search
close
search
Шуканий термін: c
Результатів: 68
Точних результатів не знайдено.

Дивіться також:

Аббе число: характеристика дисперсії оптичного скла. Обчислюють за співвідношенням (nD — 1)/(nF — nC), де nD, nF, nC — показники заломлення скла для спектральних ліній відповідно жовтої натрію (5893 х 10-10м), синьої водню (4861 х 10-10м) і червоної водню (6563 х 10-10м). За ім'ям німецького фізика Ернста Аббе.

Австралопітек: група викопних вищих приматів, близьких до предкової форми людини. Кістки А. вперше були виявлені в пустелі Калахарі (Південна Африка ) в 1924 р. А. прийнято вважати предком всіх двоногоходячих мавп, з об'ємом мозку до 880 см3. Рід А. (Australopithecus) вважається пращуром щонайменше двох груп гомінідів: парантропів і людей.

Акація: 1. Рід квіткових рослин родини Бобових (Fabaceae). 2. Назва кількох видів посухостійких дерев або кущів з білими чи жовтими квітками.

Акваланг: автономний апарат для забезпечення дихання людини під водою — балон зі стиснутим повітрям або газовою сумішшю, з якого виходить шланг з кінцевиком, який вставляється в рот. Інша назва — SCUBA (Self-contained underwater breathing apparatus — самодостатній апарат для підводного дихання).

Акула: надряд хрящових риб. Найдавніші представники існували вже близько 420 — 450 млн років тому. До теперішнього часу відомо більше 450 видів А.: від глибоководної дрібної Etmopterus perryi, завдовжки 17 сантиметрів, до китової А. (Rhincodon typus) — найбільшої риби (її довжина досягає понад 20 метрів). Представники надряду широко поширені у всіх морях і океанах, від поверхні до глибини більше 2000 метрів. В основному мешкають в морській воді, але деякі види здатні жити також і в прісній. Більшість А. відносяться до так званих справжніх хижаків, але окремі види, зокрема китова, гігантська і великорота А., — фільтратори, вони харчуються планктоном, кальмарами і дрібними рибами.

Альпака: 1. Одомашнений ссавець (Vicugna pacos) роду лам родини верблюдових. Зріст 0,9-1 м в холці із шиєю, довжина тіла біля 1,4 м, вага близько 80 кг. Тіло вкрито м'якою довгою (до 40 см) вовною, подібною до вовни мериносів. Розводять у Чилі, Перу і Болівії. 2. Легка тканина з її вовни. 3. Нікелевий сплав з додаванням срібла (1-2%) для виготовлення столового посуду.

Амфібрахій: віршовий розмір на чотири мори з трискладовою стопою і наголошеним (довгим) другим складом. CKQUOTE>Ні слова про спокій.
Ні слова про втому.
Хай марші лунають бадьорі й гучні.
Хоч ніч облягає,— та в пітьмі глибокій
Вже грають-палають досвітні вогні.

Василь Еллан.
CKQUOTE>

Архантропи: заст. найдавніші викопні люди (пітекантроп, синантроп, атлантроп, олдувайська людина, гейдельберзька людина та інші). Сучасна назва — Homo erectus — людина прямоходяча. Кісткові залишки А. знайдені в Азії, Африці, Європі. Час їх існування — 2,8 млн. — 350 тис. років тому. Ранні А. виготовляли грубі кам'яні знаряддя, основні заняття — полювання і збиральництво; форма суспільної організації — первісне людське стадо. Мовне спілкування знаходилося на початковій стадії розвитку. А. являють собою початковий етап процесу антропогенезу, що призвів до виникнення палеоантропів (неандертальців).

Ахатина: (Achatina) сухопутний черевоногий молюск з підкласу легеневих равликів; досягає в довжину 15-20 см, веде переважно нічний спосіб життя.

Бабуїн: примат роду павіанів (Papio) родини мавпові (Cercopithecidae). Чоловічі особини мають зріст до 1,1 м, хвіст — до 0,6 м. Основне забарвлення хутра жовтаво-сіре, сідничні нарости червоні. Поширений в Центральній та Східній Африці.

Бадан: рід багаторічних трав'янистих рослин родини ломикаменевих (Saxifragaceae). Поширені в Центральній та Східній Азії, Б. товстолистий — цінна технічна (дубильна) і лікарська рослина. В Україні росте як декоративна культура.

Барс сніговий: великий хижий ссавець (Uncia uncia) з сімейства котячих; мешкає в гірських масивах Центральної Азії. Інша назва — ірбіс.

Бартонельоз: тропічна інфекція, яка викликається бактерією Bartonella bacilliformis. Протікає у формі лихоманки, з інтоксикацією, кістковими, суглобовими та м'язовими болями. На шкірі з'являються крововиливи, печінка і селезінка збільшені, можлива жовтяниця. За іменем перуанського мікробіолога Альберто Бартона.

Вінчестер: 1. Система багатозарядних гвинтівок і рушниць. Від назви американської фірми «Winchester Repeating Arms Company», що випускала подібну зброю з 1866 року. 2. розм. жорсткий диск компютера; через схожість назв перших жорстких дисків («30-30») із найпоширенішим калібром («.30-30») рушниць.

Віуела: старовинний іспанський щипковий інструмент, подібний до гітари. Спочатку на В. грали смичком (vihuela de arco), а з XVI ст. тільки щипком (vihuela de mano). В. XVI ст. В. стала схожа на велику гітару, а по налаштуванню (шість подвійних струн, перша струна могла бути одинарною) близька лютні.

Гепард: ловчий барс; рід хижаків (Acinonyx jubatus) родини котячих, найшвидша наземна тварина — у гонитві за жертвою розвиває швидкість до 110-115 км/год, розганяється до 75 км/год за 2 секунди. У Г. невелика голова, високо розташовані очі і маленькі закруглені вуха. Забарвлення пісочно-жовте, з розкиданими по всьому тілу дрібними чорними плямами, з боків морди — тонкі чорні смуги. Маса дорослого гепарда — від 40 до 65 кг, довжина тіла — від 115 до 140 см, досить масивний хвіст має довжину до 80 см. Поширений в Африці та Південно-Західній Азії; добре приручається і використовується для ловів, полювання. Інша назва — чіта.

Декатрон: іонний прилад для перемикання електричних кіл; використовують для лічби імпульсів. Від назви торгової марки "Декатрон" компанії British Ericsson Telephones Limited.

Джип: легковий автомобіль підвищеної прохідності; легковий або напіввантажний позашляховик. Від торгової марки «Jeep» компанії Chrysler.

Дотком: узагальнена назва інтернет-компаній; назва походить від комерційного домену верхнього рівня — .com.

Дремель: електричний інструмент для фігурного різання листового металу. Від торгової марки компанії Bosch.

1234keyboard_arrow_right
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24