search
close
search
Зміст | Повний текст
Гендерний (від англ. gender «стать», від лат. genus — «рід») - той, що стосується соціальної статі, фактору статевих відмінностей в соціальному контексті.
Геном (нім. Genom від нім. Gen і гр. σῶμα — тіло) - сукупність генів в одинарному наборі хромосом. Термін введено в обіг у 1920 році німецьким ботаніком Гансом Вінклером (1877 — 1945).
Генотип (гр.) - сукупність спадкових структур організму.
Генофонд (ген і фонд) - сукупність усіх генів однієї популяції організмів.
Геополітика (гео... і політика) - течія в соціології, яка вивчає і аналізує в єдності географічні, політичні та інші фактори, що впливають на стратегічний потенціал держави і досліджує державу, як діючу особу світової політики, головним чином в її відношенні до оточення і ставить за мету вирішити проблеми, що випливають із просторових відносин.
Геостратегія (гео... і стратегія) - мета держави на міжнародній арені.
Гетеросексуалізм (від гр. ἕτερος — інший і лат. sexus — стать) - заст.; те ж, що й гетеросексуальність.
Гетеросексуальність (від гр. ἕτερος — інший і лат. sexus — стать) - 1. Статевий потяг до особи іншої статі на протилежність гомосексуальності. 2. Поява ознак, властивих другій статі.
Гібридизація - схрещування різних за спадковістю організмів. Г. застосовують у селекції для виведення нових сортів рослин й порід тварин, у насінництві й при розведенні тварин для створення високопродуктивних гетерозисних форм, а також як метод вивчення законів успадкування ознак.
Гіпертекст (англ. hypertext — надтекст) - 1. Спосіб організації тексту, при якій окремі інформаційні елементи пов'язані між собою асоціативними відношеннями, що дозволяє швидкий пошук необхідної інформації і перегляд взаємопов'язаних даних. Найвідоміший приклад Г. — веб-сторінки, розміщені в інтернеті. 2. У літературознавстві Г. — форма організації текстового матеріалу, при якій його одиниці представлені не в лінійній послідовності, а як система явно вказаних можливих переходів, зв'язків між ними. Слідуючи цим зв'язкам, можна читати матеріал в будь-якому порядку, утворюючи різні лінійні тексти.
Глобалізація (від лат. globus — куля) - перетворення певного явища на світове, планетарне, такого, що стосується всієї планети Земля. У суспільному значенні — процес всесвітньої економічної, політичної та культурної інтеграції та уніфікації.
Голокост (англ. holocaust з лат. holocaustum від давньогр. ὁλοκαύστος — жертва спалення) - 1. Переслідування і масове знищення представників різних етнічних і соціальних груп. 2. Переслідування і масове знищення євреїв у роки Другої Світової війни (пишеться з великої літери).
Гомеопатія (гр. ὅμοιοπάθεια від ὅμοιος — подібний і πάθος — страждання) - псевдонауковий метод лікування хвороб, в основу якого покладено застосування мінімальних доз тих ліків, які у значних дозах викликають у здорової людини симптоми даного захворювання.
Гомосексуалізм (гр. ὁμός — подібний і лат. sexus — стать) - заст.; те ж саме, що й гомосексуальність.
Гомосексуальність (гр. ὁμός — подібний і лат. sexus — стать) - один з видів сексуальності людини, що проявляється в сексуальному потязі до осіб своєї статі, усвідомленні себе як такої особи і сексуальної практики з особами своєї статі.
Готи (готськ. Gutans, лат. Gothi, гр. Γότθοι) - 1. Східні германські народи, які, ймовірно, спершу заселяли південь Скандинавії й острів Готланд, а з середини І ст. н.е. до VI ст. розселились практично по всій території Європи. 2. Представники готичної субкультури, що зародилась в 1970-х роках у Великобританії, натхненні естетикою готичного роману, естетикою смерті, готичної музики й відносять себе до готик-сцени. Панківський епатаж спрямували в русло пристрасті до вампірскої естетики, до темного погляду на світ.
Графен (англ. graphene) - плоский одноатомний шар атомів вуглецю із гексагональною структурою.
Графіті (іт. graffiti від grafficare — надряпані) - 1. мист. Стародавні написи й малюнки різного змісту, зроблені гострими предметами на посудинах, пряслицях, стінах споруд тощо. 2. Вид вуличного мистецтва — покриття стін надписами і малюнками.
Грінкарта (англ. green card — зелена карта) - посвідчення особи, яке підтверджує наявність у людини, що не є громадянином США, але постійно там проживаючої, права на постійне проживання і працевлаштування на території США.
Деволюція (від лат. devolutio — згортання) - 1. У конституційно-правовій практиці ряду країн — делегування центральними урядовими органами частини своїх повноважень місцевим органам влади. 2. Процес політичного тиску автономних державних утворень з метою отримання ширших політичних повноважень.
Депривація (лат. deprivatio — втрата) - 1. Психічний стан, при якому людина відчуває недостатнє задоволення своїх потреб. 2. Позбавлення духовної особи його сану.
Джамахірія (араб. جماهيرية — народовладдя) - форма суспільного і державного управління, за якої влада в країні здійснюється без участі політичних партій на основі передачі повноважень у прийнятті рішень низовим територіальним громадам (комунам), які формують виконавчі органи знизу вверх.
Джентрифікація (англ. gentrification від gentry — панський) - оновлення і перепланування будівель та окремих районів міста з метою надання їм більшої привабливості з точки зору потенційних жителів та інвесторів.
Джибінг (англ. jibbing) - різновид сноубордингу, який полягає в ковзанні (катанні) на сноуборді по різних фігурах з металу, пластику або дерева, що імітують різні елементи міської архітектури.
Джойстик (англ. joystick — жарг. пеніс) - важіль на підставці, здатний рухатись у двох або трьох площинах і призначений для введення інформації у комп'ютер.
Дискурс (фр. discours — промова, виступ, слова) - розмовна діяльність; у широкому розумінні — соціально обумовлена організація системи мови і надмовних факторів, необхідних для розуміння тексту, єдність, що дає уявлення про учасників спілкування, їхні установки й цілі, умови вироблення і сприйняття повідомлення.
Дислексія (гр. δυσ — заперечення та λέξις — «мовлення») - вибіркове порушення здатності до оволодіння навичками читання не зважаючи на достатній для цього рівень інтелектуального (і мовного) розвитку, відсутність порушень слухового і зорового аналізаторів при збереженні загальної здібності до навчання. Д. є результат нейробіологічних особливостей людини, проте не вважається психічним захворюванням. Фонематична Д. — труднощі з вимовою фонем (людина читає побуквенно), семантична Д. — кожне слово при читанні сприймається окремо і не зв'язується з іншими словами, оптична Д. — порушення у сприйнятті візуально подібних літер, мнестична Д. — порушення засвоєння відповідності букв та звуків.
Діджей (від англ. — DJ, скорочення від Disc Jockey) - людина, що здійснює публічне відтворення записаних на звукові носії музичних творів зі зміною або без зміни матеріалу технічними засобами.
Діти індиго - обдаровані діти, які, нібито, мають ауру кольору індиго. Термін введено екстрасенсом Ненсі Енн Тепп в 1980-х роках.
Докудрама (від англ. documental drama — документальна драма) - 1. Кінематографічний жанр, що реконструйовує історичні події з використанням елементів художнього фільму. 2. Документальний фільм, стилізований під художній.
Домен (фр. demeine від лат. dominium — володіння) - 1. Спадкове земельне володіння короля у середньовічній Європі. 2. Частина вотчини феодала із самостійним господарством. 3. Державне майно, як правило, земельне. 4. фіз. Просторове включення в твердому тілі з характерними особливостями, напр., магнітний Д. 5. техн. Частина інформаційного інтернет-простору, асоційована з певним власником (державою, організацією, індивідом).
Дотком (від англ. .com — букв. ) - узагальнена назва інтернет-компаній; назва походить від комерційного домену верхнього рівня — .com.
Дофамін (скорочення від дигідроксифенілаланін) - допамін; біологічно активна хімічна речовина, яка в мозку людини передає емоційну реакцію і дозволяє відчувати задоволення та формувати потяг до його повторного отримання; "гормон щастя". Д. бере участь у процесах запам'ятовування, мислення, регуляції циклів сну і бадьорості; його брак приводить до депресії, підвищує ризик розвитку шизофренії і хвороби Паркінсона, а також підвищує ймовірність виникнення ожиріння, хронічної втоми, діабету і різко знижує сексуальний потяг.
Драйв (англ.) - 1. Інстинктивне бажання , що спонукає індивіда діяти в напрямку задоволення цього бажання. 2. В тенісі — один з основних ударів, що надав м'ячу обертання в напрямі польоту.
Драйвер (англ. driver — водій) - комп'ютерна програма, за допомогою якої інші програми можуть отримувати доступ до апаратного забезпечення пристроїв, підключених до комп'ютера.
Дредлоки (англ. dreadlocks — жахливі пасма) - зачіска у вигляді довгих заплетених пасм волосся, які, відростаючи, зберігають свою форму; дреди. Характерна для деяких народів (кельти, ацтеки, германці), релігійних культів (назореї, копти) і субкультур.
Дремель (вл. Dremel) - електричний інструмент для фігурного різання листового металу. Від торгової марки компанії Bosch.
Дріфтинг (англ. drift — самоплив) - 1. Техніка виконання поворотів, при якій задні (або всі чотири) колеса транспортного засобу втрачають тягу при загальному збереженні здатності автомобіля вийти з кута повороту за рахунок утримання передніх коліс повернутими в напрямку, протилежному до повороту; керований занос. 2. Змагання у автоспорті з техніки Д., в якому оцінюються швидкість, видовищність і кут повороту.
Дум-дум (вл.) - розривні кулі з хрестовидним надрізом чи порожниною в головній частині. Від назви місця виготовлення — Дум-Дум, поблизу Калькутти (Індія).
Егодистонія (від. лат. ego — я та гр. δυσ — не τονία — напруга) - психічний стан, при якому індивід вічуває гостре незадоволення собою у зв'зку з наявністю у нього певної нетипової властивості, яка порушує его індивіда і якої він хотів би позбутись. Антонім до егосинтонії.
Егосинтонія (від лат. ego — я та гр. σύγ — разом і τονία — напруга) - психічний стан, при якому індивід живе в гармонії зі своїми нестандартними якостями.
Екзит-пол (англ. exit poll — опитування на виході) - процедура опитування громадян на виході з виборчих дільниць після голосування з метою отримання можливості оперативних прогнозів результату виборів і накопичення статистичних даних про електорат.
Екобіоморфа (від давньогр. οἶκος — помешкання, місцеперебування, βίος — життя і μορφή — вид, форма) - сукупність рослин, що в умовах пристосування до однакових умов середовища мають схожий тип структури та пов'язані з ним фізіологічні властивості.
Екологічна валентність (від гр. οἶκος — середовище, житло, λόγος — знання і лат. valentia — сила) - здатність виду призвичаюватись до існування в тих чи інших умовах середовища.
Екосистема (від гр. οἶκος — житло, помешкання, місцеперебування і σύστημα — ціле, складене з частин) - природній комплекс, що утворений живими організмами і середовищем їх проживання, пов'язаних між собою обміном речовин і енергії.
Експат (від лат. ex — поза і patria — батьківщина) - працівник, який отримав тимчасове призначення на роботу за кордоном.
Експортні кредити (від лат. exporto — виношу, вивожу) - кредити, що надаються країнами експортерами, банками або урядами іноземним урядам або державам для закупівлі товарів в країні-кредиторі.
Екстрасенсорика (від лат. extra — над і лат. sensus — чуття) - форма сприйняття при допомозі невідомих або надуманих органів чуття.
Екстрім (англ. extreme від лат. extremus — крайній, граничний) - 1. Діяльність, як правило, спортивна, пов'язана з небезпекою для життя, викликаною швидкістю, висотою, високим рівнем фізичного навантаження, а також необхідністю проявити вузькоспеціалізовані навички. 2. розм. Небезпека, ризик.
Екшн (action movie — фільм дії) - драматичний жанр кіно, в якому основна увага приділяється дії.
Емітент (лат., той, що випускає) - установа або підприємство, що випускає в обіг цінні папери, банкноти або паперові гроші, тобто здійснює емісію.
Емо (від англ. emotional — емоційний) - молодіжна субкультура, в основі якої лежить вираження емоцій, зосередженість на глибоких внутрішніх переживаннях, самовираженні, протистоянні несправедливості, чуттєве світосприйняття.
Емотікони (англ. emoticon від emotion icon — значок емоції) - графічне або типографське зображення, що виражає емоцію, настрій або інтонацію.
Емпатія (гр. ἐν — в і πάθος — страждання) - усвідомлене співпереживання емоційному стану іншої людини, без втрати відчуття зовнішнього походження цього переживання.
Ентеоген (англ. entheogen від давньогр. ἔνθεος γενέσθαι — становлення божественного) - будь-яка природня або штучна хімічна речовина, що використовується для зміни стану свідомості, психологічних або фізіологічних змін і досягнення трансцедентності. Історично Е. використовуються протягом тисяч років в народній медицині і різноманітних культах для досягнення релігійного екстазу. Термін запропоновано в 1979 році
Еспресо (іт.) - кавовий напій, приготовлений шляхом пропускання гарячої водяної пари під тиском через контейнер із жареною і меленою кавою. Існує багато різновидів приготування Е.: Е.-лунго — Е. розведено удвоє гарячою водою (інша назва — американо), Е.-рістретто — на той же об'єм кави подається удвічі менша порція води, Е.-допіо — на той же об'єм води додається удвічі більша порція кави, Е.-макіято — Е. з додаванням зпіненого молока, Е.-романо — Е. з додаванням цедри лимону, Е.-корето — Е. з додаванням лікеру або коньяку, Е.-кон панна — Е. зі збитими вершками.
Євро (гр.) - офіційна валюта більшості держав Європейського Союзу, відомих також як Єврозона. У безготівкових розрахунках Є було введено 1 січня 1999 року, у готівковому обігу — з 1 січня 2002 року.
Єті (тібетське) - міфічна людиноподібна істота, що ніби-то проживає в лісових високогірних місцевостях. Інші назви — біґфут, снігова людина.
Іманентний (від лат. immanens — властивий, притаманний чомусь) - внутрішньо притаманний предметам або явищам, той, що випливає з їхньої природи; І-на філософія — напрям філософії, який проголошує об'єктивний світ іманентним (внутрішнім) змістом свідомості суб'єкта, заперечуючи трансцендентність дійсності.
Імідж (англ. image — зображення) - штучна імітація або подання зовнішньої форми будь-якого об'єкта, особливо особи, в суспільній або індивідуальній свідомості засобами масової комунікації і психологічного впливу.
Іміджборд (англ. imageboard — дошка зображень) - різновидність веб-форуму, на якому користувачам надано можливість додавати до текстових повідомлень графічні зображення.
Іміджмейкер (англ. imigemaker від image — зображення і maker — творець) - спеціаліст із формування образу з метою покращення репутації, впливовості чи популярності.
Імпакт-фактор (від англ. impact — удар і нім. Faktor — той, що робить) - чисельний показник важливості наукового журналу, який розраховується за спеціальною методологією, виходячи із кількості цитувань публікацій в журналі за попередні три роки.
Імпічмент (англ. impeachment) - процедура притягнення до суду парламенту вищих посадових осіб держави, результатом якого може бути дострокове припинення повноважень посадовця і усунення його з посади.
Імплементація (англ. implementation — виконання) - фактична реалізація міжнародних зобов'язань на внутрішньодержавному рівні, а також конкретний спосіб включення міжнародно-правових норм у національну правову систему.
Імуноглобуліни - антитіла; особливий клас складних білків, які використовуються імунною системою людини для ідентифікації та нейтралізації іншорідних об'єктів — напр., бактерій і вірусів.
Інвестиції (нім. Investition, від лат. investire — одягаю) - грошові, майнові, інтелектуальні цінності, що вкладаються в об'єкти підприємницької діяльності з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту; капітальні вкладення у розвиток виробництва чи невиробничу сферу. Валові І. — загальна сума коштів, які направляються протягом певного періоду на збільшення основного капіталу і запасів. Чисті І. — валові за мінусом сум амортизації.
Інвестор (англ., від лат., одягаю, наділяю) - суб'єкт інвестиційної діяльності (приватний підприємець, організація чи держава), що здійснює довготермінове вкладення капіталу в якусь справу, підприємство з метою отримання прибутку.
Інвестування (від лат. investire — одягаю) - фінансування довготермінових вкладень (надання інвестицій).
Інвойс (англ. invoice) - економ. обов'язок оплати товару відповідно до вказаних умов; І. надається продавцем покупцеві і містить перелік товарів, їх кількість і ціну, за якою вони будуть поставлені покупцеві, формальні особливості товару (колір, вага тощо), умови постачання і зведення про відправника і одержувача.
Інновація (англ. innovation) - 1. Нововведеня, запровадження нового звичаю, правила і т. ін. 2. Нова думка, ідея, реформа, процес, орієнтовані на створення, розвиток і якісне удосконалення нових видів виробів, технології, організаційних форм.
Інсайдер (англ. insider від англ. inside — всередині) - представник обмеженої групи людей, які мають доступ до конфіденційної інформації, недоступної широкій публіці.
Інституції (лат., настанова) - 1. Назва елементарних підручників римського цивільного права. 2. Установи, заклади.
Інституціоналізація (від лат. institutum — встановлення) - інституціалізація. 1. Процес набуття будь-якими відносинами встановлених правил чи норм в рамках організації, соціальної системи або суспільства в цілому; встановлення звичайної практики. Напр., перетворення народних зборів у парламент. 2. Поміщення особи або групи осіб в певну установу, напр. неповносправної особи в заклад соціального забезпечення.
Інтернет (англ. internet від лат. лат. inter — між і англ. нет — мережа) - всесвітня система взаємосполучених комп'ютерних мереж, побудована на використанні протоколу IP і маршрутизації пакетів даних. І. утворює глобальний інформаційний простір, слугує фізичною основою для Всесвітньої павутини (World Wide Web, WWW) і великої кількості інших систем передачі даних.
Інтернет-мем (від англ. internet — міжнародна мережа і meme від грец. μνημα — спогад) - мем, який розповсюджуються за допомогою інтернету. І-м. можуть бути слова ("проффесор", "фотожаба"), фрази ("папєрєднікі", "Ты кто такой? Давай, до свидания!"), візуальні ряди (маска Гая Фокса) та аудіофрагменти.
Інтіфада (від араб. انتفاضة — позбутися) - історично — повстання у формі громадянської непокори палестинських арабів проти Ізраїлю у 1987 році; у широкому розумінні — будь-яка форма боротьби арабів проти Ізраїлю.
Іррумація (лат. irrumatio від ir — всередині та ruma — сосок) - форма активного орального сексу, що припускає, на відміну від феляції, самостійні фрикції статевого члена в ротовій порожнині.
Йо-йо (вл.) - іграшка з двох однакових за розміром і вагою дисків, скріплених віссю, до якої прив'язана мотузка. Працює за принципом маятника, розкручуючись і повертаючись назад.
Кавер-версія (англ. cover version) - авторська музична композиція у виконанні іншого музиканта чи колективу.
Каланетика (вл.) - комплекс з 29 статичних гімнастичних вправ, розроблений в 1980-х роках американкою Каллан Пінкні, спрямованих на скорочення і розтягнення м'язів.
Камін-аут (англ. coming out — вихід) - відкрите і добровільне зізнання про контроверсійні обставини особистого життя. Як правило стосується сексуальної ідентичності.
Канабіноїди - група природніх та синтетичних хімічних сполук, які пригнічують вивільнення нейромедіаторів в головному мозку; діючі речовини маріхуани і гашишу.
Карго-культ (англ. cargo cult — культ вантажу) - релігійне шанування предметів і дій, які імітують складні технологічні процеси або речі, в надії взяти їх під власний контроль або стати здатним їх отримати. Термін виник у 1945 році для опису культу меланезійських острів'ян, котрі, сподіваючись на поновлення поставок вантажів їжі, зброї та техніки, що в роки Другої Світової війни привозили військові, які аборигени трактували як подарунки предків, з підручних матеріалів, будували копії злітно-посадкових смуг, аеропортів, радіовеж і т. п.
Кастинг (англ. casting — розподіл, зміна) - відбір претендентів на виконання відповідного творчого задуму.
Квадриквел - четвертий сиквел — четвертий твір у серії.
Квест (від англ. question — питання) - спортивно-інтелектуальна гра, основою якої є пошук за якомога коротший час певного місця розташування шляхом послідовного виконання заздалегідь підготовлених завдань.
Квілінг (від англ. quill — пташине перо) - техніка виготовлення художніх композицій із завитків смужок паперу.
Квір (англ. queer — дивний) - невідповідність традиційній гетеронормативній моделі поведінки та ідентичності.
Квір-танго (від англ. querr — дивний та ісп. tango) - напрямок в аргентинському танго, вільний від традиційних гетеронормативних уявлень про розподіл ролей «ведучого» та «наступного» за статевою ознакою. Історично К. зформувалось ще до визнання танго, як міжнародного естетичного явища, — на початку XX століття, коли танго був суто чоловічим парним танцем. У сучасному розумінні К. зародився в середині 1980-х років в Гамбурзі (Німеччина).
Про «Словник неологізмів»
«Словник неологізмів» © , 2012-05-3030.05.2012. Востаннє оновлено 2.05.2021 00:48. Кількість термінів - 521. Текст словника поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні його матеріалів, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
Поділитись
Розмістіть посилання словник «Словник неологізмів» в Twitter, Facebook або надішліть посилання на нього електронною поштою. Ви також можете розмістити «Словник неологізмів» на своєму сайті, роздрукувати або експортувати його у форматі pdf.
Сторінки: 1  2  3  4  5  6
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24