search
close
search
Шуканий термін: Контроль
Результатів: 39
Контроль (фр., від подвійний список): 1. Перевірка, облік, спостереження за чим-небудь. 2. Установи, особи, що перевіряють діяльність будь-якої іншої організації або відповідальної особи, звітність тощо. 3. Заключна функція управління.

Можливо ви шукали:

Контрольний: той, що належить до контролю; перевірочний; К. пакет акцій — частка від загальної кількості акцій, що забезпечує її власникові вирішальний вплив на діяльність акціонерного товариства.

Дивіться також:

Автократія: самодержавство; форма правління, що являє собою необмежене й безконтрольне повновладдя однієї особи в державі. А. є і політичні режими, характерні верховною владою лідера, що не контролюється представницькими органами.

Автометрія: галузь сучасної метрології, пов'язана з вивченням теоретичних основ проектування автоматичних вимірювальних і контрольних приладів та вимірювальних інформаційних систем.

Аудитор: 1. заст. У дореформених семінаріях — учень, призначений учителем перевіряти, як вивчили урок його товариші. 2. Прокурор. 3. Працівник аудиторської служби (фірми), який здійснює контроль за дотриманням порядку проведення фінансово-господарських операцій, бухгалтерського обліку і звітності, надає з цих питань консультаційні послуги.

Блокпост: 1. Загороджувальний, укріплений контрольно-пропускний пункт, з озброєною охороною на дорогах, в'їздах у населені пункти тощо. 2. Залізничний пункт, звідки керують семафорами і світлофорами.

Бухгалтерія: 1. Ведення бухгалтерського обліку. 2. Структурний підрозділ підприємства, установи, організації, який здійснює бухгалтерський облік і звітність, контроль за додержанням фінансової і кошторисної дисципліни.

Волюмконтроль: вимірювання і регулювання рівня звуку при електроакустичній передачі.

Гопкаліт: суміш окисів марганцю й міді, а також срібла й кобальту, яка прискорює (як каталізатор) окислення отруйного окису вуглецю СО (чадного газу) киснем повітря і перетворення його на неотруйний вуглекислий газ СО2. Застосовують у додаткових патронах до протигазів, в спеціальних контрольних приладах.

Диспетчеризація: система організаційно-технічних заходів, що забезпечує централізований оперативний контроль і координацію управління виробничими процесами.

Ехолалія: неконтрольоване автоматичне повторення слів, почутих в чужій мові. Спостерігається у дітей на етапі становлення мовлення і у дорослих при психічних захворюваннях (напр., аутизм, шизофренія).

Зомбі: 1. Міфічний персонаж деяких релігійних культів — воскреслий мрець, підконтрольний волі чаклуна. 2. У сучасній масовій культурі З. — воскреслий мрець-людоїд. 3. перен. Людина, повністю підпорядкована впливу когось або чогось.

Інженерія: 1. Галузь людської інтелектуальної діяльності по застосуванню знань і навичок для проектування і створення процесів та технічних об'єктів, що реалізують такі процеси. 2. І. генна — система методів і технологій молекулярної біології для виділення з клітин генів, здійснення з ними маніпуляцій і введення їх в інші організми з метою отримання бажаних якостей змінюваного або генетично модифікованого організму. 3. І. зворотня — процес деконструювання рукотворного об'єкту для вивчення його будови, архітектури або отримання знань про принципи його роботи. 4. І. знань — галузь знань, пов'язана з розробкою штучного інтелекту, експертних систем і баз знань. 5. Програмна І. — застосуванням системних, кількісно контрольованих підходів до розробки, експлуатації та обслуговування програмного забезпечення.

Інспектор: посадова особа у державних установах, на підприємствах, у громадських організаціях, що здійснює нагляд і контроль за правильністю їх дій, виконанням законів, інструкцій, постанов, ухвал і т. ін.; контролер, цензор.

Інспекція: 1. Нагляд за правильністю дій і додержанням установлених правил різними підприємствами, установами тощо; контроль, цензура, іспектура. 2. Установа, організація чи відділ, що здійснює інспектування чогось.

Інтелектуалізація праці: збільшення питомої вага розумових функцій (управління, контроль, налагодження) в структурі трудових зусиль працівника на основі науково-технічного прогресу, підвищення кваліфікаційного та культурно-освітнього рівня трудящих.

К'янті: італійське сухе червоне вино, що виробляється в регіоні Тоскана і має категорію «назви, контрольованої за походженням». Найбільше цінуються вина, вироблені з винограду, вирощеного на території «К'янті Класіко» (Chianti Classico).

Карго-культ: релігійне шанування предметів і дій, які імітують складні технологічні процеси або речі, в надії взяти їх під власний контроль або стати здатним їх отримати. Термін виник у 1945 році для опису культу меланезійських острів'ян, котрі, сподіваючись на поновлення поставок вантажів їжі, зброї та техніки, що в роки Другої Світової війни привозили військові, які аборигени трактували як подарунки предків, з підручних матеріалів, будували копії злітно-посадкових смуг, аеропортів, радіовеж і т. п.

Контролер: 1. Пристрій для пуску й управління електродвигунами трамваїв, електровозів тощо. 2. Працівник, обов'язком якого є контроль.

Контролювати: перевіряти, спостерігати за правильністю чиїхось дій, здійснювати контроль.

Корнер (1): одна з найпростіших форм монополій; короткочасна угода з метою оволодіти ринком будь-якого товару скуповуванням його для спекулятивного перепродажу за монопольними цінами. К. створюють також на фондових біржах для купівлі акцій окремих компаній і дальшого перепродажу їх або придбання контрольного пакету акцій певних компаній.

Лабораторія: 1. Спеціально обладнане та устатковане приладами, машинами, пристроями, мережами приміщення для наукових досліджень, навчальних робіт, контрольних аналізів та випробувань. 2. Установа або її відділ, що провадить експериментальну науково-дослідну та навчальну роботу.

12keyboard_arrow_right
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-25