search
close
search
Зміст | Повний текст
Абрикос (фр. abricot з порт. albricoque) - південне дерево роду слива підродини мигдалевих і його плід— округла соковито-м'ясиста кістянка (до 3 см у діаметрі), жовтого або червонувато-жовтого кольору з червонуватим рум'янцем та повстистим опушенням кисло-солодкий, часом, з гіркуватим присмаком; інші назви — жерделя, мореля, брусквина, вірменське яблуко. Сушені плоди А. відомі під назвами урюк, курага, шептала.
Автовокзал (від гр. αὐτο — сам і вокзал) - комплекс споруд для обслуговування пасажирів міжміських і приміських автобусних сполучень та технічного обслуговування автобусів.
Адаптер (англ., від лат. adaptatio — пристосування) - 1. Пристрій для електроакустичного відтворення механічного запису звуку. 2. Додаткова касета до фотоапарата, яка робить можливим застосування не передбачених конструкцією фотокамери світлочутливих матеріалів інших форматів.
Айва (тур.) - 1. Південне плодове дерево родини яблуневих. 2. Жовтий кисло-солодкий плід цього дерева, схожий на яблуко.
Айран (тюрк.) - молочний продукт, що нагадує кефір. Вживають як прохолодний напій у Казахстані, Середній Азії, на Кавказі та в Сибіру.
Айстра (лат. Aster) - трав'яниста декоративна рослина з великими квітками.
Акупунктура (лат. acus — укол, punctura — укол) - метод лікування голкоуколюванням. Походить з Китаю. Інша назва — голкотерапія.
Анабазин (гр.) - органічна отруйна речовина, алкалоїд. Застосовують у сільському господарстві для знищення шкідливих комах.
Антипасто (іт. antipasto) - традиційна італійська закуска, яку подають перед основною стравою — пастою.
Аплікація (лат. applicatio — прикладання) - 1. Виготовлення орнаментів, різних художніх зображень нашиванням або наклеюванням на щось різнокольорових клаптиків тканини, паперу. 2. Виріб, створений таким способом.
Аратя (яп. 荒茶 — грубий чай) - вид зеленого чаю, який виробляється в Японії з цілого чайного листка, включаючи стеблину; відвар такого чаю має густий зелений колір і більш насичений смак.
Арахіс (гр.) - рід трав'янистих рослин родини бобових. Походить з Південної Америки. Вирощують у субтропічних і тропічних країнах. Насіння використовують у їжу, переробляють на олію. Інша назва — земляний горіх.
Асорті (фр., добре підібраний) - набір однорідних предметів різних сортів.
Астрологія (гр.) - відома з давніх часів наука, що визнає безпосередній зв'язок між розташуванням і рухом небесних тіл та явищами суспільного життя, долею людини і т. ін.
Атлас (1) (араб., букв. — гладенький) - шовкова або напівшовкова тканина з блискучою лицьовою поверхнею.
Атмосфера (гр., пара і сфера) - 1. фіз. Газоподібна оболонка Землі та деяких інших планет. 2. Повітря. 3. перен. Умови, обстановка, породжувані соціальним середовищем, колективом і т. ін. 4. фіз., техн. Одиниця вимірювання тиску, яка дорівнює тискові ртутного стовпа заввишки 760 мм або 1,033 кг/см2.
Афродізіак (гр. ἀφροδισιακόν) - речовини тваринного і рослинного походження, що використовується для підвищення лібідо і статевого потягу. Розрізняються за способом впливу, його спрямованістю та типом активної речовини. Від імені грецької богині кохання Афродіти.
Ацидофілін (кислий і філія) - молоко заквашене ацидофільними бактеріями; дієтичний продукт.
Б'язь (тур., араб.) - бавовняна густа тканина полотняного переплетення.
Багет (фр. baguette — паличка) - багета; 1. Різьблена або пофарбована планка для виготовлення рамок чи оздоблення стін. 2. Довгий тонкий хлібобулочний виріб із хрусткою скоринкою.
Бадан (монг.) - рід багаторічних трав'янистих рослин родини ломикаменевих (Saxifragaceae). Поширені в Центральній та Східній Азії, Б. товстолистий — цінна технічна (дубильна) і лікарська рослина. В Україні росте як декоративна культура.
Байка (гол., з фр., вовняна матерія, від лат., каштановий) - 1. М'яка бавовняна тканина з густим начісаним ворсом з обох боків. 2. Густа, важка, грубосуконна тканина з начосом з лицьового боку.
Бакалія (араб., баккал — продавець харчів) - деякі продовольчі товари: крупа, борошно, сіль, чай, цукор, сушня, прянощі тощо.
Баклава (від монг. baγla- зв'язувати) - багатошаровий десерт з тонкого листкового тіста, промащеного олією, з горіхами в сиропі, широко розповсюджене в кухнях східних народів.
Бал (1) (фр., від танцювати) - урочистий вечір з танцями під музику, іноді в святковому вбранні з масками — Б.-маскарад.
Банкетка (фр. banquette) - 1. Невелика лавка без спинки з м'яким сидінням. 2. Вид перешкоди на кінських перегонах. 3. Гостьова картка, що позначає персональне місце гостя за столом.
Бантя (яп. 番茶) - сорт японського зеленого чаю; для його виготовлення використовують крупні листки і стеблі, які лишились після збору більш молодих листків для чаю сентя.
Баоцзи - китайська традиційна страва, яка представляє собою невеликий пиріжок з дріжджового тіста з начинкою, приготовлений на парі.
Барбекю (фр. barbecue від ісп. barbacoa) - 1. Спосіб приготування продуктів харчування (найчастіше м'яса) за рахунок тепла тліючого вугілля, палаючого газу або електронагрівача. 2. Пристрій для приготування страв подібним способом. 3. Страва, приготована подібним чином. 4. Загальна назва соусів, які подають до страв, приготованих на Б. 5. Розважальний захід на свіжому повітрі з приготуванням Б.
Барбі (вл. англ. Barbie) - дитяча іграшка-лялька з рисами обличчя і тіла близькими до людських. Від назви однойменної ляльки компанії «Mattel».
Бареж - легка прозора тканина сітчастого візерунка з крученої бавовняної, шовкової і шерстяної пряжі. Від назви м. Барежа у Франції.
Басон (фр. passement — тасьма) - плетені шнури, тасьма, бахрома, китиці для оздоблення одягу, меблів тощо.
Батист (фр.) - тонка легка бавовняна або лляна тканина для пошиття білизни або плаття. Від прізвища фламандського ткача 13 ст. Ф. Батіста.
Батік (гол. batik з явайського amba titik — писати точки) - ручний розпис по тканині (переважно бавовняній) з використанням воску та барвників. Кілька кольорів наносяться шляхом повторного фарбування. Для отримання чітких меж на стику фарб використовується спеціальний закріплювач. Восковий трафарет знімається кип'ятіння тканини. Техніка Б. поширена в Індонезії та Індії.
Бахрома (тур.) - тороки, торочки, тасьма з висячими прядками.
Беґонія (вл.) - рід тропічних багато- і однорічних трав'янистих рослин. Розмножуються насінням, живцями, листям (навіть їх частинами). Відомо бл. 800 видів. Ростуть в тропічних вологих лісах, в горах на висоті 3- 4 тисячі метрів над рівнем моря, рідше — в сухих тропічних та субтропічних районах. Б. — одна з найпопулярніших декоративно-квітучих і декоративно-листяних рослин. Названо на честь Мішеля Беґона, губернатора Гаїті, де Б. вперше було виявлено європейцями.
Беж (фр.) - 1. Тонка вовняна тканина для жіночих суконь. 2. Яскраво-брунатний колір.
Белетристика (фр., красне письменство) - в широкому розумінні — художня література, у вузькому — твори художньої прози, призначені для масового читання.
Бельфор (фр.) - бавовняна жакардівська тканина, назва від м.Бельфор у Франції.
Біжутерія (фр., торгівля ювелірними виробами) - жіночі прикраси не з дорогоцінного каміння і металів.
Бісер (араб.) - дрібні намистинки з прозорого чи кольорового скла (іноді з металу) з отворами для нанизування.
Бісквіт (фр., від лат., двічі випечений) - 1. Легкі здобні тістечка, печиво. 2. Двічі випалений фарфор або фаянс без поливи.
Бланманже (фр. blanc — білий + manger — їсти) - прозоре нефруктове желе, приготоване з використанням вершків чи мигдалевого молока, яєць, круп (зазвичай манної) або борошна на желатині з використанням цукру, прянощів чи ароматизаторів.
Блейзер (англ. blazer від to blaze — сяяти, палати) - різновид спортивного піджака, який носять, як правило, з контрастними по кольору і фактурі брюками чи спідницею.
Болонья (вл. іт. Bologna) - 1. Капронова плащова тканина з одностороннім водонепроникним покриттям. Від назви Болоньї (Італія). 2. Плащ з такої тканини.
Бостон (вл.) - 1. Високоякісна вовняна тканина. Від назви м. Бостона у Великобританії. 2. Танець, повільний вальс. 3. Картярська гра. Від назви американського м. Бостона.
Бра (фр. bras — рука) - настінний світильник.
Брезент (гол.) - густа лляна, напівлляна або бавовняна тканина, просочена водотривкими і протигнильними речовинами.
Бренді (англ. brandy) - міцний спиртний напій, виготовлений з витриманих коньячних спиртів. Б. буває виноградним, плодовим і ягідним. Найвідомішим типом Б. є коньяк.
Брі (вл. фр. brie) - французький м'який сир з коров'ячого молока характерного блідого кольору із сіруватим відтінком цвілі, що надає йому легкий запах нашатирного спирту. Назва походить від однойменного регіону на схід від Парижа.
Бріош (фр. brioche) - здобна булочка особливої форми з тіста на пивних дріжджах із додаванням масла.
Брокат (нім., парча, з іт., від лат., виступаючий, випуклий) - шовкова тканина, заткана або вишита золотом чи сріблом.
Бульйон (фр.) - юшка з м'яса.
Бумазея (фр. bombasin з іт. bambagia —бавовна) - густа бавовняна тканина з начосом з одного боку; бомбазин.
Бурштин (нім.) - скам'яніла дерев'яниста смола, з якої виготовляють різні дрібні вироби.
Бутерброд (нім. Butterbrot — хліб з маслом) - скибка (або дві складені) хліба з маслом, сиром, ковбасою тощо.
Бутоньєрка (фр. boutonniere — букв.- петелька) - квітка чи букетик квітів, прикріплений до одягу, — елемент святкового костюму (як правило, чоловічого).
Бушлат (від нім. Brust — груди і latte — захист) - двобортна матроська сукняна куртка з відкладним коміром.
Бюстгальтер (нім. Büstenhalter — тримач бюсту) - елемент жіночої нижньої білизни для підтримки грудей; ліфчик.
Валансьєн (вл.) - тонке мереживо з великими петлями і обрамлене по периметру тонким шнуром. Від назви французького м. Валансьєна, де почато його виготовлення.
Валер'янка (лат.) - настойка кореня валеріани на спирті, що заспокійливо діє на серце.
Валеріана (лат.) - рід трав'янистих рослин, поширені по всіх материках, крім Австралії й Антарктиди. Культивують як лікарські рослини.
Валідол (лат., — міцний, здоровий і ...ол) - лікарський препарат, заспокійливий, судинорозширювальний і протиблювотний засіб.
Валіза (фр.) - 1. Чемодан, ручна скринька. 2. Опечатаний поштовий мішок дипломатичного кур'єра.
Ванілін (фр.) - пахуча речовина, яка міститься в стручках ванілі. Штучний В.- безбарвні голчасті крястали із запахом ванілі. Застосовують у харчовій промисловості.
Вельвет (англ., оксамит) - міцна тканина з бавовняним ворсом, схожа на оксамит.
Велюр (фр., оксамит, від лат., волохатий) - 1. Назва кращих сортів тканин (драп, оксамит, плюш) з м'якою ворсованою лицьовою поверхнею. 2. М'яка шкіра хромового дублення, схожа на замшу.
Вінегрет (фр., від оцет) - 1. Холодна страва з дрібно нарізаних овочів, іноді з добавкою яєць, м'яса, риби, заправлена олією, оцтом. 2. перен. суміш різних предметів або понять.
Віскі (англ. whisky від шотл. uisque baugh — вода життя) - алкогольний напій, отримуваний шляхом дестиляції збродженого зернового (як правило з ячміннного чи житнього) сусла і витримки спирту у дерев'яних (зазвичай, дубових) діжках.
Віскоза (лат. viscosus — клейкий, в'язкий) - концентрований розчин ксантогенату целюлози (продукту хімічної обробки деревної целюлози) в розведеному розчині їдкого натру. Застосовують для одержання віскозного волокна, штучної шкіри, целофану.
Вуаль (фр. voile — завіса) - 1. Легка прозора тканина. 2. Прозора тонка сітка, якою закривають обличчя. 3. Наліт на світлочутливому фотографічному матеріалі металічного срібла (або барвників), через що знижується контрастність зображення.
Габардин (фр.) - шерстяна тканина, з якої виготовляють пальта й костюми.
Галун (фр. galon) - 1. Золота чи срібна стрічка, басамань, позумент, тасьма з шовкової чи вовняної основи з металевим пітканням. 2. Подвійні сірчанокислі солі.
Гамбургер (вл., від назви міста Гамбург) - вид сендвіча, що складається з рубаної котлети, поданої всередині розрізаної булки. На додаток до м'яса Г. може мати різноманітні приправи.
Гаптування (від нім. Haftung — утримання) - техніка шиття золотими та срібними нитками на текстильній основі, а також із використанням блискіток, дорогоцінних каменів чи шовкових ниток.
Гаптувати (від нім. Haftung — утримання) - майстерно вишивати нитками, золотом, сріблом, шовком.
Гардина (нім., від фр., завіса) - завіса на вікно.
Гарсон (фр., garcon — хлопчик) - 1. У Франції — офіціант ресторану чи кафе. 2. Розсильний при готелі. 3. Жіноча коротка зачіска "під хлопчика".
Гарус (пол. harus від нім. Haar — волосся) - 1. Груба на дотик і жорстка вовняна або бавовняна тканина з дрібним друкованим візерунком по обидва боки. 2. Вовняна пряжа для вишивання, в'язання і виготовлення грубих тканин.
Гастроном (фр., гр., шлунок і закон) - любитель і знавець витончених страв.
Гастрономія (фр., гр., шлунок і закон) - 1. Тонкий смак в їжі; розуміння тонкощів кулінарії. 2. Сукупність харчових продуктів (товарів) високоякісного приготування.
Гематома (від гр. αἷμα — кров і ωμα — пухлина) - скупчення крові, обмежене навколишніми тканинами або стінками природної порожнини тіла. Виникає внаслідок крововиливу при травмах, руйнуванні стінок судин патологічним процесом тощо. Підшкірна Г. — «синець».
Геммайтя (яп. 玄米茶- коричневий рисовий чай) - японський зелений чай, який виготовляється з чайних листків і обжареного рису.
Гербаризація (лат.) - збирання й засушування рослин для складання гербарію.
Гербарій (лат., від трава) - 1. Колекція спеціально зібраних і засушених рослин, призначена для наукової обробки. 2. Установа, що зберігає колекції засушених рослин і провадить наукову обробку їх.
Гербата (лат.) - чай.
Гіпюр (фр.) - сорт тонкого мережива з опуклим візерунком.
Гоголь-моголь (євр. גאָגל-מאָגל) - десерт зі збитих яєчних жовтків з цукром; можливе додавання вина, ваніліну, рому, меду, фруктових і ягідних соків.
Гомбік (чес. gombík) - ювелірний виріб у вигляді двох порожнистих напівсфер, з'єднаних у сферу. Може бути прикрашеним філігранню або карбуванням. Використовуються як застібка.
Грюнколь (нім. зелений і капуста) - сорти листкової капусти з зеленим листям.
Про «Дім, кулінарія, побут»
«Дім, кулінарія, побут» © , 2013-10-1717.10.2013. Востаннє оновлено 2.05.2021 02:56. Кількість термінів - 500. Текст словника поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні його матеріалів, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
Поділитись
Розмістіть посилання словник «Дім, кулінарія, побут» в Twitter, Facebook або надішліть посилання на нього електронною поштою. Ви також можете розмістити «Дім, кулінарія, побут» на своєму сайті, роздрукувати або експортувати його у форматі pdf.
Сторінки: 1  2  3  4  5  6
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24