search
close
search
Зміст | Повний текст
Катер (англ., від розрізати) - 1. Невелике самохідне судно для перевезення людей та вантажів, для військових потреб (К. ракетні, торпедні, сторожові, десантні тощо), спортивних і промислових цілей; катерка, байдак. 2. Військово-морська вітрильно-гребна шлюпка на 10 — 18 весел.
Кварта (лат., чверть, четверта частина) - 1. Неметрична одиниця ємності, місткості в США (0,946 л), Великобританії (1,1364 л) та інших країнах. 2. Міра довжини в ряді країн Латинської Америки (20-21 см). 3. муз. Четвертий ступінь у діатонічній гамі; відповідний йому інтервал. 4. спорт. Позиція або фігура у фехтуванні.
Квест (від англ. question — питання) - спортивно-інтелектуальна гра, основою якої є пошук за якомога коротший час певного місця розташування шляхом послідовного виконання заздалегідь підготовлених завдань.
Кеглі (нім., кегля) - 1. Гра, яка полягає в тому, що кулею намагаються збити більшу кількість фігур (що теж називаються кеглями), розставлених на спеціальному помості — кегельбані. 2. Дерев'яні або синтетичні стовпчики для цієї гри; кружельки.
Кеди (вл.) - спортивне взуття. Від марки «Keds» компанії U.S. Rubber.
Клінкер (нім.) - 1. Спечені глиняні вироби, звичайно у вигляді цегли. 2. Спечена суміш вапняку й глини (або шлаку), що є цементною сировиною. 3. Спечений залишок після обробки нагріванням матеріалів (напр., шлаків), що містять цинк. 4. Вузький довгий човен для академічного спортивного веслування.
Клуб (англ.) - 1. Громадська організація, що об'єднує людей певного кола, професії для спільного відпочинку, розваг, занять спортом і т. ін. 2. Культурно-освітня організація при підприємсті, установі. 3. У період Французької революції кінця 18 ст. назва політичних партій (напр., "Клуб друзів народу", "Клуб революції").
Комбінація (лат., поєднання) - 1. Сполучення, поєднання або розташування чого-небудь у певному порядку. 2. спорт. Ряд цілеспрямованих прийомів гри у боротьбі за перемогу над противником. 3. перен. Складний, хитромудрий план, задум або замір для здійснення мети; маневр, виверт, хитрість. 4. Жіноча сорочка, яку надягають під сукню і т. ін.
Конкур (фр., від лат., сходжусь, збігаюсь, зустрічаюсь) - подолання перешкод у змаганнях з кінного спорту.
Крауч (англ., схилятися, присідати) - 1. В боксі — низька стойка, стойка в зігнутому положенні. 2. У лижному спорті — низька стойка при спусках.
Крокет (фр. croquet) - спортивна гра, учасники якої ударами дерев'яних молотків проводять кулі через невеликі ворота, розміщені на майданчику спеціальним чином.
Кроль (англ. crawl — повзання) - стиль спортивного плавання, за якого ліва й права руки здійснюють гребки уздовж тіла почергово, а ноги почергово підіймаються й опускаються майже без згинання в колінах.
Кросинг (2) (англ., пересікання) - 1. У деяких спортивних змаганнях та іграх — положення, коли один з учасників заважає супротивникові. 2. Заборонений прийом у спорті — різке перетинання шляху свого конкурента після обгону, що створює небезпечне становище на трасі змагань.
Лайнсмен (англ., від лінія і чоловік) - у спортивних іграх (футболі, тенісі тощо) помічник судді, який сигналізує йому про положення м'яча та гравців. Інші назви — боковий суддя, суддя на лінії.
Лансада (фр., від кидати) - а цирковому кінному спорті крутий високий стрибок верхового коня.
Лаун-теніс (від англ. lawn — газон) - те саме, що й теніс.
Лаунж (від англ. lounge — вітальня) - легка фонова музика, призначена для створення невимушеної атмосфери.
Лото (фр., від іт., частка) - 1. Групова гра, в якій для виграшу треба першим накрити ряд цифр або малюнків на спеціальній карті. 2. Спортивне Л.- вид лотереї.
Лякрос (фр. la crosse букв. — ціпок, ключка) - спортивна командна гра з м'ячем і ракеткою-ключкою, в якій дві команди прагнуть уразити ворота суперника гумовим м'ячем , користуючись ногами і снарядом, що представляє собою щось середнє між ключкою і ракеткою. Л. двічі включався в програму літніх Олімпійських Ігор (1904, 1908). У Канаді гра є національним літнім видом спорту.
Масаж (фр., від розтирати) - механічне подразнення поверхні тіла людини. Застосовують з лікувальною, профілактичною, гігієнічною та спортивно-тренувальною метою.
Мат (1) (перс., букв. — помер) - 1. Положення у шаховій партії, при якому король не може захиститися і партія вважається програною. 2. перен., розм. Безнадійне, безвихідне становище; кінець.
Матч (англ.) - спортивне змагання між двома командами або окремими учасниками за певною програмою; зустріч, тунір.
Матч-турнір (матч і турнір) - спортивне змагання, в якому всі учасники зустрічаються один з одним не менше як два рази.
Мікст (англ., від лат., змішаний) - 1. муз. Змішаний регістр співочого голосу, перехідний між грудним і головним регістрами. 2. Змішаний. 3. Поїзд з вагонів різного призначення. 4. спорт. Виступ у мішаній парі (чоловік і жінка). 5. Особи з комбінованим ураженням (напр., отруйними речовинами й пораненням).
Могул (англ. mogul від нім. Mugl — горбик) - дисципліна фрістайлу, змагання зі спуску з гори на лижах спеціальною горбистою трасою, що має нахил 27 градусів, із виконанням акробатичних стрибків. Результат спортсмена визначається за часом проходження траси та суддівською оцінкою якості стрибків. Трампліни для таких змагань бувають трьох різновидів: великий, висота якого 3,5 м з нахилом 65 градусів, середній, висотою 3,2 м з нахилом 63 градусів, та малий, відповідно 2,1 м та 55 градусів. М. входить до програми Олімпійських ігор з 1992 р.
Моделізм (фр.) - конструювання і виготовлення авіаційних, автомобільних та інших моделей з технічною або спортивною метою.
Мотобол (мото(цикл) і англ., м'яч) - командна спортивна гра з м'ячем на мотоциклах.
Мотовелоспорт (мото(цикл) і велоспорт) - вид спорту та спортивних змагань на мотоциклах та велосипедах.
Мотоклуб (мото(цикл) і клуб) - клуб, що об'єднує любителів мотоциклетного спорту.
Мотокрос (мото(цикл) і крос) - спортивне змагання на мотоциклах по пересіченій місцевості.
Моторалі (мото(цикл) і ралі) - комплексне спортивне змагання на мотоциклах чи моторолерах за заданим режимом руху.
Мускулатура (лат., м'яз) - сукупність м'язів людини або тварин.
Мускули (лат., букв. — мишка) - органи, які в організмі більшості безхребетних, усіх хребетних тварин та людини здійснюють рухову функцію. Інша назва — м'язи.
Мустанг (англ. mustang від староісп. mestengo від mesteno — здичавіла тварина) - здичавілий кінь, який з'явився шляхом природного схрещення одомашнених коней, завезених європейцями у XVI столітті до Північної Америки, і місцевих диких.
Ніпель (англ., букв.- сосок) - 1. Затискач, яким ізолюють провідник в електричних лампах. 2. Коротка металева трубка з різьбою на кінцях для з'єднання труб, радіаторних секцій тощо. 3. Грибоподібна металева деталь, якою кріплять спиці в ободі велосипедного колеса.
Олімпійський (гр.) - 1. Той, що стосується Олімпу. 2. О-кі ігри — змагання на честь Зевса у Стародавній Греції в м. Олімпії; міжнародні спортивні змагання, що проводяться раз на 4 роки. 3. перен. Велично-спокійний.
Панкратіон (гр. πανκράτιον від παν — все та κράτος — сила) - вид спортивного єдиноборства, в якому поєднуються елементи боротьби та бойових мистецтв та існує невелика кількість обмежень на ведення бою. Зародився у Давній Греції; в даний час має багато стильових напрямків.
Парад (фр., ісп., від лат., готую, влаштовую) - 1. Урочистий огляд збройних сил, спортивних колективів та деяких інших організацій. 2. Урочиста процесія. 3. Торжество, урочисте свято. 4. перен. Святкове вбрання. 5. перен. Показ зовнішнього боку чогось, звичайно з розрахунком на високу оцінку, зовнішній ефект, що часто є незаслуженими; показуха. 6. П.-алле — загальний урочистий вихід на сцену всіх учасників циркової вистави. 7. У фехтуванні, боротьбі, боксі — прийом захисту від атаки противника.
Парашутизм - вивчення правил і практики користування парашутом; парашутний спорт.
Парирувати (нім., фр.) - 1. спорт. Відбивати удар, захищатися. 2. перен. Відбивати напади, швидко й влучно спростовувати докази супротивника у сварці.
Партер (фр. parterre — по землі) - 1. Нижній поверх звичайно театрального залу з місцями для глядачів. 2. Відкрита частина парку, саду і т. ін., оздоблена газонами, квітниками, фонтанами тощо, звичайно розташована на плоскій місцевості. 3. спорт. Положення у спортивній боротьбі, при якому борець лежить на килимі або, стоячи на колінах, спирається на нього руками.
Парфорсний - 1. Той, що здійснюється за допомогою парфорсу. 2. Пов'язаний зі спортивним подоланням перешкод, виконанням складних завдань і фігур; П-а їзда — їзда верхи на конях (циркова, спортивна, мисливська) з подоланням перешкод.
Пас (2) (англ., передавати) - у спортивних командних іграх (футболі, хокеї тощо) передавання м'яча, шайби своєму партнерові.
Пасьянс (фр., букв.- терпіння) - розкладання гральних карт за певними правилами для розваги або ворожіння, а також карти, розкладені таким чином.
Пат (фр., від лат., умова, договір) - положення у шаховій грі, при якому гравець не може зробити чергового ходу, не підставивши під удар свого короля, і при якому партія вважається нічиєю.
Пейсмейкер (англ. pacemaker від pace — крок) - 1. спорт. Бігун, який лідирує і задає темп на середніх і довгих бігових дистанціях (починаючи від 800 метрів); «заєць», «кролик». 2. мед. Спеціалізовані клітини для поліпшення роботи певного органу (напр., серця, мозку).
Пелота (баск. pilota) - баскський національний вид спорту — гра з м'ячем на майданчику, з використанням руки, ракетки або спеціального кошика; праобраз сучасного сквоша.
Пелотон (фр. peloton — рій) - спорт. основна група учасників спортивних перегонів.
Пенальті (англ., букв. — покарання) - у футболі — штрафний удар з відстані в одинадцять метрів, який відбиває лише воротар без захисників; одинадцятиметровий удар.
Пілатес (вл.) - система фізичних вправ для зміцнення м'язів тіла і покращення загального фізичного стану організму. Розроблена на початку ХХ ст. американським спортивним спеціалістом Йозефом Пілатесом (1993-1967 рр.). В основі П. лежить контроль над диханням, правильність виконання вправ і усвідомлення їх дії на відповідну групу м'язів.
Пінг-понг (англ.) - спортивна гра з маленьким целулоїдним м'ячем, який перекидають (за певними правилами) дерев'яною ракеткою над столом, розділеним невисокою поперечною сіткою. Інша назва — настільний теніс.
Піраміда (гр. πυραμίς) - 1. Многогранник, одна грань якого (основа) є довільним многокутником, решта граней (бічних) трикутники зі спільною вершиною. Якщо П. перетнути площиною, паралельною до основи, то одержимо П., подібну до початкової, та зрізану піраміду. 2. Величезна кам'яна споруда з чотирикутною основою і боковими гранями у формі трикутників із спільною вершиною, що служила гробницею фараонів у Стародавньому Єгипті; усипальня; споруджували П. також стародавні мексіканці. 3. Гра на більярді. 4. Акробатична чи гімнастична фігура, яку утворюють спортсмени, що стоять один над одним у кілька поверхів. 5. Група предметів, укладених або складених у вигляді купки, що має широку основу і звужується догори. 6. Пристосування для тримання і зберігання гвинтівок і рушниць.
Пірует (фр., букв. — дзига) - 1. В балеті — один або кілька повних обертів танцюриста на носку. 2. У фігурному катанні на ковзанах, стрибках у воду, гімнастиці — обертання спортсмена по вертикальній осі. 3. У верховій їзді — поворот коня на задніх ногах. 4. У цирковому мистецтві — круговий поворот під час стрибка в повітрі. 5.перен. Різкий поворот, несподіваний стрибок (у поведінці, в ході думки тощо).
Піт-стоп (англ. pit stop — букв. зупинка над ямою) - технічна зупинка машини під час перегонів для заправки паливом, зміни шин, водіїв, швидкого ремонту та перевірки технічного стану машини.
Планкінг (від англ. plank — дошка) - розвага, суть якої полягає у лежанні долілиць з притиснутими з боків до тіла руками у самих незвичайних місцях. Набула особливої популярності з появою соціальних мереж, в яких є можливість викладати фото подібних постановок.
Плей-оф (від англ. play — грати і off — поза) - матч або змагання, що відбуваються після закінчення основної серії спортивних ігор з метою остаточного визначення переможця.
Плінт (гр., цеглина, плитка) - 1. архіт. Квадратна плита, нижня частина бази колони або стовпа. 2. спорт. Гімнастичний дерев'яний прилад у формі зрізаної піраміди.
Поло (англ., з тібетської) - спортивна гра з м'ячем верхи на конях; водне П. — те саме, що й ватерполо.
Поул-позишн (англ. pole-position — букв. місце біля стовпчика) - найкраща кваліфікаційна позиція на перегонах, які проводяться по замкнутих трасах (скачки, автомобільні змагання і т. п.). В залежності від виду змагань П.-п. може надаватись як позиція ближча до центру овалу траси (кільцеві перегони) або як найбільш просунута вперед («Формула 1»).
Прес-центр (преса і центр) - 1. Орган з'їзду, міжнародної або іншої наради, спортивних змагань, що постачає інформацію журналістам, коментаторам. 2. Приміщення, в якому він розташований. 3. Центр журналістів, будь-де акредитованих.
Пресинг (англ., від тиснути) - в спортивній грі активна опіка кожного або всіх гравців команди супротивника по всьому полю.
Пул (3) ( фр. poule — ставка) - різновид більярду; американський більярд.
Пушбол (англ., від штовхати та м'яч) - командна спортивна гра з великим м'ячем (діаметр м'яча — 1,8 м; вага — 20-30 кг). Мета гри — проштовхнути м'яч через ворота суперників.
Ракета (2) (фр. racket від араб. рахат — долоня) - ракетка. 1. Овальна лопатка для гри в теніс або бадмінтон; складається з натягнутої на обід сітки й ручки. 2. Маленька дерев'яна лопатка для гри в настільний теніс.
Ракетомоделізм (від нім. Rakete і моделізм) - конструювання й випробування моделей ракет з технічною або спортивною метою.
Ралі (англ. rally — збори, зліт) - комплексні спортивні змагання на автомобілях (авторалі) або мотоциклах і моторолерах (моторалі) за заданим режимом руху.
Рапіра (нім., з фр., від терка) - колюча зброя з довгим і гнучким чотиригранним клинком та держаком; тепер використовується тільки в навчальному та спортивному фехтуванні.
Реванш (фр., помста, відплата) - 1. Відплата за поразку (у війні, спортивній боротьбі, грі). 2. Повторна боротьба (гра), розпочата з метою взяти гору над колишнім переможцем. 3. Виграш, що компенсує колишній програш.
Регата (іт., від ряд, смуга, лінія) - великі змагання, перегони на гребних, вітрильних або моторних суднах, в яких бере участь багато спортсменів.
Регбі (вл.) - спортивна командна гра з м'ячем овальної форми. Від назви м. Регбі в Англії, де зародилася ця гра.
Регбіст (англ.) - гравець у регбі.
Регламент (фр. règlement від лат., правило) - 1. Сукупність правил, постанов, що регулюють роботу установи, державної чи громадської організації. 2. Заведений розпорядок дня, режим праці, порядок, розподіл роботи на з'їздах, зборах, конференціях. 3. Інструкція, зведення правил для користування чим-небудь. 4. Опікування, догляд. 5. Назва деяких актів міжнародних конференцій і конгресів (напр., Віденський регламент 1815 р.).
Рекетс (від англ. racket — ракетка) - гра на корті зі стінами і без сітки, в якій гравці почергово б'ють по м'ячу, який відскакує від стіни на половину суперника.
Рефері (англ., від лат., докладаю, повідомляю) - суддя спортивних змагань з футболу, тенісу, хокею, боксу тощо.
Реферування - 1. Складання реферату про що-небудь. 2. Виконання обов'язків рефері під час спортивних змагань.
Рибстул (сканд.) - спортивний прилад, що нагадує ряд вертикально поставлених драбин. Інша назва — гімнастична стінка.
Роке - різновидність крокету; грають на глиняному корті — при допомозі спеціальних дерев'яних молотків слід провести дві кулі через 10 невеликих воріт. Інша назва — рокі.
Сальто-мортале (іт., смертельний стрибок) - вільне безопірне перевертання стрибуна в повітрі. Елемент в акробатиці й спортивній гімнастиці.
Сезон (фр., від лат., сівба) - 1. Пора року (весна, літо, осінь, зима). 2. Частина року, на яку припадають певні явища природи або певні види господарської діяльності людини, відпочинку, спорту тощо; період. С. театральний, музичний С.- період, коли регулярно працюють театри, концертні зали тощо.
Секундант (від лат. secundus — друга, наступна) - 1. Довірена особа дуелянта, що веде переговори про умови дуелі і стежить за додержанням їх. 2. Посередник-помічник у боксі та деяких інших видах спорту.
Секундометрист (від лат. secundus — другий і гр., вимірюю) - особа, яка облічує час за допомогою секундоміра на спортивних змаганнях і визначає результат змагань.
Серфінг (англ., від прибій) - 1. Водний спорт, який полягає в тому, що спортсмен на спеціальній дошці (стоячи) ковзає на прибійній хвилі. Поширений здебільшого в Австралії. 2. Дошка для такого ковзання.
Сет (2) (англ.) - партія гри в теніс та в деяких інших спортивних іграх.
Скандувати (лат., розмірено читаю) - 1. Вимовляти чітко, виділяючи наголошевяй склад у кожній стопі вірша. 2. Голосно одночасно вигукувати слово, вислів, під час демонстрацій, на спортивному змаганні тощо.
Скаут (англ. scout — розвідник) - 1. Член дитячої або юнацької організації військово-політичного характеру. 2. Шукач молодих талантів, обдарованих людей.
Сквош (англ. squash) - ігровий вид спорту в м'яч з використанням ракетки на закритому чотирма стінами корті.
Скікрос (англ. ski cross — лижний крос) - спуск на лижах спеціально підготовленою трасою з віражами і трамплінами; олімпійська дисципліна (з 2010 р.).
Скіф (англ.) - вузький і довгий спортивний човен для змагань з академічної греблі.
Слалом (норв., від схил і слід) - 1. Вид лижного спорту — швидкісний спуск із гір на лижах за звивистим маршрутом, який позначається контрольними віхами, прапорцями. 2. Змагання в спуску по гірських потоках на одиночних байдарках.
Смеш (англ. smash — удар) - у тенісі — удар по м'ячу, що летить над головою, для того щоб приземлити його на полі противника.
Про «Спорт і розваги»
«Спорт і розваги» © , 2013-10-2424.10.2013. Востаннє оновлено 29.12.2020 22:34. Кількість термінів - 269. Текст словника поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні його матеріалів, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
Поділитись
Розмістіть посилання словник «Спорт і розваги» в Twitter, Facebook або надішліть посилання на нього електронною поштою. Ви також можете розмістити «Спорт і розваги» на своєму сайті, роздрукувати або експортувати його у форматі pdf.
Сторінки: 1  2  3
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24