search
close
search
Шуканий термін: штам
Результатів: 22
Штам (нім. stamm — рід, плем'я): чиста культура мікроорганізмів (вірусів, бактерій) або культури кліток, виділена з якогось середовища. Ш. називають також культури мікроорганізмів одного й того ж виду, виділених з різних джерел (об’єктів) або одного й того самого, але в різні часи. Ш. одного виду мікроорганізмів можуть суттєво відрізнятися низкою властивостей, напр., вірулентністю, чутливістю або стійкістю до антимікробних препаратів.

Можливо ви шукали:

Штамб: частина стовбура дерева від кореня до першого розгалуження.

Штамп: 1. Форма з металу або якого-небудь іншого матеріалу для серійного виготовлення деталей чи якихось інших дрібних предметів шляхом штампування 2. Вид печатки, яка переважно має вигляд прямокутника з гуми з опуклим зображенням тексту назви якої-небудь установи, організації і т. ін. із зазначенням адреси, номера або яких-небудь інших відомостей; штемпель 3. перен. Прийнятний загальновизнаний зразок, який сліпо наслідують.

Дивіться також:

Апостиль: спеціальний знак, що проставляється на офіційних документах некомерційного характеру, що засвідчує підписи, якість, в якій виступала особа, що підписала документ, а також, в окремих випадках, справжність штампу або печатки, що скріплюють документ.

Барба: зазублина штриха кліше або штампа.

Бульдозер: 1. Гусеничний чи колісний трактор або тягач з навісним робочим органом — відвалом (щитом). 2. Згинальний прес для машинного гнуття у штамах (у холодному чи гарячому стані) деталей із заготовок різного перерізу.

Вальці: робочі частини (валки, циліндри, конуси) дробильних, штампувальних та інших машин або й самі машини.

Віброштампування: формування залізобетонних конструкцій і виробів з бетону вібрацією і тиском штампів.

Грат: зайвий метал, що залишається на кромках виробів після штампування або іншої обробки.

Диспонент: 1. Фізична чи юридична особа, що володіє вільними коштами на рахунках комісіонерів чи кореспондентів банку. 2. Уповноважений у справах фірми, розпорядник, управитель. 3. заст. Лихвар.

Матриця: 1. Робоча частина штампа для обробки металу тиском, що має заглиблення (або отвір), яке відповідає за формою або контуром виготовлюваному виробові. 2. Заглиблена форма для відливання літер, виготовлення набору в набірних машинах, одержання стереотипів. 3. Скляна пластинка з желатиновим шаром, яку застосовують у фототипії. 4. Сукупність чисел, розміщених у прямокутній таблиці у вигляді n стовпців i m рядків. Якщо m = n, то М. називають квадратною порядку n. 5. Електронні об'єкти, впорядковані у вигляді двомірного масиву.

Медальєр: 1. Фахівець з художньої обробки матеріалів для виготовлення пам'ятних знаків з приводу яскравих подій в суспільному чи мистецькому житті. 2. Гравер, який виготовляє штампи М., печаток тощо.

Пошта: 1. Державна установа, яка здійснює пересилання і доставку адресатам листів, періодичних видань, грошових переказів, посилок і т.ін.; поштамт. 2. Те, що пересилається, доставляється поштовою установою; кореспонденція, листування. 3. Перевезення людей, що здійснювалося поштовими установами.

Поштамт: установа, яка обслуговує населення всіма видами поштового, телеграфного й телефонного зв'язку.

Процент: 1. Сота частка числа, яке приймається за ціле, за одиницю (позначається %); відсоток. 2. Доход, який одержують на кожні сто грошових одиниць капіталу або грошової суми, покладеної у банк або ощадну касу; плата, яку кредитор одержує від позичальника за користування наданими йому коштами. 3. Винагорода, що нараховується залежно від обороту, доходу.

Пуансон: 1. Робоча частина (звичайно металевий стрижень) деяких штампів та інших інструментів, що безпосередньо тисне на матеріал, який обробляють або досліджують. 2. Сталевий штамп з рельєфним зображенням букви, знака, цифри тощо. За допомогою П. видавлюють у металі друкарські форми (матриці). Виготовляють ручним або механічним способом. 3. Умовна позначка на географічних картах (кружок, квадратик тощо).

Стандарт: 1. Прийнятий тип виробів, що відповідає певним вимогам своєю якістю, хімічним складом, фізичними властивостями, розміром, вагою і т. ін. 2. перен. Щось позбавлене індивідуальних особливостей, своєрідності, оригінальності; шаблон, трафарет, штамп. 3. ек. Золотий С. — система обмінник курсів і грошова система, при яких центральний банк або уряд зобов'язані купувати і продавати золото за фіксованою ціною в національній валюті.

Трафарет: 1. Платівка з картону, металу тощо, в якій прорізано малюнки, літери або цифри для їх швидкого відтворення на якійсь поверхні. 2. перен. Загальноприйнятий або визнаний зразок, що його наслідують звичайно сліпо; шаблон, штамп, стереотип.

Філателія: колекціонування й вивчення поштових і гербових марок, конвертів і листівок з марками та штампами, а також інших засобів оплати поштової кореспонденції різних країн.

Формування: 1. У ливарному виробництві — технологічний процес виготовлення ливарних форм, які заповнюватимуться рідким металом або сплавом. 2. У ковальському, штампувальному виробництві — деякі операції, що полягають у зміні форм заготовок при штампуванні. 3. Створення чогось (думки тощо). 4. Розвиток.

Шаблон: 1. Взірець, за яким виготовляють однорідні вироби або перевіряють форму готових виробів. 2. Пристрій (пластинка з заокругленням або зубцями на кінці), яким перевіряють профіль складних виробів. 3. Пристрій для надання конструктивному елементу (напр., карнизу будинку) певної форми. 4. Кресленик архітектурної або іншої деталі в натуральну величину. 5. перен. Взірець, штамп, що його наслідують сліпо, некритично.

Штемпель: 1. Прилад, інструмент з опуклим зображенням якого-небудь малюнка або напису, що служить для одержання відбитка, для накладання печатки, клейма; печатка, штамп. 2. заст. Гербова марка.

Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24