search
close
search
Шуканий термін: лінія
Результатів: 101
Лінія (1) (лат. linea — шнур, лінія): 1. Сукупність геометричних точок, пов'язаних між собою, яка описується певним рівнянням. 2. Сукупність певних обєктів, розташованих в ряд.

Лінія (2) (пол. liniа від лат. linea — шнур, лінія): старовинна одиниця довжини в ряді країн. В Англії — мала Л. була рівна 1/12 дюйма (2,11666 мм), велика Л. — 2,54 мм; французька Л. (лінь)- 1/144 фута (2.2558291 мм), польська Л. — 2 мм, прусська Л. — 2,17 мм, російська Л. — 2,54 мм. Сьогодні в англійських великих Л. виміпюється калібр зброї, а у французьких Л. — діаметр механізмів годинників.

Дивіться також:

Авіалінія: смуга земної поверхні, над якою проходить затверджений маршрут регулярних польотів транспортних літаків або вертольотів. Інша назва — авіатраса.

Адіабата: лінія, яка зображує на графіку адіабатний процес.

Апсиди: найближча і найвіддаленіша точки орбіти одного світила відносно іншого центрального (напр., Землі відносно Сонця — перигелій і афелій); лінія А. — пряма, що сполучує ці точки.

Базис: 1. Основа, опора, фудамент, база. 2. геод. Основна, точно виміряна на місцевості лінія, за якою визначають довжину інших ліній і роблять обчислення. 3. геол. Б. ерозії — рівень басейну, в який впадає водний потік. До загального (або головного) Б. ерозії належить Світовий океан, до місцевого (або тимчасового) проточні озера, місця впадіння притоки в головну річку. 4. Б. економічний — сукупність виробничих відносин певного суспільства, що відповідають характерові й певному рівневі розвитку продуктивних сил.

Балістичний: пов'язаний з балістикою; Б-а ракета — ракета без несучих поверхонь (крил), що рухається по балістичній кривій лінії; Б-а траєкторія — крива лінія, шлях, по якому рухається тіло в повітрі за інерцією і від дії сили, ваги.

Бергштрих: риска, штрих, перпендикулярна ізолінії, яка вільним кінцем вказує напрям зменшення позначеної ізолінією величини.

Блок-схема: схема машини, приладу, апарата, пристрою, в якій основні вузли (блоки), що утворюють її, зображено прямокутниками та іншими фігурами, а зв'язок між ними показано лініями з стрілками.

Бульб: морськ. виступаюча нижче ватерлінії частина носа судна, що має опуклу еліпсоїдну форму.

Ватерлінія: 1. Лінія вздовж корпусу корабля, утворювана поверхнею води. 2. Лінія вздовж корпусу, яка вказує на максимальну дозволену осадку навантаженого корабля (вантажна В.).

Вельси: бруси обшивки судна, розмішені над ватерлінією; надводний борт.

Вертикаль: лінія, по якій розміщується нитка від діяння ваги.

Генеральний: загальний, головний; Г-а лінія — керівна лінія, що визначає дії в конкретних умовах; Г. секретар — виборна керівна посада, яка існує в ряді партій, головна службова особа в деяких міжнародних організаціях та відомствах (напр., Г. секретар ООН); Г-а рада — керівний орган у ряді організацій (напр., Г-а рада 1-го Інтернаціоналу); Г. штаб — орган найвищого військового управління в країні; Г. план — науково обгрунтований перспективний план розвитку населеного пункту, забудови промислового об'єкта.

Гідрант: кран; встановлюють на лініях водопроводу для поливання вулиць, гасіння пожеж тощо.

Горизонтальний: паралельний до поверхні Землі або до горизонту в даному місці; Г-а лінія (або площина) дотична до земної кулі в даній точці, перпендикулярна до прямовисної (вертикальної) лінії.

Грабен: ділянка земної кори, що опустилася по лініях скидів нижче від сусідніх ділянок.

Графа: 1. Смуга, стовпчик між двома вертикальними лініями у таблицях, книгах. 2. Рубрика, розділ тексту.

Демаркаційний: прикордонний, розмежувальний; Д-а лінія — умовний тимчасовий кордон між воюючими державами на час перемир'я; лінія, що поділяє переможену країну на зони окупації державами-переможницями.

Дерматогліфіка: розділ морфології людини, який вивчає шкірний рельєф долонних і підошовних поверхонь, де шкіра вкрита численними капілярними лініями, що утворюють певні узори. Дані Д. використовуються в криміналістиці (дактилоскопія), судовій та клінічній медицині.

Директриса: 1. Така пряма лінія, що відношення віддалі між будь-якою точкою кривої та її фокусом до віддалі між тією самою точкою і цією прямою є сталою величиною (ексцентриситетом кривої). 2. Спеціально обладнана ділянка артилерійського полігону для вправ з артилерійської стрільби.

Діаметр: відрізок прямої, що проходить через центр кола і сполучає дві його точки, а також довжина цього відрізка. Д. множини точок — віддаль між двома найвіддаленішими точками цієї множини; Д. конічного перетину — пряма лінія, що є геометричним місцем середини усіх паралельних хорд даного конічного перетину.

123..5keyboard_arrow_right
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24