search
close
search
Шуканий термін: Механізм
Результатів: 106
Механізм (гр., знаряддя, пристрій): 1. Пристрій, що передає або перетворює рух; прилад. 2. перен. Внутрішня будова, система чогось; устрій. 3. Сукупність станів і процесів, з яких складається певне фізичне, хімічне та ін. явище.

Дивіться також:

Автоматика: 1. Сукупність механізмів і пристроїв, що діють без безпосередньої участі людини. 2. Галузь науки й техніки, що стосується розробки теорії і методів автоматизації, автоматів.

Ад'юстаж: ділянки прокатних цехів з машинами і механізмами, за допомогою яких обробляють і готують до відвантаження прокатаний метал.

Андроїди: автоматичні іграшки у вигляді фігур з вбудованими механізмами. Перші А. виготовили П.-Ж. Дро і Анрі Дро (звідки й назва).

Анкер (2): 1. Частина годинникового механізму — вилка, з'єднана з маятником чи балансиром, яка періодично перериває обертання зубчастого колеса, через що хід годинника стає рівномірним. 2. Годинник з таким механізмом. 3. Сталева пов'язь, яку закладають у кам'яні стіни.

Арбалет: 1. Старовинна зброя, що має форму лука для метання стріл, каменів і т. ін.; балестра, самостріл. Базовою частиною А. є ложе, усередині якого кріпиться спусковий механізм. На верхній поверхні ложа знаходиться направляючий паз для стріл, а на кінці ложа встановлювалися стремено і хрестовина із закріпленими на ній пружними елементами (плечима), які зазвичай виготовляються зі сталі, дерева або рогу. Для стрільби з А. використовувалися особливі стріли (болти), які зазвичай були товщі і коротше лучних, а, іноді, кулі 2. мисл. Рушниця для полювання під водою.

Аретир: пристрій у різних приладах для вивільнення від навантаження рухомих частин механізму, коли прилад не працює.

Балансир: 1. Важіль, що хитається на осі і передає зворотний рух ланцюгам механізму (у вимірювальних приладах, шахтних насосах, бурових верстатах тощо). 2. Головний регулятор (тягарець), що замінює маятник у механізмі годинника.

Батан: механізм ткацьких верстатів, який спрямовує рух човника, що вводить нитку (піткання) в основу тканини і прибиває цю нитку до тканинної опушки.

Біоенергетика: наука, що вивчає механізми перетворення енергії в процесах життєдіяльності організмів.

Біологія молекулярна: наука, що вивчає механізми зберігання, передачі та реалізації генетичної інформації, будову і функції білків і нуклеїнових кислот.

Біоніка: наука, яка вивчає побудову організмів для створення машин, приладів, механізмів тощо, дані яких наближаються до характеристик цих організмів.

Блок: 1. Підйомний механізм. 2. Вузол машини з кількох однакових частин. 3. Камінь великих розмірів для будівництва. 4. Підставка з дерев'яних брусів. 5. У шахті частина уступу, що розробляється самостійними засобами відбивання або виймання. 6. Скріплений комплект аркушів книжки, підготовлений для оправлення. 7. Угода, союз між державами, партіями, групами людей для досягнення спільних політичних цілей. 8. Сукупність однотипних матеріальних (напр., Б. сигарет) або нематеріальних (напр. Б. телепередач, даних) одиниць. 9. У спорті — захисний прийом по відношенню до дій супротивника.

Бугель: 1. Металеве кільце, надіте на верхній кінець палі для запобігання руйнуванню її при забиванні. 2. Вставка струмоприймача, що ковзається по контактному дроту й знімає з нього струм. 3. Металеве кільце на щоглі корабля для кріплення снастей. 4. Деталь ексцентрикового механізму, виконана у вигляді кільця, що охоплює ексцентрик.

Бустер: допоміжний пристрій, що тимчасово збільшує силу або швидкість дії основного механізму або агрегату. В ракетній техніці Б. є, напр., стартовий прискорювач.

Велосит: нафтове масло для змащення механізмів, що діють з великим числом обертів і малим навантаженням.

Геліостат: допоміжний астрономічний прилад, у якому за допомогою годинникового механізму повертається дзеркало так, що відбите від дзеркал сонячне проміння зберігає первісний напрям.

Гідродомкрат: гідравлічний механізм для піднімання важких предметів, напр. вертикалізації ракет-носіїв, переставляння їхніх башт обслуговування.

Гідромуфта: гідравлічний механізм, що передає обертовий рух. Застосовують у трансмісіях автомашин, у тепловозах тощо.

Гідросистема: система гідравлічних механізмів якоїсь машини.

Гідротехніка: наука про використання водних ресурсів, про гідроспоруди, гідромеханізми тощо.

123..6keyboard_arrow_right
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24