавнішою з відомих скульптур натурального розміру, численні зразки кераміки, фігурки тварин, вироби з бронзи, храмові споруди з кількома кімнатами, найвідомішою з яких є названий за кольором гіпсової штукатурки т. зв. Білий храм, присвяченй богу Ану.

Друк 7
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 22 березня 2011. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Стаття «Місто-держава Урук» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

Дивіться також

#ЦейДень

Все про 12 квітня

Події, факти, персоналії