search
close
search
Зміст | Повний текст
Гьокуро (яп. 玉露 — дорогоцінна крапля) - сорт дорогого японського чаю, який збирається ранньою весною.
Ґанок (нім.) - крите крильце, рундук при вхідних дверях, під'їзд.
Декоративний (фр., від лат., прикрашаю) - той, що прикрашає або служить для прикраси, оздоблення; мальовничий, зовнішньо ефектний; Д-е мистецтво — різновид живопису і скульптури; Д-і рослини — численна група культурних й дикоростучих рослин.
Декупаж (від фр. decouper — вирізати) - декоративна техніка вирізання візерунків із різних матеріалів (папір, тканина і т. п.) і наклеювання їх на поверхню, що декорується, у поєднанні з фарбуванням чи позолоченням. Відома у Європі з XV століття (Німеччина).
Десерт (фр.) - ласощі, солодощі, фрукти і т. ін., які подають наприкінці обіду.
Джентрифікація (англ. gentrification від gentry — панський) - оновлення і перепланування будівель та окремих районів міста з метою надання їм більшої привабливості з точки зору потенційних жителів та інвесторів.
Драґет (фр.) - шерстяна тканина.
Драже (фр. dragee) - 1. Сорт дрібних цукерок, вкритих глянцевою захисною оболонкою. 2. Тверда дозована форма ліків, вкрита захисною оболонкою.
Драп (фр., сукно) - важка, подвійна, цупка вовняна або напіввовняна тканина складного переплетення з пряжі апаратного (суконного) прядіння.
Дредлоки (англ. dreadlocks — жахливі пасма) - зачіска у вигляді довгих заплетених пасм волосся, які, відростаючи, зберігають свою форму; дреди. Характерна для деяких народів (кельти, ацтеки, германці), релігійних культів (назореї, копти) і субкультур.
Дреліх (нім.) - грубе полотно.
Дрель (нім.) - інструмент для свердління отворів у металах, деревині тощо.
Дрен (англ., осушувати) - підземний штучний водотік (труба) для відведення зайвої води з грунту.
Дрена (англ., осушувати) - підземний штучний водотік (труба) для відведення зайвої води з грунту; дрен.
Дренаж (англ., від відкачувати, відводити) - 1. Гумова, пластмасова або скляна трубка а отворами для виведення вмісту хвороботворних утворів і саме виведення. 2. Система заходів, спрямованих на відведення води з грунту.
Едельвейс (нім. Edelweis — благородний білий) - рід багаторічних трав'янистих рослин родини складноцвітих сімейства Айстрових. Налічує 40 видів. Поширені у горах Європи і Азії. Вирощують як декоративну рослину. Інші назви — білотка, леонтоподіум.
Езотерика (від гр. ἐσωτερικός — внутрішній) - сукупність понять, вчень, вірувань, основний зміст яких прихований від звичайних людей і доступний лише посвяченим, що пройшли через певні обряди та володіють певним ступенем пізнання. Інша назва — езотерія.
Еклер (фр. éclair — блискавка) - заварне тістечко з кремом усередині.
Екстерн (лат, зовнішній, сторонній) - особа, що складає екзамени в навчальному закладі, не навчаючись у ньому.
Екстравагантний (фр., безглуздий, недоладний) - той, що привертає увагу своєю незвичайністю, виділяється чимось, що не відповідає загальноприйнятим звичаям, нормам, моді.
Епонж (фр., букв. губка) - різновид штучної тканини. Використовують для виготовлення одягу.
Ескімо (вл.) - морозиво в шоколаді на паличці. Товарний знак «Eskimo Pie» компанії Nestle.
Еспресо (іт.) - кавовий напій, приготовлений шляхом пропускання гарячої водяної пари під тиском через контейнер із жареною і меленою кавою. Існує багато різновидів приготування Е.: Е.-лунго — Е. розведено удвоє гарячою водою (інша назва — американо), Е.-рістретто — на той же об'єм кави подається удвічі менша порція води, Е.-допіо — на той же об'єм води додається удвічі більша порція кави, Е.-макіято — Е. з додаванням зпіненого молока, Е.-романо — Е. з додаванням цедри лимону, Е.-корето — Е. з додаванням лікеру або коньяку, Е.-кон панна — Е. зі збитими вершками.
Етикетка (фр.) - 1. Ярлик, товарний знак, що його наклеюють на товар або упаковку. На Е. зазначається виготовлювач, назва товару, ціна. 2. Підпис під експонатом у музеї або на виставці.
Жабо (фр., jabot — воло) - 1. Прикраса, оздоблення з мережива або легкої тканини на жіночому одязі, а також мереживна або муслінова нашивка з оборками на чоловічій сорочці. 2. Широка чоловіча краватка з бантом.
Желатин (фр., від лат., замерзлий, застиглий) - суміш білкових речовин тваринного походження. Застосовують у харчовій промисловості, медицині тощо.
Желе (фр., мороз, холодець) - 1. Солодка страва з соків овочів або фруктів, молока тощо, до яких додано желатину, щоб вони загусли. 2. Холодець з риби або м'яса.
Жирандоль (фр. girandole від іт. girandola — вогняне колосе) - 1. Фігурний світильник для кількох свічок, місця кріплення яких розташовані по колу. 2. Фонтан на декілька струменів, розміщених по колу. 3. Жіноча прикраса з брильянтів з підвісками.
Жупан (слов.) - 1. Титул південнослов'янських вельмож, правителів округу чи провінції; граф. 2. Начальник, голова жупи. 3. У сучасній Хорватії — керівник основної адміністративно-територіальної одиниці, жупанії. 4. Верхній чоловічий або жіночий одяг нижче колін. У XVII —XVIII ст. — частина святкового костюма заможної козацької старшини, шляхти та міщан.
Ікебана (яп.) - 1. Мистецтво складати з квітів, рослин, гілок букети, художні композиції, часом з символічним значенням. 2. Вази для цих букетів, композицій.
Імбир (нім. Imber від лат. zingiber з санскр. srngaveram — рогате тіло) - 1. Тропічна трав'яниста рослина, м'ясисте кореневище якої багате ефірними оліями. 2. Прянощі, виготовлені з цього кореневища.
Імпозантний (фр., значний, величний) - показний, здатний привертати увагу зовнішнім виглядом, манерами; поважний, статечний, презентабельний, солідний.
Імпонувати (лат., прикладаю, надаю) - викликати повагу, подобатися, справляти добре враження.
Інґредієнти (лат., той, що входить) - 1. Складова частина хімічної сполуки або суміші. 2. Види однорічних рослин, що ростуть на вільних місцях між постійними компонентами рослинного угруповання (фітоценозу).
Інжир (тюрк.) - 1. Субтропічне плодове дерево роду фікус родини шовковицевих; смаківниця, смоква. Культивують у субтропічних країнах. 2. Солодкий м'ясистий плід цього дерева, що вживається, як правило, сушеним; фіга, смоква, винна ягода.
Інкрустація (лат., від вкриваю шаром) - 1. Розділ декоративно-ужиткового мистецтва. 2. Прикраси, оздоблення з платівок або шматочків різного матеріалу (золота, срібла, кості, дерева, перламутру), що їх врізають врівень з поверхнею предмета; твір, виконаний таким способом.
Ірокез (вл.) - зачіска з виголеними обома сторонами голови і залишеною посередині смугою довгого волосся, зафіксованого вертикально. Названа за іменем індіанського племені, представники якого наче б то носили подібну зачіску (насправді ірокези голили голову наголо, залишаючи на потилиці пучок волосся, а подібну зачіску мали представники племені шауні). І. є культовою для таких субкультур, як панки і готи.
Ічиги (тюрк.) - високі чоботи з м'якої шкіри або кольорового сап'яну, інколи з м'якою підошвою (тоді їх носять з шкіряними калошами).
Йогурт (тур. yoğurt від тюрк. hrjoghurt — скисле молоко ) - кисло-молочний продукт з коров'ячого молока, заквашеного з додаванням спеціальних бактерій і фруктових есенцій.
Йогуртер (англ yoghurter від тур. yoğurt) - йогуртний продукт, який виготовляється за тією ж технологією, що і йогурт, але з додатковою термічною обробкою для досягнення більших (до 40 діб) термінів зберігання.
Йохімбе (африк.) - вічнозелене дерево сімейства маренові, що росте в тропічних лісах Західної Африки. Кора, яка містить 0,5-1,5% алкалоїдів, в основному похідних індолу, служить сировиною для отримання йохімбіна, котрий використовують при виробництві афродизіаків, біологічно активних добавок ддя харчування спортсменів та антиседативних ліків.
К'янті (вл.) - італійське сухе червоне вино, що виробляється в регіоні Тоскана і має категорію «назви, контрольованої за походженням». Найбільше цінуються вина, вироблені з винограду, вирощеного на території «К'янті Класіко» (Chianti Classico).
Кабінет (фр. саbinеt — маленька будка) - 1. Кімната у будинку чи квартирі для занять, ділових розмов і т. ін. 2. розм. Комплект меблів для такої кімнати. 3. Спеціально обладнане лікарське приміщення. 4. Уряд ряду країн, що складається з міністрів.
Кабусетя (яп. 冠茶 — прихований чай) - вид японського чаю сентя.
Кава (пол. kawa від лат. Cofea — вл. назва провінції Каффа у Ефіопії) - 1. Рід вічнозелених рослин сімейства маренові з ряду тирлечецвіті. У дикому вигляді поширені в нагір'ях тропічної Африки і Азії 2. Напій, що виготовляється зі смажених плодів (бобів) кавового дерева.
Кагор (вл.) - 1. Сорт сухого червоного десертного вина; за назвою французького міста Кагор (Каор), в регіоні якого це вино виробляється. 2. В Україні — кріплене десертне червоне вино, приготовлене з винограду методом теплової обробки.
Каймак (тур.) - вершки з пряженого охолодженого молока; сир з таких вершків.
Какао (з інд. мов) - 1. Вид вічнозелених дерев з роду Theobroma сімейства Мальвових (Malvaceae) — шоколадне дерево. Походить з субекваторіальних регіонів Південної Америки, культивується по всьому світу в тропіках обох півкуль заради одержання насіння, використовуваних в кондитерській промисловості і медицині. 2. Насіння дерева какао і отримуваний з них порошок. 3. Напій з відповідного порошка.
Кактуси (гр. κάκτος) - родина дводольних багаторічних рослин. Деревовидні, кущоподібні чи ліаноподібні форми, зрідка — невисокі дерева. Поширені переважно в тропічних і субтропічних пустелях Америки. Плоди й молоді пагони деяких К. їстівні. Культивують як декоративні кімнатні й оранжерейні рослини.
Кальцоне (іт. calzone) - пиріг, що є закритою формою піци, виготовлений у вигляді півмісяця.
Камаірітя ((яп. 釜炒り茶- обсмажений чай) - японський чай, який готується шляхом обжарювання на сковороді при високій температурі; виробляється у вигляді гранул або плоских листків.
Камамбер (вл. camembert) - французький м'який сир з непастеризованого коров'ячого молока, під час приготування якого покривається характерною білою пліснявою і має специфічний різкий запах. Назва походить від однойменного села у Нормандії.
Канделябр (фр., від лат., свічник) - великий свічник з розгалуженнями для свічок чи електричних ламп.
Канотьє (фр. canotier — весляр) - французький солом'яний капелюх жорсткої циліндричної форми з прямими полями, оздоблений кольоровою стрічкою. Були популярні в кінці ХІХ — на початку ХХ століть серед любителів катання на човнах, звідки й назва.
Кант (1) (гр.) - 1. Кольоровий шнурок або вузька смужка тканини іншого кольору, яку вшивають у борти, у шви одягу; облямівка, рубець, край, берег, ільтиця. 2. Ребро, пруг дошки, бруса тощо.
Капрезе (іт. caprese) - салат з томатів, сиру «Моцарелла», оливкової олії холодного віджиму та базиліка.
Капучино (іт. cappuccino — чашечка) - кавовий напій на основі еспресо з додаванням молока і молочної піни.
Карвінг (англ. carving — вирізування) - мистецтво художнього вирізання з овочів і фруктів, а також з дерева, льоду і каміння.
Каре (фр. carre — квадрат) - 1. У 17-19 ст. бойове шикування піхоти у вигляді чотирикутника (фронтом назовні), головним чином для відбивання атак кінноти. 2. Те, що має форму чотирикутника. 3. Зачіска середньої довжини з прямою чілкою і волоссям, симетрично вистиженим нижче вух.
Карпачо (іт. carpaccio) - 1. Страва (холодна закуска) з тонко нарізаних шматочків сирого м'яса, приправлених оливковою олією з оцетом або лимонним соком. 2. У широкому розумінні — будь-які сирі тонко нарізані продукти харчування (м'ясо, риба, морепродукти, овочі).
Кашне (фр.) - хустка чи шарф, що одягають на шию.
Кашпо (фр. cache-pot — ховати горщик) - декоративна посудина для квіткового горщика.
Квілінг (від англ. quill — пташине перо) - техніка виготовлення художніх композицій із завитків смужок паперу.
Кеди (вл.) - спортивне взуття. Від марки «Keds» компанії U.S. Rubber.
Кекс (ім., keks — тістечко) - кондитерський виріб у формі чотирикутного хлібця зі здобного тіста з ізюмом.
Кефір (осетин., кисляк) - кисломолочний напій, заквашений при допомозі спеціального грибка.
Кешью (англ. cashew від порт. caju) - назва кількох видів тропічних дерев родин сумахових і мелієвих, родом з північно-східної Бразилії. Дають цінну деревину, олії та камеді. Плоди А. містять велику кількість вітамінів С і В, а горіхи, що містяться в ньому, споживаються у їжу після обсмаження, в процесі якого знищуються залишки смолянистих речовин. Інші назви — акажу, індійський горіх.
Килим (тюрк. kilim з перс) - тканий виріб з кольорової вовни, шовку, бавовняної або лляної пряжі, як правило, прикріплений до підкладки, для покриття поверхонь з декоративною або практичною метою.
Кишмиш (тюрк.) - група безнасінних сортів винограду без насіння, а також сушені ягоди з них.
Ківі (2) (вл.) - плід китайської ліани роду Актинідія. Вирощується у регіонах із субтропічним кліматом. Назва походить від найменування фірми Kiwi, яка першою зайнялась реалізацією цієї ягоди у промислових масштабах.
Кімоно (яп., букв. — одяг, плаття) - 1. Японський національний верхній одяг у вигляді халата з широкими рукавами і полами, які загортають зліва направо. 2. Широка жіноча сукня з особливим кроєм рукава.
Кольрабі (нім.) - овочева рослина роду капуста. Відрізняється високим вмістом вітаміну С. Вирощують переважно в Західній Європі, Америці, Передній Азії.
Компонент (від лат. componentis — той, що утворює) - 1. Складова частина чогось, складник. 2. Корисний К. — хімічний елемент або природна сполука (мінерал), для одержання яких добувається корисна копалина.
Консистенція (лат. consistentia від consistere- ставати) - 1. фіз. ступінь в'язкості або густини напівтвердих-напіврідких речовин (мастил, мила, фарб, будівельних розчинів тощо). 2. мед. Загальний стан організму або окремого органу з точки зору його міцності.
Консоме (фр. consommé) - освітлений і сильно посолений курячий або яловичий бульйон.
Коньяк (вл. Cognac) - міцний алкогольний напій, який виробляється з певного сорту винограду. Назва походить від міста Коньяк у департаменті Шаранта, Франція. Географічні межі місцевості, в якій допускається виробництво К., технологія його виробництва і сама назва «Коньяк» строго визначені законодавчо.
Котлета (від фр. côtele — ребристий) - 1. Шматок м'яса на кісточці. 2. М'ясна страва з фаршу у вигляді невеликої приплюснутої кульки, обсмаженої в сухарях і жиру.
Кофеїн (нім., від англ., гол., кава, з араб., кагва) - алкалоїд, що міститься в листках чаю, в зернах кави тощо (одержують синтетично). У рослинах кофеїн відіграє роль природнього пестициду, який паралізує та вбиває комах-паразитів. Застосовують при серцево-судинній недостатності, спазмах судин головного мозку, гіпотонії тощо як тонізуючий засіб.
Краватка (фр. cravat — хорват) - 1. Першочергово — шийна хустина, яку хорватські військові пов'язували навколо шиї для закріплення коміру сорочки. 2. Аксесуар одягу у вигляді смужки тканини, зав'язаної навколо шиї.
Кранахан (англ. cranachan) - традиційний шотландський десерт з суміші збитих вершків, віскі, меду, малини і обсмажених вівсяних пластівців.
Крем (англ. cream — вершки) - начинка і оздоблення для кондитерських виробів, виготовлена із вершків або вершкового масла з цукром та іншими інгредієнтами.
Крокети (від фр. croquer — кусати) - кулінарна страва циліндричної або округлої форми з м'ясного фаршу або овочів, обвалених в сухарях і обсмажених у фритюрі.
Кросовер (англ. cross-over — перехрещення) - 1. Художній твір (книга, фільм, комп'ютерна гра та ін.) або окремий його сюжет, в якому змішуються елементи (персонажі, локації та ін.) двох (або більше) незалежних творів. 2. Автомобіль підвищеної прохідності, щось середнє між легковиком, позашляховиком і міні-фургоном.
Крохмаль (пол. krochmal з нім. Kraftmehl) - вуглевод, що складається з великої кількості з'єднаних між собою лінійних ланцюжків молекул глюкози. Аморфний порошок білого кольору, без запаху, нерозчинний в холодній воді або спирті. Залежно від рослини, К. містить від 20 до 25% амілози і від 75 до 80% амілопектину.
Круасан (фр. croissant) - кондитерський виріб у формі півмісяця з листкового або дріжджового тіста; рогалик.
Кулінарія (лат., кухня) - 1. Мистецтво приготування страв; куховарство, кухарство, кухарювання. 2. Страви. 3. Магазин, що торгує товарами для приготування їжі, напівфабрикатами.
Кулон (2) (фр.) - жіноча прикраса з дорогоцінного каменю або іншого матеріалу на ланцюжку, яку носять на шиї.
Кумис (тюрк., кумиз) - напій з кобилячого (рідше верблюжого або коров'ячого) молока, заквашеного особливими молочнокислими бактеріями й дріжджами. Споживають як харчовий продукт. Має лікувальні властивості.
Курага (тюрк.) - сушені без кісточок абрикоси.
Куртина (фр. courtine — завіса) - 1. Грядка для квіткових або інших рослин, обкладена дерном. 2. Окрема ділянка лісу або саду. 3. Ділянка, засаджена одним сортом винограду. 4. Група дерев і кущів однієї породи в мішаному лісонасадженні. 5. військ., заст. Частина фортечного валу між двома бастіонами.
Про «Дім, кулінарія, побут»
«Дім, кулінарія, побут» © , 2013-10-1717.10.2013. Востаннє оновлено 2.05.2021 02:56. Кількість термінів - 500. Текст словника поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні його матеріалів, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
Поділитись
Розмістіть посилання словник «Дім, кулінарія, побут» в Twitter, Facebook або надішліть посилання на нього електронною поштою. Ви також можете розмістити «Дім, кулінарія, побут» на своєму сайті, роздрукувати або експортувати його у форматі pdf.
Сторінки: 1  2  3  4  5  6
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24