search
close
search
Зміст | Повний текст
Денарій (лат., той, що складається з десяти) - давньоримська срібна монета, від якої походять назви грошових одиниць ряду сучасних країн (Іраку, Алжиру та інших).
Деньга (від тюрк. tanka — монета) - денга; збірна назва срібних монет, що карбувалися, починаючи з другої половини XIV століття, в Москві, Новгороді, Рязані та Твері.
Деньє (фр.) - 1. Міра тонкості шовкового волокна; дорівнює 9 км волокна в 1 г його ваги. 2. Старовинна французька монета.
Джон - розмінна монета Корейської Народно-Демократичної Республіки, 1/100 вони; те саме, щой чон.
Дидрахма (гр.) - грецька монета вартістю в 2 драхми.
Дизажіо (іт.) - відхилення біржового (ринкового) курсу грошових знаків та фондових цінностей у бік зниження від їхньої номінальної вартості. Протилежне — ажіо.
Динар (лат., денарій) - 1. Старовинна золота монета країн мусульманського Сходу. 2. Розмінна монета Ірану, 1/100 іранського ріала. 3. Грошова одиниця Йорданії, Іраку, Кувейту, поділяється на 1000 філ; Югославії, поділяється на 1000 пара; Тунісу, поділяється на 100 мілімів; Алжіру, поділяється на, 100 сантимів, та інших країн.
Долар (англ., від нім., талер) - 1. Грошова одиниця країн: США, Канади, Австралії, Нової Зеландії, Ліберії, Ефіопії та ін.; поділяється на 100 центів; Д. США головна валюта доларової зони. 2. Д. Тонги — те саме, що й паанга.
Донг (в'єтн. dong — мідь) - грошова одиниця В'єтнаму; поділяється на 10 хао або 100 су.
Драхма (гр., букв. — жменя) - 1. Вагова й грошова одиниця в Стародавній Греції (від 4 до 7 г). 2. Старовинна аптекарська міра ваги. 3. Міра місткості в США. 4. Торговельна Д.- міра маси в Англії (1,77184519905875 г). 5. Грошова одиниця Греції; поділялася на 100 лепт.
Дублон (ісп. doblón — подвійний) - старовинна золота іспанська монета вартістю 2 ескудо. Карбувалась з 1566 по 1849 рік.
Дукат (іт. від лат. Ducatus — монета князя) - 1. Старовинна візантійська і західноєвропейська монета, яка використовувалась з XII по XIX століття. У різних країнах Д. мав різний вміст дорогоцінних металів. 2. Жетон, монета, яку носять жінки як прикрасу; личман, дукач.
Дупондій (лат. dupondius — подвійна вага) - старовинна римська монета вартістю два аса.
Дуро (ісп., букв. — твердий) - старовинна іспанська срібна монета.
Еккі (англ. ackey) - аккі; англійська срібна монет номіналом 1 шилінг, яка чеканилась для колонії Золотий берег (нині — Республіка Гана).
Екю (фр. écu — щит) - 1. Трикутний щит, що наприкінці XII ст. у Європі прийшов на зміну краплеподібному. 2. Старовинна французька золота і срібна монета із зображенням щита. 3. Регіональна міжнародна умовна валютна одиниця, що з 1979 по 1999 рік використовувалась країнами-учасниками Європейської валютної системи.
Енджел (англ. angel) - золота монета, яка карбувалась у Франції (з 1340 р.) та Англії (з 1465 р.). На аверсі монети зображено Архангела Михаїла, що вражає списом змія, на легенді — напис на латині: «Едуард IV, Божою милістю король Англії і Франції». Мають високу колекційну вартість.
Ере (сканд.) - дрібна монета Швеції, Норвегії і Данії 1/100 крони.
Ерл (англ. earl від дат. jarl) - в Англії за раннього Середньовіччя — представник родової знаті, з 11 ст. відповідає поняттю "граф".
Ескудо (порт., ісп. escudo — герб, щит) - 1. Давня іспанська золота монета, що карбувалась з 1537 по 1833 рік. Вартувала півдублона або 16 реалів. 2. Срібна іспанська монета між 1864 і 1869 роками, яка прийшла на зміну реалу за співвідношенням 10 реалів = 1 Е. 3. Грошова одиниця Португалії (поділяється на 100 сентаво), Чилі (поділяється на 100 сентесимо).
Євро (гр.) - офіційна валюта більшості держав Європейського Союзу, відомих також як Єврозона. У безготівкових розрахунках Є було введено 1 січня 1999 року, у готівковому обігу — з 1 січня 2002 року.
Єна (яп.) - японська монета, ієна.
Женьміньпяо (кит., букв. — народні гроші) - гроші, які випускалися у визволених від гомінданівців районах до утворення Китайської Народної Республіки. Згодом — назва банкнотів Народного банку Китаю; тепер так інколи називають юані. Інша назва — женьміньбі.
Жинуа (фр. guiennois) - французькая монета XIV ст. із зображенням на аверсі короля в образі лицаря.
Карат (іт., з араб., кірат, гр., стручок ріжкового дерева, насіння якого служило мірою ваги) - міра, що її застосовують у ювелірній справі для визначення маси дорогоцінного каміння і перлів; т. зв. метричний К. дорівнює 200 мг.
Квача (африк. — свобода) - грошова одиниця Замбії (поділяється на 100 нгве) і Малаві (поділяється на 100 тамбала).
Кіп - грошова одиниця Лаосу, поділяється на 100 атів.
Клейнод (нім. Kleinod — дрібничка) - 1. Невеликий за розміром, але вартісний, подарунок гостя. 2. Геральдична прикраса на лицарському шоломі. 3. Атрибут і символ військової чи цивільної влади.
Кран (2) - срібна грошова монету Ірану. Була в обігу до 1930 року.
Крейцер (нім. Kreuzer) - початково срібна (60 К. — 1 флорин), а згодом білонна і мідна дрібна розмінна монета в Австрії, Італії, НІмеччині, Швейцарії у XV-XIX століттях.
Крона (2) (лат., вінець, корона) - 1. Колишня англійська срібна монета. 2. Старовинна золота монета Франції (14-17 ст.), Англії (16 — 17 ст.) та деяких інших країв. 3. Грошова одиниця ряду країн: Чехії поділяється на 100 гелерів; Швеції, Норвегії і Данії, поділяється на 100 ере; Ісландії, поділяється на 100 ейрів; Австро-Угорщини — до 1918 р.
Крузейро (порт. cruzeiro) - грошова одиниця Бразилії у 1942-1986 і 1990-1993 роках; поділяється на 100 сентаво.
Куруш - розмінна монета Туреччини (1/100 турецької ліри, або 40 пара), Саудівської Аравії (1/20 ріала; керш).
Ландграф (нім.) - за середньовіччя титул вельможних князів у Німеччині.
Лев (1) (болг.) - 1. Грошова одиниця в Болгарії, поділяється на 100 стотинок. 2. іст. Монета, яка була в обігу в Давній Австрії, Бесарабії та на Поділлі.
Легенда (лат., — те, що має бути прочитане) - 1. Народне сказання або оповідання про якісь події чи життя людей, оповите казковістю, фантастикою; міф, фантазія, вигадка, повір'я. 2. Щось вигадане, неправдиве. 3. Напис на монеті. 4. Сукупність умовних знаків і пояснень до карти, плану, малюнків і т. ін.
Лей (рум.) - грошова одиниця Румунії, поділяється на 100 бані.
Лея (рум.) - грошова одиниця у Румунії та Молдавії; лей.
Лібра (лат. libra) - 1. Старовинна римська одиниця ваги (близько 327,45 г); ділилась на 12 унцій. 2. Міра ваги в країнах Латинської Америки (близько 460 г). 4. Давньоруська міра ваги — 307,1 г. 3. Грошова одиниця Перу до 1930 р. (приблизно однакова з англійським фунтом стерлінгів).
Лігатура (лат., від зв'язую) - 1. Допоміжний сплав (напр., феросплав), який додають до розплавлених металів (сплавів), щоб змінити їхній хімічний склад і властивості. 2. Метал, який вводять у сплави благородних металів, щоб поліпшити їхні властивості. 3. Нитка, якою перев'язують кровоносну судину або яку залишають у рані після операції для з'єднання тканин. 4. Дві або три з'єднані між собою літери на одній ніжці. 5. З'єднане написання двох або більшої кількості літер одним письмовим знаком.
Луїдор (фр., louis d'or — золотий Луї, від Людовик) - золота 20-франкова французька монета 17-18 ст, названа на честь Людовика XIII; луї.
Марка (2) (нім.) - У Німеччині та Фінляндії — грошова одиниця, що дорівнює відповідно 100 пфенінгам і 100 пенні.
Маркграф (нім.) - 1. В імперії Каролінгів і в середньовічній Німеччині — правитель прикордонної області (марки), пізніше — титул деяких князів у Франції, Італії, Німеччині, Іспанії.
Мельхіор (вл.) - назва сплавів міді (80% ) з нікелем (20% ), іноді з домішками інших елементів. Застосовують у виробництві медичних інструментів, карбуванні монет тощо. Від прізвищ французьких винахідників Майє і Хор'є, які отримали цей сплав між 1819 і 1823 роками.
Міз-ан-абім (фр. mise en abîme — поміщений в прірву) - 1. У геральдиці — маленький щит, що поміщується в центрі великого щита на гербі. 2. Нескінченне відтворення образу самим собою, напр., фільм у фільмі, картина в картині, відзеркалення у дзеркалі, сон уві сні і т. п.
Монета (лат.) - 1. Карбований злиток металу певної форми, вага і проби, що є узаконеним засобом обігу і платежу. 2. Металевий грошовий знак; мідняк, срібняк, злотник. 3. Металеві гроші.
Мухр - могур, мохур; індійська золота монета 980-ї проби вагою 170 гранів (бл. 11 г), введена в обіг близько 1562 року імператором Великих Моголів Акбаром. Мала ходження до ХІХ ст. на території сучасних Індії, Пакистану і Афганістану.
Наполеондор (фр. Napoleon d'or — золотой Наполеон) - французька золота монета номіналом в 20 франків з вмістом чистого золота 5,80 г, яка карбувалася з 1803-15 та 1852 — 1870 рр.
Нгве (африк. — яскравий, блискучий) - розмінна грошова одиниця Замбії, 1/100 квачі. На даний момент існує лише номінально.
Нобль (фр. Noble) - 1. Англійська золота монета, уперше викарбувана 1344-му році в пам'ять про перемогу в морській битві над французами при Кресі (1340 р.). Вага монети в 1344-му році становив 9,97 грама золота при пробі в 34 7/8 карата. 2. Перша датська золота монета (XV ст).
Ногата (араб. نوع — сортувати) - одна з давньоруських назв арабської срібної монети дирхама, яка була поширена в X-XII ст. — 1. Н. = 2 різани = 1,5 куни = 7 деньгам = 1/20 гривні.
Нойзільбер (нім. Neusilber — нове срібло) - сплав міді (55 — 67%), нікелю (11 — 13%) і цинку (25 — 32%) з додаванням свинцю (2,5%); використовується для карбування розмінних монет, медалей.
Нумізматика (фр. numismatiques від лат. numisma — монета) - допоміжна історична дисципліна, що вивчає історію карбування монет, медалей, грошового обігу по монетах, їх різних замінниках та ін. матеріальних пам'ятках.
Нуммій (гр. νουμμος) - дрібна мідна грошова одиниця у Візантії з часів Анастасія І (491-518 рр.); дорівнювала 1/40 фоліса. 10 Н. — деканумміон, 5 Н. — пентанумміон.
Обол (гр.) - вагова одиниця; срібна, а пізніше мідна монета в Стародавній Греції (дорівнювала 1/6 драхми або 8 халків). В Афінах О. дорівнював 0,72 грами, в Пелопонесі — 1,04 грами.
Паанга - грошова одиниця Тонга, поділяється на 100 сеніті. Інша назва — долар Тонги.
Пагода (порт. pagoda з санскр. भगवत् — священний, славний) - 1. Тип баштоподібної, багатоярусної культової буддійської, індуїстської або даоської споруди у країнах Далекого Сходу. 2. Золота монета вагою близько 3,37 грама, що карбувалась у Південній Індії з V до кінця XIX століття.
Патака (порт. pataca з кит. 澳門圓) - 1. Грошова одиниця Аоминю (Макао), поділяється на 100 аво. 2. Грошова одиниця Португальського Тимору в період 1945-1959 років, поділяється на 100 аво.
Патина (іт.) - зеленувато-коричневий наліт на поверхні виробів з міді, бронзи та латуні або біляста плівка на поверхні крем'яних знарядь, що утворюється внаслідок дії атмосферних опадів і т. ін. чи завдяки обробці спеціальними окислювачами, звичайно з декоративною метою.
Пенге (угор.) - грошова одиниця Угорщини до 1946 р.
Пенні (англ., фін., від лат., плачу) - розмінна монета Великобританії, 1/100 фунта стерлінгів; Фінляндії, 1/100 фінляндської марки. Інша назва — пенс.
Пенс (англ.) - те саме, що й пенні — розмінна монета Великобританії, 1/100 фунта стерлінгів.
Песета (ісп.) - грошова одиниця Іспанії, поділяється на 100 сентимо.
Песо (ісп., букв. — вага) - 1. Старовинна іспанська срібна монета вартістю 8, пізніше 20 реалів. 2. Грошова одиниця Аргентіни, Болівії, Домініканської Республіки, Колумбії, Куби, Мексики, Філіппін (поділяється на 100 сентаво), Уругваю (поділяється на 100 сентесимо).
Піастр (іт., букв. — плитка) - 1. Італійська назва старовинної іспанської монети песо. 2. Розмінна монета: Єгипет, 1/100 єгипетського фунта; Туреччини (куруш), 1/100 турецької ліри; Іорданії, 1/100 іорданського динара; Лівану, 1/100 ліванського фунта; Судану, 1/100 суданського фунта та інших країн.
Пістоль (1) (фр., іт.) - назва подвійного іспанського ескудо, що його почали карбувати в 16 ст. Цю назву дістали в 17 — 18 ст. майже всі золоті монети, що дорівнювали вазі іспанського П. , а також сума грошей, що дорівнювала 10 ліврам.
Пул (2) - 1. Мідна монета Золотої Орди, що карбувалась в XIII-XV століттях. 2. Розмінна монета Афганістану, 1/100 афгані.
Пфеніг (нім. Pfennig) - розмінна монета Федеративної Республіки Німеччини, 1/100 марки ФРН, до введення євро. П. карбувався з VIII століття з срібла, міді, бронзи, алюмінію, міді і заліза.
Ранг (нім. Rang — чин) - 1. Спеціальне звання, чин. 2. Категорія, розряд яких-небудь предметів, явищ, певних осіб і т. ін. 3ю Рівень у ієрархічно організованій системі.
Рап (нім.) - грошова одиниця, 1/100 швейцарського франка; сантим.
Реал (1) (ісп. real від лат. regalis — королівський) - 1. Старовинна іспанська срібна монета, що була в обігу з XV ст. до 70-х рр. XIX ст. Прирівнювалася до 25 сентимо (1/4 песети). 2. Офіційна валюта Бразилії з 1993 р.; поділяється на 100 сентаво. 3. Історична валюта Аргентини, Мексики, Португалії (у 1430-1911 рр.), Парагваю.
Реверс (англ., від лат., зворотний) - 1. Зворотний бік монети або медалі. 2. техн. Пристосування для зміни напряму руху машини або обертання окремих її робочих частин у зворотний бік. 3. Зобов'язання про зворотний викуп заставлених векселів. 4. Зобов'язання купувати певні товари тільки у даного об'єднання. 5. Гарантійний лист, що його видає вантажовідправник капітанові судна, беручи на себе риск за можливі збитки. 6. Грошове забезпечення, що його вимагали дореволюційні закони в Росії від молодих офіцерів, коли вони брали шлюб. 7. Механізм, яким змінюють напрям руху робочих частин машини на зворотний. 8. У тенісі — удар над головою зліва.
Ринський (вл.) - рейнський гульден; поширена на підпольській Україні назва австрійського (а згодом — австро-угорського) гульдена (флорина).
Ріал (араб.) - ріял; 1. Арабська назва великих срібних європейських монет (піастра, талера). 2. Грошова одиниця ряду східних країн (Єменської Арабської Республіки, поділяється на 40 букш), Ірану (поділяється на 100 динарів), Оману (поділяється на 1000 байза).
Рупія (санскр., рупіам — карбоване срібло) - 1. Колишня срібна монета Індії. 2. Грошова одиниця: Індії — індійська Р., поділяється на 100 пайсів; Індонезії — індонезійська Р., поділяється на 100 сенів; Пакистану — пакистанська Р., поділяється на 100 пайсів; Шрі-Ланка — цейлонська Р., поділяється на 100 центів, та інших країн.
Сантим (фр., від сто) - 1. Грошова одиниця Франції до 1795 р. 2. Розмінна монета: Франції, 1/100 французького франка; Алжиру, 1/100 алжирського динара; Бельгії, 1/100 бельгійського франка; Мальти, 1/100 мальтійського фунта; Швейцарії, 1/100 швейцарського франка (інша назва його тут — рап) та інших країн.
Сатанг - розмінна монета Таїланду, 1/100 бата.
Сеніті - розмінна монета Тонги, 1/100 паанги.
Сентаво (ісп., порт. centavo — сотий) - розмінна монета: Аргентини, 1/100 аргентинського песо; Бразилії, 1/100 крузейро; Гватемали, 1/100 кетсаля; Республіки Куби, 1/100 кубинського песо; Мексики, 1/100 мексиканського песо; Португалії, 1/100 португальського ескудо та інших країн.
Сентесимо (ісп., сотий) - розмінна монета: Панами, 1/100 бальбоа; Уругваю, 1/100 уругвайського песо; Чилі, 1/100 чилійського ескудо.
Сеньйор монетний (від лат. senior — старший) - у монетному праві — власник права карбування монет.
Силіква (лат. siliqua) - 1. У Давньому Римі — найменша вагова одиниця. 2. Римська срібна монета вагою 3,4 г і вартістю 1/24 золотого соліда. Введена в обіг на початку IV ст. і карбувалась до кінця VII ст. На аверсі містила бюст імператора або імператриці в кірасі і плащі, застібнутому фібулою.
Скудо (іт., букв.- щит, герб) - старовинна італійська срібна або золота монета.
Соверен (англ. sovereign — букв., монарх) - золота монета, колишня грошова одиниця Англії та залежних від неї країн Середнього Сходу. Вперше випущена в 1489 році за часів короля Генріха VII номіналом 1 фунт стерлінгів (20 шилінгів). Названа по зображенню короля на троні («суверена»). Вміст чистого золота в монеті мінявся з часом з 15,55 г до 7,32 (у 1817 р.).
Солід (від лат. solidus — міцний, твердий) - золота римська монета, що дорівнювала 1/72 золотого фунта (4,55 г); з 324 р.- основна монетна і лічильно-грошова одиниця Римської держави, а згодом — Візантії. Чеканилась також у номіналах 1/3 і 1/2 С.
Соль (2) (ісп., Сонце) - грошова одиниця Перу, поділяється на 100 сентаво.
Сольдо (іт., від лат., твердий) - італійська назва середньовічного шилінга; срібна монета багатьох італійських держав до об'єднання Італії в 1861 р.; монета Італії до 1947 р., дорівнює 1/20 ліри.
Сомало (іт., сомалійський) - грошова одиниця Сомалі до 1960 р.
Стейвер (гол. stuiver — іскритися) - фламандська монета вартістю два грошена, яка карбувалася в XV столітті.
Сукре (1) (вл.) - грошова одиниця Еквадору (з 1884 по 2000 рік), поділялася на 100 сентаво. Названа на честь президента Болівії Антоніо Хосе Сукре. У звязку з гіперінфляцією була замінена доларом США.
Про «Нумізматика і колекціонування»
«Нумізматика і колекціонування» © , 2013-10-1616.10.2013. Востаннє оновлено 9.02.2021 22:13. Кількість термінів - 242. Текст словника поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні його матеріалів, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
Поділитись
Розмістіть посилання словник «Нумізматика і колекціонування» в Twitter, Facebook або надішліть посилання на нього електронною поштою. Ви також можете розмістити «Нумізматика і колекціонування» на своєму сайті, роздрукувати або експортувати його у форматі pdf.
Сторінки: 1  2  3
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24