search
close
search
Шуканий термін: Корабель
Результатів: 30
Корабель (від гр. κάραβος, κάραβι — судно): морехідне судно, яке має озброєння та інші технічні засоби для виконання бойових завдань, має військовий екіпаж і входить до складу військово-морських сил. В українській військово-політичній і науково-технічній лексиці щодо суден цивільного флоту (рибальських, вантажних, пасажирських та інших) термін К. не вживається.

Дивіться також:

Абака: манільське прядиво; вид рослинного волокна, що отримується з листя абаки; (Musa textilis), виду банану. З А. виготовляють корабельні снасті, канати, мотузки, снопов'язальний шпагат (манільський шпагат).

Баркас: 1. Найбільша корабельна шлюпка. 2. Самохідне дерев'яне судно; різновид річкових барж.

Галеас: вітрильно-веслувальний військовий корабель, велика, десь від 50 до 80м у довжину і до 25м у ширину, галера з конструктивними елементами галеона.

Галіота: 1. Історично — двощоглове судно з веслами (напівгалера). 2. У XVII – XIX ст. голландські і німецьке торгове судно з плоским дном або французький морський військовий корабель з двома щоглами і одною банкою весел.

Дракар: довгий (35-60м) вузький дерев'яний корабель вікінгів з високо заломленим носом і кормою. Кораблі приводилися в рух веслами, а пізніше — рейковим вітрилом. Великі Д. мали до 35 пар весел і розвивали швидкість до 10-12 вузлів.

Екіпаж: 1. Ресорний візок. 2. Особовий склад, який обслуговує корабель, літак, танк. 3. Берегова військова частина(флотський Е.), що служить для поповнення флотських команд.

Зейль: корабельне вітрило.

Канонерка: бойовий артилерійський надводний корабель призначений для ведення бойових дій у прибережних районах моря, на мілководді і на річках. Інша назва — канонерський човен.

Карака: велике вітрильне судно XV — XVI століть. Типова трищоглова К. мала 50 метрів у довжину, 12 у ширину і до 9 метрів висоти по борту і мала водотонажність до 1400 тон. На борт могла взяти від 200 до 1200 чоловік (кінець XVI ст.). Особливістю К. є високі надбудови на баці і юті — до розвитку корабельної артилерії на цих надбудовах, захищених щитами, розміщувалися озброєні воїни, лучники і арбалетники. З 1500 року, з розвитком артелерії, на К. з'являються артилерійські порти і до кінця XVI ст. кількість гармат на борту могла становити до 40 одиниць.

Квадрирема: бойовий корабель у Стародавньому Римі з чотирма рядами весел.

Кліпер: 1. У 19 ст. — вітрильне швидкохідне трищоглове судно. 2. У 19 ст. — вітрильне-гвинтовий швидкохідний військовий корабель. 3. Вітрильно-моторне швидкохідне промислове судно.

Кнорр: дерев'яний корабель вікінгів, призначений для вантажних перевезень. У рух К. приводився веслами або прямим рейковим вітрилом і управлявся кормовим веслових кермом.

Крамбол: 1. Балка з двома-трьома блоками на зовнішньому кінці для підіймання якоря на корабель; кат-балка. 2. Кран-балка.

Крейсер: великий швидкохідний військовий корабель з могутнім озброєнням.

Ласт: 1. Міра корабельного вантажу (2 т). 2. Міра необтесаного лісу (40 куб. футів). 3. Міра сипких тіл у різних країнах (від 16 до 32 гектолітрів).

Лінійний: 1. Той, що стосується лінії; Л. корабель, лінкор — військовий корабель великої водотоннажності з переважно артилерійським озброєнням і потужною бронею; Л-і війська — регулярні польові війська на відміну від другочергових, запасних, міліційних і ополченських військових формувань; Л. прискорювач — установка для прискорювання заряджених мікрочастинок, в якій траєкторія руху частинки близька до прямої лінії. 2. мат. Той, що стосується першого степеня; Л-е рівняння — рівняння першого степеня відносно невідомих; Л-а перспектива — спосіб зображення тіл за допомогою центрального проектування їх на площину. 3. Солдат, що позначає лінію руху частин під час параду, огляду тощо.

Мателот: найближчий корабель у строю.

Монітор (1): 1. Мілкосидячий бойовий корабель з бронею і потужною артилерією. 2. Те саме, що й гідромонітор. 3. Прилад для контролю за параметрами, які мають залишатися в заданих межах. 4. Частина керуючої програми операційної системи цифрової обчислювальної машини, яка здійснює керування однією з фаз обчислювального процесу.

Нактоуз: металева (із спеціального немагнітного сплаву) або дерев'яна шафа, у верхній частині якої встановлено корабельний компас.

Параван (1): 1. Пристрій, що оберігає корабель під час руху від мін. 2. Протимінний охоронець корабля

12keyboard_arrow_right
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24