search
close
search
Зміст | Повний текст
Августал (лат. augustalis від augustus — великий, високий) - золота монета, яку карбував німецький імператор Фрідріх II з 1231 року як король Сицилії.
Августдор (вл.) - золота монета, карбована в 1752 — 1756 рр. саксонським курфюрстом Фрідріхом Августом і пізніше в 1777 — 1845 рр. за зразком прусського фрідріхсдора. А., вагою близько 6 г, дорівнював 5 талерам, що було вказано на монеті. Крім А., карбувалися ще полуавгустдори (2,5 талера), а також подвійні А. (10 талерів).
Аверс (від лат. adversus — повернутий обличчям до) - лицьовий бік монети або медалі, де, як правило, зображується державний герб або портрет державника.
Аво - 1. Розмінна монета Макао, рівна 1/100 патаки. 2. Розмінна монета Португальського Тимору в період 1945-1959 років.
Агора (2) (євр. (іврит — дрібниця)) - розмінна монета Ізраїлю, 1/100 ізраїльського фунта (шекеля).
Агріппінер (вл.) - кельнські денарії, карбовані в ХІ — ХІІ ст. Від давньої римської назви колонії Агріппіна (сучасний Кельн).
Адлер (нім.) - старовинна північно-американська золота монета з орлом, дорівнює 10 доларів.
Ажіо (іт. aggio) - 1. Відхилення курсу грошових знаків, векселів та інших цінних паперів від номінальної вартості їх або паритету в бік перевищення. Інша назва — лаж. 2. Підвищення курсу акцій на біржах третіх країн порівняно з курсом на національних біржах. 3. В операціях із золотими монетами — різниця між вартістю металу і біржовою вартістю монети. 4. Сума комісійних, що стягується за обмін паперових грошей на золото або на «сильну» валюту. 5. Надбавка до ціни золота, що встановлюється в золотому обігу при знеціненні паперових грошей.
Айям (малайське — півень) - монета з олова або свинцю, відлита у вигляді півня. Випускалася на території Малайї і Яви (сучасна Індонезія) до і під час португальського і голландського панування (16 — 20 ст.).
Аквіліно (лат. aquilino) - монета вартістю 1 грошен, яка карбувалась у Південному Тіролі (північ Італії) в ХІІІ ст.
Акче (тур. akce) - ахче; турецька і кримсько-татарська назва срібної монети аспр, карбованої в Трапезундській імперії за династії Комнінів в 1204 — 1561 рр.
Александрінер (вл.) - римська монета, яка карбувалась в Римській імперії і використовувалась у Єгипті. Від назми головного міста провінції Александрії.
Алеріон (фр. alérion від лат. aquilario — орлик) - геральдична фігура у вигляді міфічного птаха з розкинутими крилами, що нагадує орла, як правило, без дзьоба і кігтів; інша назва — авалеріон.
Алтин (тат. alti — шість) - 1. Давня московська лічильно-грошова одиниця. 2. Російська монета XVII ст., яка за вартістю відповідала шести деньгам або трьом копійкам.
Алтун (тур. alti — шість) - турецька золота монета вагою 3,43 г 995-ї проби, введена в обіг Мехмедом II в 1481 році.
Альбус (лат. albus — білий) - срібна монета, яка карбувалась з другої половини XIV ст. в німецьких державах і була основною обіговою грошовою одиницею до появи талерів, після чого перетворилася на розмінну монету з високим вмістом срібла.
Альфенід (фр. alfenide) - мідно-цинково-нікелевий сплав сріблясто-білого кольору, використовуваний для для карбування малоцінних медалей і жетонів.
Амані - золоті монети Афганістану, які випускались на початку ХХ ст. Нині виведені з обігу.
Амброзіно (вл.) - золотої та срібної монети Мілану, карбовані в ХІІІ — ХМ століттях За іменем покровителя міста св. Амбросія.
Анголар (порт.) - грошова одиниця Анголи, поділяється на 100 сентаво.
Аргентино (ісп. argentino) - аргентинська золота монета у 5 песо, карбована в 1881-1884.
Ас (1) (лат. aes, ass, assis) - грошова одиниця Стародавнього Риму до появи відлитих монет. Вага А. становила 1 римський фунт.
Асигнати (фр. l'assignat) - паперові гроші епохи Французької революції кінця XVIII ст.
Асигнація (лат.) - 1. іст. Назва паперових грошей, які випускалися в Росії з 1769 р. по 1834 р. для покриття витрат на війну з Туреччиною. 2. заст. Паперовий грошовий знак взагалі.
Аспр (гр. — білий) - срібна монета Трапезундскьої імперії (1204 — 1461 рр.), лицарського ордену госпітальєрів ( XIV — XV ст.), генуезьких колоній Північного Причорномор'я та інших країн Сходу.
Ат - розмінна монета Лаосу, 1/100 кіпа.
Ауреус (лат. aureus — золотий) - золота римська монета, яку після переможних військових походів почав карбувати Юлій Цезар.
Афгані (вл.) - грошова одиниця Афганістану, поділяється на 100 пулів.
Байза - розмінна монета Оману, 1/1000 ріала Саїді.
Бак (2) (англ., букв. — самець) - жарг. американський долар.
Бак (3) (в'єтн.) - назва різних монет , призначених для грошового обігу в колишньому королівстві Аннам (нині — В'єтнам).
Бакс (англ., букв. — самець) - жарг. американський долар.
Бальбоа (1) (ісп. вл. Balboa) - грошова одиниця Панами, поділяється на 100 сентесимо. Названа на честь іспанського конкістадора Васко Нуньєса де Бальбоа. Після отримання Панамою незалежності від Колумбії (1904), Б. офіційно обертається в Панамі поруч з доларом США, та прив'язане до нього за курсом 1:1.
Бан (1) (лат. ban – забороняти) - 1. За середньовіччя — право глави держави здійснювати найвищу владу (судовий Б., військовий Б.). 2. Поширення судово-адміністративної влади феодала на певну територію. 3. Дрібна срібна монета у Словенії, Валахії, Молдові та на Буковині. 4. Середньовічний титул та посада в країнах східної та південної Європи.
Бан (3) (рум. ban, banu) - бані, бань; розмінна монета Румунії. 100 Б. = 1 лей.
Бан (4) (яп.) - обан; японська золота монета овальної форми, яка мала ходження в 1573 — 1860 роках.
Банкноти (англ. bank-note) - кредитні знаки грошей, що їх випускають емісійні банки для заміни металевих грошей як засіб обігу й платежу. Інша назва — банківські білети.
Бат - грошова одиниця Таїланду, поділяється на 100 сатангів. Інша назва — тикаль.
Бахагані - мідна монета, яка мала ходження на півночі Індії (Кашмір); дорівнювала 1/125 динара.
Бацен (нім. Batzen) - срібна монета вартістю в 4 крейцера або 16 пфенігів, що з'явилася в обігу з кінця XV ст. в Швейцарії та Південній Німеччині.
Безант (вл.) - 1. Золота візантійська монета, яка мала ходження в середньовічній Європі; бізантин. Назва походить від латинізованої форми назви міста Візант (пізніше — Константинополь) 2. Гербова фігура у вигляді золотого круга, що символізує багатство.
Бельга (вл.) - грошова одиниця Королівства Бельгія з 1926 по 1940 рік, номіналом 5 франків.
Беса (2) (араб.) - мідна монета Сомалі періоду італійського володарювання; карбувалася з 1909 року. 1 Б. = 1/100 індійської рупії.
Білон (фр. billon) - 1. Низькопробне срібло для карбування розмінної монети. 2. Неповноцінна розмінна металева монета. 3. Сплав металу з незначною кількістю дорогоцінного металу.
Бірка (сканд. швед. björk — береза) - 1. Паличка з дерева або бамбука з нанесеними на неї зарубками, якими фіксувалися суми кредиту або грошовий борг, а також зобов'язання у натуральній формі. Б. розщеплювалася по довжині на частини для кредитора і боржника. 2. Пластинка або паперовий листок з інформацією про вантаж, товар і т. п.
Біт (англ. bit — шматочок) - 1. Розрубані навпіл частини срібних монет, які використовувались як лічильно-грошові одиниці на Карибських островах. 2. Одиниця вимірювання кількості інформації в двійковій системі числення.
Блан (фр. blanc — білий) - збірна назва французьких монет із білона; бланк.
Бланка (ісп. blanca — біла) - найдрібніша іспанська монета, яка карбувалась з білона.
Блоб (англ. blob) - мідна монета номіналом 5 центів, яка карбувалась на Цейлоні (нині — Шрі Ланка) з 1870 року.
Бобі (англ. bawbee) - шотландська білонна монета у XVI — XVII століттях.
Болетт (нім. Bolett від фр. poulet — листочок) - різновид бони, яку в XVII столітті використовували німецькі підприємства замість грошей.
Болівар (вл.) - 1. Грошова одиниця Венесуели (в колишньому — Уругваю), поділяється на 100 сентимо. 2. Крислатий капелюх, що був у моді в 20-х рр. 19 ст. Від прізвища керівника боротьби народів Латинської Америки за незалежність на початку 19 ст. Сімона Болівара.
Болоньїно ( іт. bolognino від Bologna) - срібна монета, яка карбувалася в місті Болонья в XII столітті, а також в папських володіннях з XIV — XVIII століттях.
Боннетпіс (англ. bonnet piece) - найдавніша шотландська датована монета, яка карбувалась із золота за Якова V з 1539 року.
Борисфен (гр. Βορυσθένης) - 1. Давньогрецька назва ріки Дніпро. 2. Скіфський річковий бог. 3. Мідні (бронзові) гроші давньогрецького поліса Ольвія.
Брактеат (нім. Brakteat від лат. bractea — жерсть) - європейська срібна монета XII — XVII століть. Карбувалась лише з одного боку так, що зображення на аверсі було вігнутим, а на реверсі — випуклим.
Бризура (фр. brisure) - у геральдиці — особливий знак на гербі молодших поколінь, який відрізняє його від родинного герба.
Бу (яп.) - 1. Золота і срібна грошова одиниця Японії XIX ст. 2. Японська вагова одиниця до введення метричної системи мір.
Букша - розмінна монета Йєменської Арабської Республіки, 1/40 ріала.
Бурґграф (нім. Burggraf) - управитель міста або комендант фортеці в середньовічній Німеччині.
Бутут - розмінна монета Гамбії, 1/100 даласі.
Вальвація (фр. valvation — підрахунок, оцінка) - заст. визначення цінності іноземної монети в грошовій одиниці даної держави не за її номіналом, а за вагою вміщеного в ній валютного металу (срібла, золота) або в одиницях діючої в країні валюти.
Вампум (алгонкінське від нитки, на які нанизано черепашки) - намисто з черепашок, яке в індіанських племен Північної Америки правило за гроші (мінову одиницю), заставу, а також мало значення записів.
Вексилологія (лат. vexillum — мале вітрило і Λόγος — знання) - історична дисципліна, що вивчає прапори, корогви, знамена, штандарти, транспаранти, вимпели та інші засоби, що виконують функції символів; прапорознавство.
Веллон (ісп. vellon від франц. billon) - заст. іспанська назва монет з білону.
Віґо (вл.) - англійські золоті та срібні монети, на яких брало під портретом королеви Анни стоїть слово «VIGO» в пам'ять про перемогу англо-нідерландського флоту над франко-іспанської армадою в битві при Віго 23 жовтня 1702 р.
Вікторіат (лат. victoriatus) - назва срібної монети Стародавнього Риму, карбування якої почалося в 269 р. до н. е. і тривало приблизно до початку II в. до н. е.; вартість 3/4 денарія.
Вінтем (порт. vintem — двадцятка) - португальська монета у 20 реалів, вперше карбована в 1489 році; срібний реал.
Вона (кор.) - грошова одиниця Корейської Народно-Демократичної Республіки і Республіки Корея; поділяється на 100 джонів (чонів). Введена замість корейської єни.
Гальвано (вл.) - копія з монети або медалі, виготовлена методом гальванопластики.
Гексаграма (гр. εξαγραμμον) - 1. Шестикутна зірка, утворена двома рівносторонніми трикутниками. 2. Візантійська срібна монета VII ст. вартістю шість скрупулів.
Гелер (вл., чес. Haléř з нім. Haller) - 1. Початково (XIII ст.) — назва срібного німецького пфеніга, що випускались у Швебіш-Галі у Швабії, звідки й назва. 2. Розмінна монета (від півпфеніга до 1/8 крейцера) в Південній і Західній Німеччині XIII — XIX ст., Австро-Угорщині (1892-1918 рр.), Австрії (до 1924 р.). 2. Розмінна монета Чехії, 1/100 крони.
Генрідор (фр. Henri d'or — золотой Генрі) - перша датована французька монета, випущена королем Генріхом II (1547 — 1559) в 1549 році.
Геральдика (лат. ars heraldica — мистецтво оповіді) - гербознавство, допоміжна історична дисципліна, що вивчає герби, займається встановленням прав осіб і громад на володіння гербом.
Герб (пол. herb від нім. Erbe — спадщина) - знак держави, міста чи роду, які символізують його власника
Герд (2) (англ. gurd від ісп. dordo — товстий) - англійська назва песо в якості колоніальної валюти в Британській Гвіані (нині — Республіка Гаяна).
Герцог (нім. Herzog) - 1. Вибраний вождь племені у давніх германців. 2. У франків і лангобардів — призначений королем керівник певної території, наділений головним чином військовою владою. 3. Великий феодал. 4. Високий дворянський титул у Західній Європі.
Герцог великий (калька з нім. Grossherzog) - титул правителя по рангу між королем і герцогом; вперше був наданий папою Пієм V (1566-72 рр.) в 1569 герцогові Тосканському Козімо I (1536-74 рр.).
Гінея (вл. англ. guinea) - англійська золота монета, вперше викарбувана в 1663 році із золота, привезеного з Гвінеї (звідки й назва). З 1663 року стала основною золотою монетою королівства і була прирівняна до 21 шилінга. Перша англійська золота монета, викарбувана машинним способом. У 1817 Г. в якості основної золотої монети була замінена золотим совереном.
Грано (іт. grano) - 1. Одиниця маси, використовувана у країнах Латинської Америки. 1 Г. = 49,9 мг (у Аргентині), 50,0 мг (у Гондурасі, Мексиці, Перу, Чилі). 2. Одиниця маси на півдні Італії (ХІІ ст.) — 1/600 унції (0,0445 г). 3. Мальтійська мідна монета (ХІХ ст.), 1/3 фартинга, 1/240 скудо. 3.
Граф (1) (нім. Graf) - 1. У Франкській державі за раннього середньовіччя (VI-IX ст.) вищий королівський урядовець, наділений військовою, судовою, адміністративною і фіскальною владою. 2. У період феодальної роздробленості Європи — великий феодал, згодом спадковий титул вищого дворянства. 3. Спадковий дворянський титул.
Гро турнуа (фр. gros tournois) - французька срібна монета, карбована з 1266 року за часів Людовика IX (1226 — 1270 рр.).
Грог (1) (гол. groot) - нідерландський срібний грош XIII — XIV століття.
Грош (нім. Groschen від лат. grossus — великий, товстий) - 1. Срібна монета номіналом в кілька денаріїв, яку карбували наприкінці XII ст. в італійських містах; товстий денарій. 2. Польська монета, яка карбувалась з XIV ст. 3. Розмінна монета Росії з середини XIX століття до початку XX-го; 1/2 копійки. 4. Розмінна монета Австрії, 1/100 шилінга.
Грошен (нім. Groschen від лат. grossus — великий, товстий) - 1. Назва монет ХІІІ ст., які карбувались в Лотарінгії і Нідерландах. 2. Назва монет, що карбувались у Західній Європі, як наслідування французького гро турнуа — рейтергрошен, празький грошен і т. п.
Гуарані (вл. ісп. guarani) - гварані; грошова одиниця Парагваю, введена в 1943 році; поділяється на 100 сентимо. Від назви індіанського племені, що становить більшість населення країни.
Гурд (фр. gourde від ісп. gordo — товстий) - грошова одиниця Гаїті, введена в 1880 році. Поділяється на 100 сентимо.
Гурт (нім., Hurt — пояс, підпруга) - 1. Арка з тесаних клинчастих каменів, що укріплює ребра хрестового склепіння. 2. Зріз, ребро карбованої монети; рант.
Даласі - грошова одиниця Гамбії з 1 липня 1971 року, поділяється на 100 бутутів.
Дейм (англ.) - північноамериканська срібна монета.
Про «Нумізматика і колекціонування»
«Нумізматика і колекціонування» © , 2013-10-1616.10.2013. Востаннє оновлено 9.02.2021 22:13. Кількість термінів - 242. Текст словника поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні його матеріалів, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
Поділитись
Розмістіть посилання словник «Нумізматика і колекціонування» в Twitter, Facebook або надішліть посилання на нього електронною поштою. Ви також можете розмістити «Нумізматика і колекціонування» на своєму сайті, роздрукувати або експортувати його у форматі pdf.
Сторінки: 1  2  3
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24