search
close
search
Зміст | Повний текст
Шампіньйон (фр., від поле) - рід грибів родини пластинникових. Поширені в усіх частинах світу, крім Антарктиди. Культурну форму Ш. звичайного вирощують у неосвітлєних теплицях, їстівний гриб. Інша назва — печериця.
Шампунь (хінді) - рідка лікарська форма, яка складається з розчинника (вода, екстракти рослинної сировини, спирт, гліцерин тощо), розчинних лужних солей вищих жирних кислот і розчинених в ньому або змішаних з ним діючих, біологічно активних речовин, призначена для догляду за волоссям.
Шанжан (фр., мінливий) - тканина, якій властиво переливатися різними кольорами.
Шарлотка (пол. Szarlotka) - солодкий пиріг із яблук, запечених у тісті, до складу якого входять борошно, яйця, цукор, кориця, заварного крему, фруктів і лікеру.
Шарф (нім. Schärpe — пояс) - тканина для закривання шиї, плечей чи голови з побутових, естетичних чи релігійних міркувань.
Шато (фр. château) - у Франції — заміський будинок (садиба), як правило з парком і виноробним господарством.
Шафран (араб., зафаран) - 1. Рід багаторічних трав'янистих рослин родини півникових. Поширені переважно у Середземномор'ї. Ш. посівний, або культурний, вирощують як фарбувальну й пряну рослину; використовують у народній медицині. Багато видів декоративні. 2. Сорт яблук.
Шевйот (фр. cheviot від вл.) - м'яка, злегка ворсиста гладкопофарбована вовняна костюмна тканина, іноді з бавовняною основою. Від назви місцевості в Шотландії.
Шеврет (фр., — кізочка) - хромова шкіра (замінник шевро), вироблена з шкур овець. Застосовують для виготовлення взуття, головних уборів тощо.
Шезлонг (фр., букв. — довгий стілець) - легке розсувне крісло, на якому можна напівлежачи відпочивати.
Шейпінг (англ. shaping — надання форми) - вид ритмічної гімнастики на основі строго регламентованих вправ, призначений для зміни форми тіла.
Шербет (тюрк., від араб., шараб) - 1. Східний прохолодний напій з фруктових соків з цукром. 2. Густа маса, виготовлена з фруктів чи кави, шоколаду й цукру.
Шик (фр.) - показна вишуканість у манерах одягатися, триматися.
Шиньйон (фр.) - жіноча зачіска із зібраного на потилиці чи маківці голови волосся (переважно накладного).
Ширма (нім., заслона) - 1. Складана переносна перегородка, зроблена з рам-стулок, обтягнутих тканиною, папером і т. ін.; параван. 2. перен. Той (те), хто (що) служить прикриттям для кого-, чого-небудь; камуфляж, маскування, димова завіса.
Шифер (нім.) - 1. Глинястий сланець чорного, сірого чи червоного кольору. 2. Будівельний плитковий матеріал (переважно даховий) з такого сланцю чи іншого матеріалу.
Шифон (фр., ганчірка) - тонка м'яка бавовняна або шовкова тканина для білизни, жіночого одягу.
Шкант (фр. scantle) - вставний шип, переважно круглого поперечного перерізу, для з'єднання частин столярних виробів.
Шліц (нім. Schlitz — щілина) - 1. техн. Поздовжній виступ або паз для з'єднування вала з деталями машини. 2. Розріз на спинці чи боках піджака.
Шніцель (нім. Schnitzel — шматок) - Страва з тонкого шматка цілого чи посіченого м'яса в сухарях або муці, обжареного у фритюрі.
Шоколад (ісп. chocolate з інд. мов — «гірка вода») - цукровий кондитерський виріб з тертого какао з какао маслом та цукром.
Шопінг (англ. shopping) - форма проведення часу у вигляді тривалих і регулярних відвідин магазинів і покупки товарів.
Шорти (англ., короткий) - короткі штани.
Шпагат (нім., від іт., тонкий мотузок) - 1. Зсукана, випрядена товста нитка, що використовується для упаковування, зв'язування, зшивання і т. ін.; шворка. 2. спорт. Фігура в гімнастиці, для виконання якої гімнаст повільно опускається, розводячи ноги до повного стискання їх з підлогою, так, що вони утворюють одну пряму лінію.
Шпатель (нім., лопатка, гр., широкий клинок) - 1. Інструмент (лопатка або загострений стрижень), яким змішують і розтирають фарби, замазують, зарівнюють щілини та заглиблення тістоподібною масою. 2. Медичний інструмент, що має форму лопатки; застосовують в оторинолярингології.
Шпінгалет (фр., іспанський) - засув для закривання вікон або дверей.
Шплінт (нім.) - кріпильна деталь (пруток або кусок дроту), що з'єднує з валом дрібні деталі та запобігає самовідгвинчуванню гайок.
Шпон (нім., тріска, скалка) - 1. Пробільний матеріал у вигляді тонкої металевої пластинки, що не досягає росту (висоти) шрифту; вживається переважно для вставки між рядками набору, щоб збільшити проміжок між двома рядками в книзі та іншій друкованій продукції. 2. Одношарова фанера.
Штабель (нім., купа) - рівно укладений ряд чого-небудь (будівельних та інших матеріалів); стіс.
Штапель (нім.) - 1. Окремий звиток у руні, який складається з пучка однаково завитої вовни. 2. Штучне волокно невеликої довжини, призначене для виготовлення пряжі; пряжа з такого волокна. 3. розм. Тканина і штапельної пряжі.
Штепсель (нім., букв.- пробка, затичка) - 1. Металевий стрижень або вилка, за допомогою яких з'єднані з ними переносні електричні прилади вмикаються в мережу; втичка. 2. розм. Те саме, шо розетка.
Штокроза (нім., від стебло і троянда) - декоративна садова рослина родини мальвових. Інша назва — алтея рожева.
Штопор (нім.) - 1. Гвинтоподібний стержень з рукояткою, призначений для відкупорювання пляшок; пробочник, кортотяг. 2. ав. Одна з фігур вищого пілотажу, що полягає у зниженні літака по крутій спіралі. 3. Штопором — гвинтоподібно, спірально.
Штори (іт. stora від лат. store — зберігати) - віконна фіранка, яка розсувається в боки або згортається вверх; завіса.
Штоф (2) (нім.) - густа вовняна або шовкова тканина для портьєр, оббивання меблів тощо.
Штраф (нім., букв. — покарання) - грошове стягнення, яке накладається як покарання переважно в адміністративному або судовому порядку.
Штрейфлінг (нім., смугастий) - сорт осінніх яблук. Інша назва — штрифель.
Штрихкод (нім. Strich — риска, лінія, фр. code ) - спосіб запису даних у вигляді білих та чорних смуг різної товщини або квадратів різного розміру, призначений для ідентифікації товару і зчитування інформації про нього.
Штука (від нім. Stucke — шматок) - 1. Один предмет, примірник, екземпляр; взагалі один об'єкт. 2. заст. Українська міра довжини, яка використовувалась для вимірювання довжини тканини; рівна від 30 до 80 ліктів в залежності від виду тканини і місцевості застосування. 3. заст. Хитрість, трюк.
Шуруп (нім. Schraube) - кріпильний виріб у вигляді конічного стрижня з головкою і спеціальною зовнішньою різьбою, при допомозі якої при вкручуванні в отворі предмета утворюється внутрішня різьба.
Щербет (тур. Şerbet) - 1. Ароматна кольорова помадка на фруктово-молочній або фруктово-вершковій основі з подрібненими горіхами. 2. Східний напій з фруктових соків і цукру з додаванням прянощів і морозива.
Ювелір (флам., коштовний камінь) - 1. Майстер з обробітку коштовних каменів або виготовлення з них прикрас. 2. Продавець таких виробів.
Ювелірний (гол., ювелір) - 1. Пов'язаний з художніми виробами, прикрасами і т. ін. з коштовних металів і каміння, з їх виготовленням і продажем. 2. перен. Ретельно продуманий або майстерно оброблений; старанно, тонко опрацьований, виконаний.
Ювілей (нім. з лат., ювілейний рік) - 1. Річниця життя, діяльності, існування чогось чи когось (переважно кругла дата). 2. Святкування з цього приводу.
Югурт (тюрк.) - кисло-молочний продукт; йогурт.
Юка (ісп. з каріб. мов.) - 1. Південна вічнозелена деревна рослина родини лілійних підродини аґавових з довгим колючим листям і жовтувато-білими квітками. Близько 50 видів Ю. ростуть у посушливих місцях півдня США, Мексики, Карибських островів. Вирощується також як декоративна рослина. 2. Волокна цієї рослини, з яких виготовляють нитки, канати, рогожі і т. ін.
Ябага (киргиз.) - груба шерсть степової вівці; інша назва — джабага.
Янтар (лит. gintaras) - викопна смола хвойних дерев переважно палеогенового періоду; бурштин.
Ярмарок (нім. Jahrmarkt — щорічний ринок) - 1. Місце періодично проводжуваної торгівлі. 2. Періодично влаштовуваний з'їзд представників торгових і промислових підприємств. 3. Великий торг зазвичай з веселощами, розвагами, що влаштовується регулярно, в одному місці.
Ячмак (тур. jaschmak) - покривало, яким жінки закривають голову, лишаючи відкритими лише очі.
Про «Дім, кулінарія, побут»
«Дім, кулінарія, побут» © , 2013-10-1717.10.2013. Востаннє оновлено 2.05.2021 02:56. Кількість термінів - 500. Текст словника поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні його матеріалів, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
Поділитись
Розмістіть посилання словник «Дім, кулінарія, побут» в Twitter, Facebook або надішліть посилання на нього електронною поштою. Ви також можете розмістити «Дім, кулінарія, побут» на своєму сайті, роздрукувати або експортувати його у форматі pdf.
Сторінки: 1  2  3  4  5  6
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24