search
close
search
Зміст | Повний текст
Неолібералізм (від давньогр. νέος — новий і лат. liberalis — вільний) - напрям лібералізму, який покладає на державу функцію регулювання економіки в частині встановлення принципів конкуренції та законів вільного ринку, розглядаючи вільний ринок і необмежену конкуренцію як основні засоби забезпечення прогресу і досягнення соціальної справедливості на основі економічного зростання.
Нерд (англ. nerd — зануда) - людина, надзвичайно захоплена чимось, як правило, інтелектуальною діяльністю, і практично повністю виключена із повсякденного громадського і культурного життя; "ботанік".
Нетбук (вл.) - невеликий, повнофункціональний комп'ютер без дискових приводів. Від торгової марки компанії Psion.
Нетократія (англ. netocracy — від англ. net — мережа і гр. κράτος — влада) - форма управління суспільством, в рамках якої основною цінністю є інформація, доступ до якої та маніпуляції з якою забезпечують владу над рештою членів соціуму.
Нік (англ. nickname — прізвисько) - особисте, переважно, вигадане, ім'я, яким називають себе користувачі інтернету в різноманітних місцях спілкування (чатах, форумах і тп).
Німфетка (від вл. імені Німфа) - дівчинка-підліток з ознаками статевого дозрівання, які випереджають її фактичний вік.
Ніндзя (яп. 忍者 — той, хто ховається) - у середньовічній Японії — розвідник-диверсант, шпигун, наймний вбивця, який пройшов спеціальну підготовку з бойового мистецтва нінзюцу.
Ніпель (англ., букв.- сосок) - 1. Затискач, яким ізолюють провідник в електричних лампах. 2. Коротка металева трубка з різьбою на кінцях для з'єднання труб, радіаторних секцій тощо. 3. Грибоподібна металева деталь, якою кріплять спиці в ободі велосипедного колеса.
Нонконформізм (англ. non-conformism — незгода від лат. non — не і conformis — подібний) - 1. Неприйняття норм, цінностей, цілей, домінуючих у конкретній групі в конкретному суспільстві. 2. Прагнення індивіда дотримуватися і відстоювати установки, думки, поведінку, які прямо суперечать тим, які панують в даному суспільстві або групі.
Ноократія (від гр. νοῦς — розум і κράτος — влада) - політичний устрій суспільства, за якого влада належить інтелектуальній еліті з раціональним мисленням, здатній приймати зважені рішення на основі організації інтелектуального управління суспільством.
Ноу-хау (англ. know how — знати як) - 1. Знання та практичний досвід технічного, комерційного, управлінського та іншого характеру, які є комерційною цінністю, можуть бути запроваджені на практиці і не забезпечені патентним захистом. Н.-х. можуть включати в себе комерційні таємниці, незапатентовані технологічні процеси, інформацію виробничого і торгового характеру, недоступну широкій публіці. 2. Форма обміну фахівцями, технічною документацією, рекомендаціями щодо впровадження й використання технічних досягнень.
Ноутбук (англ. notebook — записник) - портативний персональний комп'ютер, в корпусі якого об'єднані типові компоненти комп'ютера, включаючи дисплей, клавіатура і пристрій вводу даних, а також акумуляторні батареї.
Нуб (англ. noob від newbie — новачок) - жаргонізм — новачок у якійсь, зазвичай комп'ютерній, сфері; початківець, "чайник".
Нуга (фр. nougat від nuх — горіх) - кондитерські вироби, десерт, ласощі на основі меду, солодкої горіхової маси та яєчного білка у вигляді м'якої тягучої маси.
Оффтопік (від англ. off topic — не в тему) - повідомлення у інтернет-форумі, яке виходить за межі заздалегідь оголошеної теми.
Офшор (від англ. off shore — поза берегом) - фінансовий інститут, який надає спеціальні податкові та інші пільги іноземним компаніям, зареєстрованим в країні розташування О.
Офшорна зона (від англ. off shore — поза берегом) - держава або її частина, яка на певних умовах надає особливий режим сприяння (реєстрації, діяльності, ліцензування, оподаткування та ін.) компаніям-нерезидентам за умови, як правило, ведення самої діяльності за межами даної держави.
Пабліситі (фр. publicité — гласність віл public — громадськість) - 1. Поширення сприятливої і компліментарної інформації широкому загалу через засоби масової інформації. 2. розм. Прагнення до самореклами, популярності; славнозвісність.
Памперс (англ. Pampers) - 1. Прозивна назва одноразових підгузників. 2. Торгова марка компанії Procter & Gamble, що випускає під брендом Pampers підгузники та дитячі вологі серветки.
Панк (англ. punk — нікчемний) - молодіжна субкультура, в основі якої лежить категоричний протест протест проти будь-яких моральних і звичаєвих правил.
Панкратіон (гр. πανκράτιον від παν — все та κράτος — сила) - вид спортивного єдиноборства, в якому поєднуються елементи боротьби та бойових мистецтв та існує невелика кількість обмежень на ведення бою. Зародився у Давній Греції; в даний час має багато стильових напрямків.
Пансексуальність (від гр. Πάν — все і лат. sexus — стать) - сексуальна орієнтація, що характеризується можливістю емоційного, романтичного, чуттєвого або сексуального потягу до людей незалежно від їх гендерної ідентичності чи біологічного статі.
Папараці (вл.) - фотограф, що агресивно і наполегливо переслідує знаменитостей з метою зйомок особистого життя без належного на те дозволу. За іменем персонажа фільму Федеріко Фелліні "Солодке життя" (1959).
Паранормальний (від давньогр. παρα -біля і лат. norma — правило) - той, що не має пояснення в межах сучасної науки. Напр., П. явище — явище, яке не має наукового пояснення.
Парапсихологія (від гр. πᾰρά — поруч і психологія) - течія в психології, що ставить своїм завданням вивчення незвичайних психологічних явищ — яснобачення, телепатії тощо.
Паркур (фр. parkour) - фізична дисципліна, яка передбачає раціональне подолання будь-яких перешкод на своєму шляху, за допомогою пристосування своїх рухів до навколишнього, як правило, міського, середовища.
Патч (англ. patch — латка) - жарг. блок інформації, призначений для оновлення програмного забезпечення з метою його покращення, удосконалення або виправдення; апдейт.
Пацифік (англ. pacific — мирний, миролюбний) - 1. Міжнародний символ миру, роззброєння, антивоєнного руху. Являє собою поєднання семафорних сигналів N і D, перших літер фрази «nuclear disarmament» («ядерне роззброєння»). 2. Міжнародна емблема контркультури 1960-х років.
Педолінгвістика (гр., дитина і лінгвістика) - розділ лінгвістики, який досліджує мову дітей.
Пертинентність (від лат. pertine — посилання) - 1. Суб'єктивна оцінка відповідності отриманого результату до затрачених на його отримання зусиль. 2. спец. Співвідношення об'єму корисної інформації до загального об'єму отриманої інформації.
Перфекціонізм (від фр. perfection — удосконалення) - 1. Переконаність у тому, що досконалість є тією метою, до якої має прагнути людина. 2. психол. патологічне прагнення найкращого результату.
Пікап (2) (розм. англ. to pick up — знайомитися) - сукупність методів і прийомів для знайомства і спокушування; розм. — зйом.
Піксель (англ. pixel від англ. pic(ture) cel(l) — елемент зображення калька з нім. Bildpunkt — точка зображення) - 1. В растровій графіці — неподільний двомірний об'єкт, що має певний колір. Термін введено в 1965 році американським інженером Фредеріком Біллінгслі (1921 – 2002 рр.). 2. Найменший елемент матриці дисплея, що формує зображення.
Піктограма (лат., розмальований і ...грама) - малюнкове спрощене зображення предметів, понять, що заміняло слово.
Пілатес (вл.) - система фізичних вправ для зміцнення м'язів тіла і покращення загального фізичного стану організму. Розроблена на початку ХХ ст. американським спортивним спеціалістом Йозефом Пілатесом (1993-1967 рр.). В основі П. лежить контроль над диханням, правильність виконання вправ і усвідомлення їх дії на відповідну групу м'язів.
Пін-ап (від англ. to pin up — пришпилювати) - 1. Стиль плакатної графіки, для якого характерне ідеалізоване зображення красивих дівчат у спокусливій і фривольній формі. 2. Розтиражований образ секс-символу.
Піндос (гр. Πίνδος) - 1. Історично — житель Греції, грек. 2. Давня порода гірських поні, фесалійських коней, виведених у Греції. У висоту досягають 130 см. 3. розм. — американець.
Пірс (англ., від стовп, причал) - виступаюча в море портова споруда, до якої причалюють судна з обох боків.
Пірсинг (англ. piercing — проколювання) - 1. Проколювання окремих ділянок тіла для закріплення прикрас. 2. Сама прикраса, отримана подібним чином.
Піт-стоп (англ. pit stop — букв. зупинка над ямою) - технічна зупинка машини під час перегонів для заправки паливом, зміни шин, водіїв, швидкого ремонту та перевірки технічного стану машини.
Планкінг (від англ. plank — дошка) - розвага, суть якої полягає у лежанні долілиць з притиснутими з боків до тіла руками у самих незвичайних місцях. Набула особливої популярності з появою соціальних мереж, в яких є можливість викладати фото подібних постановок.
Плацебо (від лат. placebo — подобаюсь) - препарат без лікувальних властивостей, ефективність якого пов'язана лише з вірою хворого в його ефективність. Використовується при тестуванні нових лікарських засобів у фармакології і лікуванні легко навіюваних пацієнтів.
Плацебо ефект (від лат. placebo — подобаюсь) - отримання очікуваного результату завдяки вірі в дієвість методів досягнення цього результату; може мати місце, навіть при відсутності реальних дій у його досягненні.
Плотер - пристрій, призначений для виведення даних в графічній формі на папір; плотерна порізка — технологія точного відтворення векторного комп`ютерного зображення на самоклейній плівці.
Подкаст (англ. podcast від iPod і broadcast — мовити на аудиторію) - цифровий медіа-файл (аудіо чи відео), призначений для онлайн-відтворення на програвачах чи персональних комп'ютерах.
Подкастинг (англ. podcasting від iPod і casting — відбір) - процес створення і поширення подкастів, які можуть бути автоматично завантажені через інтернет.
Покер-фейс (англ. poker face) - безпристрасний, бездумний вираз обличчя без жодних емоцій, що демонструє повну незворушність; кам'яне обличчя.
Полемологія (від гр. πόλεμος — ворожнеча і λογιχη — думка, слово) - міждисциплінарна галузь знань про причини виникнення конфліктів та воєн й умови збереження миру.
Поп-арт (англ., скор. від популярне мистецтво) - формалістична течія мистецтва 2-ї половини 20 ст., що на противагу абстрактному мистецтву, має підкреслено "предметний" характер". Митці цього напряму наслідують стиль реклам і коміксів, використовують у своїх композиціях побутові предмети, промислові відходи тощо.
Поп-культура (від англ. pop culture — масова культура) - культура, орієнтована на широкі верстви населення суспільства і, як правило, на отримання комерційного зиску, на противагу культурі для знавців і поціновувачів; маскультура, маскульт.
Портфоліо (англ. portfolio від іт. portafoglio — портфель) - перелік досягнень та індивідуальних оцінок у певній сфері діяльності особистості, що дає можливість систематизувати її досвід і оцінити професійний рівень.
Постіндустріалізм (фр. post-industrialisme) - теорія нової стадії розвитку суспільства, що слідує за індустріальним суспільством, провідну роль в якому відводиться галузі послуг, науці, освіті, а основним об'єктом діяльності стає торгівля інформацією.
Постлюдина - гіпотетичний образ людини майбутнього, ментально, фізично і психологічно удосконалена завдяки використанню передових технологій.
Постмодернізм (фр. postmodernisme) - світоглядно-мистецький напрям постіндустріальної епохи як продукт розпаду цілісного погляду на світ; відхід від модернізму.
Постправда (від лат. post — після) - післяправда. 1. Стан буття, в якому факти менш важливі, ніж їх емоційна подача. 2. Ситуація, коли істина перестає бути значимою або актуальною. 3. Політика П. — політична культура, яка спирається здебільшого на почуття та власні переконання, а не на об'єктивні факти, котрі можуть ігноруватись.
Поул-позишн (англ. pole-position — букв. місце біля стовпчика) - найкраща кваліфікаційна позиція на перегонах, які проводяться по замкнутих трасах (скачки, автомобільні змагання і т. п.). В залежності від виду змагань П.-п. може надаватись як позиція ближча до центру овалу траси (кільцеві перегони) або як найбільш просунута вперед («Формула 1»).
Пранк (від англ. prank — розіграш, жарт) - телефонний розіграш з метою викликати неадекватну реакцію. Пранкер — людина, що розігрує іншого.
Прекурсор (лат. precursor — попередник) - хім. хімічна речовина, необхідна для синтезу цільової сполуки. Наприклад, серин і холін є П. гліцину.
Принтер (англ. print — друк) - комп'ютерний пристрій, призначений для перенесення тексту або графіки на фізичний носій з електронного виду малими тиражами (від одиниць до сотень) без створення друкованої форми.
Пріквел (англ. prequel від pre — до і sequel — продовження ) - книга, кінофільм або комп'ютерна гра, час дії яких відбувається до подій раніше створеного твору і передують їм по внутрішній хронології.
Провайдер (від англ. to provide — забезпечувати) - організація, яка надає певні послуги. Інтернет-П. — організація, яка надає послуги доступу до Інтернету або інші послуги, пов'язані з використанням мережі Інтернет; інформаційний-П. — організація, яка від імені іншої організації (або фізичної особи) надсилає, отримує, зберігає електронні документи і надає інші послуги щодо даних електронних документів.
Продакт-плейсмент (англ. product placement — розмішення продукції) - прийом прихованої реклами, що полягає у використанні реквізиту фільмів, телевізійних передач, комп'ютерних ігор, музичних кліпів, книг, ілюстрацій чи картин, який має реальний комерційний аналог. Зазвичай демонструється сам рекламований продукт або його логотип, або згадується про його гарну якість.
Промоутер (від англ. to promote — сприяти) - особа, що займається цілеспрямованою рекламою товару з метою просування його на ринок.
Психосоматичний (від гр. ψυχή — душа і σῶμα — тіло) - те, що пов'язане із впливом безсвідомого на соматичне (тілесне). П. захворювання — захворювання, причинами яких є більшою мірою психічні процеси хворого, ніж безпосередньо будь-які фізіологічні причини.
Психофізика (англ. Psychophysics від гр. ψυχή — душа і фізика) - галузь психології, що досліджує функціональні та кількістні співвідношення між фізичними вимірними процесами та суб'єктивними сенсорними відчуттями.
Растамани (вл.) - 1. Послідовники растафаріанства. 2. Представники молодіжної субкультури, яких об'єднують зовнішні атрибути культури народів Ямайки (дреди, вживання маріхуани, расти, зелено-жовто-червона гама в одязі і т. п.) без прихильності доктрині зверхності чорношкірих людей.
Расти (вл.) - пасма волосся у вигляді косичок переплетених з муліне.
Ратифікація (лат., затверджений і ...фікація) - ухвала; затвердження верховним органом державної влади міжнародного договору, який з цього моменту набирає юридичної сили для даної держави.
Реімбурсація (від англ. reimburse — відшкодування) - часткове або повне відшкодування третьою стороною видатків на придбання населенням медичних препаратів, котрою, як правило, виступає державний або позабюджетний фонд медичного страхування.
Рейганоміка (англ. reaganomics від вл.) - економічна політика уряду президента США Рональда Рейгана, який у 1980-х роках, спираючись на економічні концепції неоконсерватизму та неолібералізму, у короткі строки домігся виходу країни з кризи і суттєвого зростання економічних показників.
Релевантність (від лат. relevo — полегшувати) - ступінь відповідності з врахуванням контексту (напр., запиту, події) та/або застосовуваності (напр., результату).
Ренкінг (від англ. to rank — ранжирувати) - список будь-яких об'єктів (наприклад, компаній, країн, людей і т.п.), який можна упорядкувати за будь-яким з наявних ранжуючих показників. На відміну від рейтингу, це не зафіксована форма або методика розрахунку, а база даних для отримання всіх цікавлячих варіантів ранжування вихідного списку.
Рерайтер (від англ. to rewrite — переписувати) - фахівець з переписування тексту шляхом зміни форми викладу при збереженні його основного змісту.
Рерайтинг (від англ. to rewrite — переписувати) - переписування тексту шляхом зміни форми тексту при збереженні його змісту.
Респондент (лат. respondere — відповідати) - учасник соціологічного опитування, який відповідає на питання анкети, тобто виступає в якості джерела первинної інформації про явища і процеси, які досліджуються.
Рестайлінг (англ. restyling — зміна стилю) - зміна зовнішнього вигляду автомобіля з метою надання йому нового стилю відповідно до модних тенденцій.
Різограф (вл.) - цифрова система друку (друкарська машина) на папері, робота якої базується на використанні методу трафаретного друку фарбою з однієї майстер-плівки; дублікатор. Від назви фірми-виробника — RISO KAGAKU CORPORATION.
Рімейк (англ. remake — переробка) - нова версія або інтерпретація раніше виданого твору. Як правило стосується музичних чи кінематографічних творів.
Ромплер (англ. rompler від ROM (Read Only Memory) — вид запам'ятовуючого електронного пристрою і sampler) - електронний пристрій, призначений для відтворення семплів, які зберігаються в його пам'яті.
Рохля (вл.) - 1. Візок для транспортування вантажів з ручним гідравлічним підйомним механізмом. Від назви виробника фінської компанії «Rocla». 2. розм. повільна, незнрабна людина.
Роялті (англ. royalty від фр. roialte — королівський, державний) - регулярна ліцензійна винагорода за використання патентів, авторських прав, природних ресурсів та інших видів власності.
Саундтрек (від англ. sound — звук і track — доріжка) - 1. Аудіозапис, створений для фільму (гри); звукова доріжка. 2. Музичне оформлення, подане окремо від того матеріалу, до якого воно було написано.
Сеґвей (англ. Segway від іт. segue — слідуй) - двоколісний електросамокат, різновид дицикла. Кожне колесо С. приводить до руху свій електродвигун, що реагує на зміни рівноваги машини.
Седан (іт. sede — рісло) - триоб'ємний кузов автомобіля з двома або трьома рядами сидінь, чотирма дверима і багажником, структурно відокремленим від салону.
Секс-символ (калька з англ. sex-symbol — сексуальний символ) - відома особистість, яку з тих чи інших міркувань мас-медіа вважають еталоном сексуальної привабливості для широкої публіки.
Сексизм (англ. sexism від лат. sexus — стать) - ідеологія і практика дискримінації людей за ознакою статі. Базується на стереотипному розумінні гендерних моделей. С. може застосуватись як щодо жінок, так і щодо чоловіків. Термін з'явився в 1960-их роках, з підйомом феміністського руху.
Сексист (англ. sexist від лат. sexus — стать) - людина, що сповідує або практикує ідеологію сексизму.
Семпл (англ. sample — зразок, примірник) - оцифрований фрагмент аудіо-інформації, вирізаний або записаний з якого-небудь існуючого джерела.
Семплер (англ. sampler від sample — зразок, примірник) - електронний музичний інструмент, призначений для запису, редагування і відтворення звуків на основі записаних в пам'ять семплів, які розкладаються спеціальним чином по електронній клавіатурі, що дозволяє заданим способом міняти висоту тону.
Сендбординг (англі. sand — пісок і boarding — ковзання дошкою) - спуск на сноуборді на піщаних схилах.
Про «Словник неологізмів»
«Словник неологізмів» © , 2012-05-3030.05.2012. Востаннє оновлено 2.05.2021 00:48. Кількість термінів - 521. Текст словника поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні його матеріалів, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
Поділитись
Розмістіть посилання словник «Словник неологізмів» в Twitter, Facebook або надішліть посилання на нього електронною поштою. Ви також можете розмістити «Словник неологізмів» на своєму сайті, роздрукувати або експортувати його у форматі pdf.
Сторінки: 1  2  3  4  5  6
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24