search
close
search
Шуканий термін: Легенда
Результатів: 20
Легенда (лат., — те, що має бути прочитане): 1. Народне сказання або оповідання про якісь події чи життя людей, оповите казковістю, фантастикою; міф, фантазія, вигадка, повір'я. 2. Щось вигадане, неправдиве. 3. Напис на монеті. 4. Сукупність умовних знаків і пояснень до карти, плану, малюнків і т. ін.

Можливо ви шукали:

Легендарний: той, що містить легенду, є легендою, оточений ореолом легенди: незвичайний, казковий.

Дивіться також:

Абдера: місто у Фракії, за легендами, засноване Гераклом у пам'ять про його коханця Абдера (сина Гермеса), який був розірваний конями-людожерами Діомеда. Місто багато віків вважалось глушиною, а їх жителі — недалекими та наївними, за що увійшли до прислів'їв. У А. народились видатні грецькі вчені — Демокрта, Протагор, Анаксарх, Левкіпп, Гекатей.

Атлантида: легендарний острі чи континент, що знаходився на території сучасного Атлантичного океану і опустився на морське дно в результаті землетрусу і повені. Вперше згадується у діалогах Платона «Тімей» і «Критій» з посиланням на давні перекази, що описують події за 10 тисяч років до н. е.

Балада: 1. Віршовий ліро-епічний твір казково-фантастичного, легендарно-історичного чи героїчного змісту. 2. муз. Інструментальний або вокальний твір.

Будда: 1. У буддизмі істота, що досягла найвищої святості. Від прізвиська напівлегендарного засновника буддизму Сіддхартхи Гаутами, якого називали Буддха. 2. В індуїзмі — дев'ятий канонічний аватар Вішну (не визнається буддистами).

Вальпургієва ніч: 1. У давніх германців поганське свято початку весни, під час якого, за легендами, нібито відбувався "відьомський шабаш". Від імені католицької святої Вальпургії, день пам'яті якої збігався в святом. 2. перен. розгульна вечірка.

Герметизація: забезпечення непроникності стінок і з'єднань, що обмежують потрапляння рідин і газів у внутрішні об'єми апаратів, машин, приміщень, споруд. Від імені легендарного єгипетського мудреця Гермеса Трісмегіста, якому приписувалося мистецтво міцного закупорювання посудин.

Гігесів перстень: перстень щастя, від імені легендарного мідійського пастуха Гігеса, що мав чародійний перстень, за допомогою якого можна було стати невидимим. Гігес убив лідійського царя і зайняв його місце.

Грааль: легендарна чаша із "Христовою кров'ю".

Данайці: назва греків мікенської доби у Гомера; данаї. Згідно з легендами назва походить від імені царя Даная, на честь якого спочатку почали називати мешканців міста Аргос, а пізніше усього — Пелопоннеса і всієї Греції.

Дон-Жуан: 1. Персонаж багатьох творів літератури і мистецтва. Образ порушника моральних і релігійних норм, шукача чуттєвих насолод, створений за середньовічними іспанськими легендами. 2. перен. Спокусник, ловелас.

Дон-Хуан: 1. Персонаж багатьох творів літератури і мистецтва. Образ порушника моральних і релігійних норм, шукача чуттєвих насолод, створений за середньовічними іспанськими легендами. 2. перен. Спокусник, ловелас. Інша назва — Дон-Жуан.

Зульфікар: меч пророка Мухаммеда. По його смерті перейшов до четвертого "праведного халіфа" Алі ібн Абу Таліба. За легендами чарівний З. захищає кордони мусульманського світу від ворогів.

Криптиди: вимерлі або неіснуючі істоти, про які розповідається в легендах і міфах або про них розповідають очевидці

Магометани: послідовники релігії, яку, за арабськими легендами, заснував пророк Магомет у VIIст. н.е.; мусульмани.

Міф: 1. Легенда, сказання про вірування давніх народів щодо походження Землі, Всесвіту, явищ природи, про богів, міфолегендарннх героїв (Одіссей та ін.). 2. перен. Щось вигадане, неіснуюче, фантастичне; казка, вигадка, фантазія.

Сага: 1. Давньоскандинавське і давньоірландське епічне сказання про легендарних героїв та історичних діячів, що має прозову форму з віршованими вставками. 2. Сказання, переказ, легенда.

Семіраміда: міфічна, легендарна правителька Ассірії, якій приписують ряд загарбницьких походів у Єгипет, Ефіопію та Індію, створення чудових пам'ятників архітектури, "висячих садів" у Вавілоні й Мідії. В творах Овідія (43 р. до н. е. — 17 р. н. е.) та інших письменників С. — образ багатої, могутньої, але порочної володарки.

Семіраміс: міфічна, легендарна правителька Ассірії, якій приписують ряд загарбницьких походів у Єгипет, Ефіопію та Індію, створення чудових пам'ятників архітектури, "висячих садів" у Вавілоні й Мідії. В творах Овідія (43 р. до н. е. — 17 р. н. е.) та інших письменників С. — образ багатої, могутньої, але порочної володарки. Інша назва — Семіраміда.

Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24