search
close
search
Шуканий термін: Іди
Результатів: 381
Іди (лат. idus): день у середині місяця: 15-е число березня, травня, липня, жовтня та 13-е число решти місяців у давньоримському календарі, коли відбувалися свята на честь Юпітера.

Можливо ви шукали:

Ідилія: 1.Одна з основних форм буколічної поезії — буколік. 2. перен. Дружба, сімейне життя, що проходить без сварок, у згоді; безтурботне буття.

Ідиш: сучасна мова єврейського населення Східної і Центральної Європи, а також США. Відокремилася від німецької мови у 16-18 ст.

Дивіться також:

Аам: несистемна міра об'єму рідини; в Голландії — 155 літрів, в Бельгії — 142 літра.

Абсорбція: вбирання газів або рідин, а також світла і звуку всім об'ємом (на відміну від адсорбції) рідини чи твердого тіла (абсорбента).

Аванкамера: 1. Пристрій у передній частині поверхневої водозабірної (водоприймальної) споруди в якому осідає намул. 2. Водний простір (частина верхнього б'єфу) безпосередньо перед машинним залом електростанції. 3. Форкамера в дизельних і рідинних ракетних двигунах.

Авідин: білок глікопротеїдної природи, який міститься у білковій масі курячих яєць.

Австралопітек: група викопних вищих приматів, близьких до предкової форми людини. Кістки А. вперше були виявлені в пустелі Калахарі (Південна Африка ) в 1924 р. А. прийнято вважати предком всіх двоногоходячих мавп, з об'ємом мозку до 880 см3. Рід А. (Australopithecus) вважається пращуром щонайменше двох груп гомінідів: парантропів і людей.

Автоцистерна: автомобіль, на шасі якого встановлено резервуар для перевезення рідин, сипких матеріалів, зріджених газів тощо.

Агломерація: 1. Зосередження міст та інших населених пунктів, а також промислових вузлів на певній території. 2. Утворення мікроорганізмами скупчень у рідинах або тканинах внаслідок зміни фізичних чи хімічних властивостей мікробних клітин. 3. А. матеріалу — спікання дрібнозернистих матеріалів, які є складовою частиною шихти, у відносно великі грудки. 3.

Агрегатні стани: фізичні стани речовини, що зумовлюються відмінністю в особливостях теплового руху і взаємодії її частинок (молекул, атомів, іонів). Такими станами є твердий (кристалічний), рідинний і газоподібний; часто четвертим А. с. вважають плазму.

Аґломерація: 1. Спікання дрібнозернистих або пилуватих матеріалів, які є складовою частиною металургійної шихти, у відносно великі грудки (аґломерат). 2. біол. Утворення мікроорганізмами скупчень (купок) у рідинах або тканинах внаслідок зміни фізичних чи хімічних властивостей мікробних клітин. 3. А. населених пунктів — зосередження міст та інших населених пунктів на певній території, фактичне їх злиття.

Аґлютинація: 1. біол. Злипання, склеювання у грудочки й осідання завислих у рідині мікроорганізмів або окремих клітин — червонокрівців чи білокрівців. 2. лінгв. Спосіб творення граматичних форм і похідних слів у деяких мовах (тюркських, австронезійським, угро-фінських та ін.) додаванням до незмінюваних основ однозначних афіксів. Наприклад, турецьке evlerinizden, що означає «з ваших будинків», утворено від іменника ev («дім»), і суфіксів -ler (вказує на множину), -iniz (вказує на приналежність) і -den (вказує на місцевий відмінок).

Адгезія: взаємне прилипання двох різнорідних твердих тіл або рідин при їхньому контакті.

Адсорбція: вбирання газів або рідин поверхневим шаром (на відміну від абсорбції) твердого тіла.

Аеродинамічний спектр: картина течії рідини або газу, унаочнена яким-небудь способом.

Азеотропна суміш: однорідна суміш рідин, яка при перегонці не поділяється на фракції.

Азотний: той, що стосується азоту; А-на кислота — безбарвна димляча рідина з різкам запахом; сильний окислювач, реагує майже з усіма металами. Застосовують у виробництві добрив, вибухових речовин, органічних барвників; Аз-ні добрива — речовини, що містять азот (селітра, торф тощо).

Акрилова кислота: органічна кислота, безбарвна рідина з різким запахом. А. к. та її солі додають до друкарських фарб, паст та деяких лаків.

Акрилонітрил: органічна, сполука, безбарвна рідина з характерним запахом, отруйна. А. — вихідна речовина для виробництва волокна нітрон, акрилатних пластмас та масло- і теплостійких каучуків.

Акролеїн: органічна сполука; безбарвна летка рідина з різким запахом, дуже отруйна, подразна. Застосовують переважно у виготовленні лікарських препаратів.

Активація: 1. Збудження молекул, атомів: перехід молекули з неактивного стану в стан з енергією, достатньою для здійснення хімічної реакції. 2. Обробка деревного вугілля та інших пористих тіл для збільшення їхньої здатності вбирати гази, рідини тощо.

Актиніди: актиноїди; хімічні елементи, які в періодичній системі Менделєєва розміщені після актинію (ат. н. 90 — 103. Всі А. радіоактивні. До А. належать торій, нептуній та ін.

123..19keyboard_arrow_right
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24