search
close
search
Шуканий термін: Полюс
Результатів: 20
Дивіться також:

Анафаза: одна із стадій (фаз) непрямого поділу клітин (мітозу), на якій дочірні (сестринські) хромосоми роз'єднуються й розходяться до протилежних полюсів клітини.

Анод: позитивний полюс джерела електричного струму або електрод приладу, з'єднаний з позитивним полюсом джерела струму.

Антарктида: континент на самому півдні Землі, центр якого приблизно збігається з південним географічним полюсом.

Арктика: фізико-географічний регіон Землі навколо Північного полюса, що включає окраїни материків Євразії та Північної Америки, майже весь Північний Льодовитий океан з островами (крім прибережних островів Норвегії), а також прилеглі частини Атлантичного і Тихого океанів. Назва походить від сузір'я Малої Ведмедиці, одна з зірок якої — α, Полярна — завжди вказує на Північ.

Біполярність: двополюсність.

Біполярний: двополюсний; Б-і клітини — нервові клітини з двома відростками; .Б-і координати — числа, які визначають положення точки відносно двох обраних точок (полюсів).

Бластодиск: група клітин, розміщених у вигляді диску на анімальному полюсі яйцеклітини при неповному дробленні її.

Диполь: двополюсник. Розрізняють Д. електричний і магнітний. В радіотехніці — антена у вигляді двох симетрично розташованих провідників.

Електрод: провідник електрики, яким підводять електричний струм до рідин і газів тощо, напр., полюси (анод. Катод) гальванічних елементів або акумуляторів.

Катод: 1. Негативний полюс джерела струму. 2. Електрод приладу, з'єднуваний з негативним полюсом джерела струму; протилежне — анод.

Квадруполь: чотириполюсник; система зарядження частинок, повний електричний момент якої дорівнює нулю.

Колюр: великий круг небесної сфери, що проходить через полюси світу й точки весняного та осіннього рівнодень (К. рівнодень) або через полюси світу й точки літнього та зимового сонцестоянь (К. сонцестоянь).

Комутація: 1. За феодалізму заміна панщини і натурального оброку експлуатованих селян грошовою рентою, що відбувалася в результаті і в міру проникнення товарно-грошових відносин у село. 2. Перемикання електричних кіл та їхніх частин; зміна напряму струму в цих колах (зміна полюсів). 3. Система електричних з'єднань на електричних, телефонних та інших станціях і підстанціях.

Меридіан: 1. М. географічний — уявна лінія від перетину земної кулі площиною, що проходить через будь-яку точку земної поверхні і вісь обертання Землі; меридіани з паралелями утворюють градусну сітку. 2. М. небесний — велике коло небесної сфери, яке проходять через полюси світу й зеніт. 3. М. магнітний — лінія, що є проекцією силової лінії магнітною поля Землі на земну поверхню.

Мультиполь: система електричних або магнітних полюсів, що характеризується певною симетрією. Розрізняють М. нульового порядку (поодинокий полюс), першого порядку (диполь), другого — квадруполь, тобто чотириполюсник, третього — октуполь, тобто восьмиполюсник, тощо.

Паралельний: 1. Супутній, відповідний; П-а валюта — грошова система з двома або кількома валютами, які є однаково, без обмежень, законним платіжним засобом, без встановленого законом співвідношення вартості між валютними металами. 2. матем. Той, що не перетинається з чим-небудь при необмеженому продовженні, рівнобіжний; П-і прямі — прямі лінії, що лежать в одній площині і не перетинаються. 3. фіз. П-е сполучення гальванічних елементів — сполучення елементів, при якому всі однойменні полюси з'єднуються одним провідником. 4. П-е сполучення провідників — таке сполучення, при якому початки всіх провідників з'єднуються в одній точці, а кінці — в іншій.

Полярний: 1. Розміщений, розташований біля полюса, в районі полюса; північний. 2. перен. Абсолютно протилежний.

Полярність: 1. Здатність деяких тіл виявляти певні властивості в окремих точках (полюсах) своєї поверхні з більшою інтенсивністю, ніж в інших, напр., бути протилежно намагніченими або наелектризованими. 2. Наявність двох протилежних полюсів, 3. філос. Вид протилежності.

Радіус-вектор: вектор, спрямований у визначувану точку з деякої наперед заданої точки, полюса, тим самим визначаючи координати точки.

Уніполярний: однополюсний; У-на провідність — провідність струму переважно в одному напрямі.

Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24