Саргон Аккадський — перший імператор
Близько 2316 року до н. е. виходець із простого народу Саргон став царем Аккаду і Шумеру. За 40 років його правління була створена перша в світі імперія, розміри якої були перевершені лише через півтори тисячі років.На обкладинці: Бронзова «Маска Саргона», бл. 2300 року до н. е. © Національний музей Іраку
20540
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Саргон (Шаруккін) був семітського походження родом із східного берегу ріки Єфрат (територія сучасної Сирії) і виховувався у сім'ї водоноса при храмовому комплексі останнього царя IV династії Кішу Ур-Забаби. Сам Шаруккін в юності був садівником і чашеносцем у цьому ж храмі.

Яким чином Саргон здобув владу в Кіші невідомо, але це сталось після того, як правитель Шумеру Лугальзагесі завдав поразки Ур-Забабі. Саргон переніс столицю у місто Аккаде на півночі Межиріччя. Створивши сильну армію, він спочатку завоював північ Месопотамії, на території якого створив державу, що за назвою столиці стала іменуватись Аккадом. На п'ятому році свого правління Саргон завдав поразки Лугальзагесі, захопив місто Урук, а наступного — міста Умма, Лагаш і Ур, вийшовши на берег Нижнього моря (Персидської затоки).

Біля 2316 року до н. е. Саргон переправився через Єфрат, приєднав території на північному-заході від Аккаду і через три роки, пройшовши війною через території сучасних Сирії та Лівану, вийшов на узбережжя Верхнього (Середземного) моря. Згодом була підкорена держава Субарту (Ассирія) на східному березі ріки Тигр. Держава Саргона, який став називатись «цар Аккаду, Шумерії і багатьох земель», була першою централізованою деспотією, в якій колишні органи самоуправління міст-держав були перетворені на місцеві адміністрації, а культ місцевих богів поступово став витіснятись культом загальношумерського бога родючості Енліля. При цьому інститут жерців був підпорядкований царю, завдяки чому вони стали фактично державними чиновництвом.

Правив Саргон близько сорока років і помер під час повстання на півдні країни (в Шумерії), викликаного голодом, яке придушив його син і спадкоємець Рімуш. Династія, заснована Саргоном Великим, правила біля 140 років до завоювання країни племенами гутіїв, яких покликали на допомогу шумерці після спроб акадців знищити їхній храм в Ніппурі.

Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»
Пряма Мова
Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»
Друк 3
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

#ЦейДень

Все про 19 квітня

Події, факти, персоналії