search
close
search
Шуканий термін: Функція
Результатів: 35
Функція (лат. functio — виконання, звершення): 1. книжн. Явище, яке залежить від іншого явища, є формою його виявлення і змінюється відповідно до його змін. 2. книжн. Робота кого-, чого-небудь, обов'язок, коло діяльності когось, чогось; повинність, місія. 3. фізіол. Специфічна діяльність організму людини, тварин, рослин, їхніх органів, тканин і клітин. 4. мат. Величина, яка змінюється зі зміною незалежної змінної величини (аргументу). 5. соціолог. Роль, яку виконує той чи інший елемент соціальної системи.

Дивіться також:

Аверсія: 1. Нехіть, огида до чогось. 2. лінгв. різновид апострофи, риторичного звернення — перерва промови з безпосереднім зверненням до уособлював предмету або завідомо відсутньої особі (померлого, полеглого героя). 3. мед. важка форма партнерської сексуальної функція]>дисфункції, крайня ступінь негативного ставлення до статевого акту.

Алгебричний: той, що стосується алгебри; А-на сума — сума додатних і від'ємних чисел; А-на функціяфункція, пов'язана з незалежною змінною алгебричним рівнянням; А-ні числа — числа, які є коренями алгебричних рівнянь з раціональними коефіцієнтами; А-не рівняння — рівняння, кожна частина якого є многочленом відносно невідомих чисел.

Аналітичний: одержаний в результаті розчленування об'єкта й аналізу одержаних внаслідок цього частин; А-на геометрія — розділ геометрії, який вивчає властивості геометричних об'єктів виключно обчислюванням; А-на функціяфункція, яку можна розвинути в степеневий ряд. А-на хімія — розділ хімії, який займається визначенням складу речовин.

Анатомія: наука про форму та будову організму в цілому та його складових частин (органів, систем) у взаємозв'язку з їхніми функціями і розвитком.

Гармоніка: 1. Загальна назва деяких духових музичних інструментів (гармонії, акордеона тощо), які представляють собою рухомі міхи з двома клавіатурами. 2. фіз. Коливання, частота якого кратна основній частоті складного коливання. 3. мат. Періодична функція.

Гіперфункція: посилення діяльності (функції) якого-небудь органа, тканини, системи (пор. гіпофункція).

Гіпофункція: недостатня діяльність (функція) будь-якого органа, тканини, системи, що призводить до порушення життєдіяльності організму.

Дисфункція: порушення, розлад функцій органа або організму.

Диференціальний: різницевий, різний; той, що залежить від якоїсь умови; Д-е числення — частина вищої математики, що вивчає властивості й способи обчислення диференціалів (або похідних) та їх застосування; Д-а геометрія — частина геометрії, що застосовує диференціальне числення; Д-і рівняння — рівняння, в яких шукана функція пов'язана з диференціалами (або похідними) та незалежними змінними; Д-і механізми — механізми, в яких залишковий рух пропорційний різниці або сумі складових рухів; лінгв. Д-і ознаки — ознаки, що використовують для розрізняння звукових одиниць (напр., фонем).

Ейконал: в геометричній оптиці функція, що визначає оптичну довжину променя світла між двома довільними точками, одна з яких належить до простору об'єктів, інша — простору зображень.

Експонента: показникова функція, в якій основою степеня виступає спеціальне число е=2,71828...

Експоненціальна функція: функція виду у=aх, де а — стале число (додатне, але не дорівнює одиниці). Інша назва — показникова функція.

Ентальпія: термодинамічна функція, що дорівнює сумі внутрішньої енергії і добутку об'єму на тиск.

Ентропія: 1. фіз. Особлива фізична величина — функція стану термодинамічної системи, — яка у спостережуваних явищах і процесах характеризує знецінювання (розсіювання) енергії, зумовлене перетворенням усіх її видів на теплову і рівномірним розподілом тепла між тілами (вирівнюванням їхніх температур). 2. В теорії інформації — міра невизначеності ситуації; в математиці — міра невизначеності випадкової функції. 3. мед. Заворот повік всередину.

Імаго: кінцева стадія індивідуального розвитку комах. Для І. характерною є, зокрема, функція розмноження.

Колонія: 1. В стародавньому світі — поселення громадян якоїсь держави на території загарбаної країни. Римська К. — статус міста, жителі якого мали рівні з громадянами права. 2. Територія або країна, що перебуває під владою іноземної держави, позбавлена політичної та економічної незалежності. Управляється на основі спеціального режиму. 3. Сукупність осіб якоїсь національності, що живуть спільно в ївшій країні або в іноземному місті. 4. Заклад спеціального призначення (напр., трудова К.). 5. біол. Складне об'єднання організмів. Його можуть становити однакові особини або різні як ва будовою, так і за функціями. 6. біол. Скупчення бактерій у поживному середовищі.

Комунікативний: 1. лінгв. Той, що належить до комунікації; К-а функція мови — роль мови як засобу спілкування між людьми, народами. 2. К-і лінії — шляхи сполучення між різними частинами країни та державами; шляхи, які з'єднують між собою місця розташування діючої армії з тиловими районами.

Конвергенція: 1. біол. Виникнення рис подібності в будові і функціях у далеких за походженням організмів внаслідок їхнього пристосування до однакових умов існування. 2. етн. Виникнення в різних місцях незалежно одне від одного подібних або однакових культурних явищ під впливом загальних законів суспільного розвитку. 3. мед. Зведення зорових осей обох очей на одному предметі. 4. мовозн. Уподібнення елементів мови або різних мов. 5. К. теорія — теорія, що виникла в 50 — 60-х рр. 20 ст. і за якою в ході історичного розвитку поступово зникає відмінність між капіталізмом і соціалізмом, відбувається їхнє "зближення", поступове злиття.

Контроль: 1. Перевірка, облік, спостереження за чим-небудь. 2. Установи, особи, що перевіряють діяльність будь-якої іншої організації або відповідальної особи, звітність тощо. 3. Заключна функція управління.

Кореляція: 1. Співвідношення, відповідність, взаємозв'язок предметів або понять. 2. біол. Певне співвідношення між будовою окремих частин організму та їхніми функціями. 3. В математичній статистиці — залежність між явищами або величинами, що не має чіткого функціонального характеру.

12keyboard_arrow_right
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24