search
close
search
Зміст | Повний текст
…хорд (гр. χορδή — струна) - у складних словах вказує на зв'язок з поняттями "струна", "дріт", "звук", напр., реохорд, трихорд.
…хром (гр. χρώμα — колір, фарба) - у складних словах відповідає поняттям "колір", "фарба", "забарвленість", напр., генатохром.
…хроми (гр. χρώμα — колір) - у складних словах відповідає поняттям "колір", "фарба", "забарвленість", напр., цитохроми.
…хромія (гр. χρώμα — колір) - у складних словах відповідає поняттям "колір", "фарба", "забарвленість", напр., поліхромія.
…цен (гр. καινός — новий) - у складних словах відповідає поняттю "новий", напр., міоцен.
…ценоз (гр. κοινός — загальний) - у складних словах відповідає поняттю "сукупність", напр., біогеоценоз.
Автоблокування (гр. αὐτο — сам та блокування) - 1. Система автоматичної зміни режиму дії або зупинки об'єкта, яка запобігає помилкам в управлінні ним. 2. Автоматична система регулювання руху поїздів.
Автобус (гр. αὐτο — сам і лат., для всіх) - автомобіль загального користування вагонного типу, розрахований на 9 і більше пасажирів.
Автовокзал (від гр. αὐτο — сам і вокзал) - комплекс споруд для обслуговування пасажирів міжміських і приміських автобусних сполучень та технічного обслуговування автобусів.
Агар-агар (малайське) - сухий гідрофільний колоїдний полісахаридний комплекс, одержуваний з морських водоростей екстрагуванням гарячою водою, попередньо обробленою лугами сировини. Зовні А. — прозорі пластинки без кольору та смаку або грубий та дрібний порошок. Не розчиняється в етанолі (95%) та органічних розчинниках; плавиться при 100˚С, при охолодженні твердне. У холодній воді набрякає, але не розчиняється; майже повністю розчиняється у 200 частинах гарячої води при температурі не нижче 90°С. Використовують як поживне середовище для лабораторної культури мікроорганізмів, а також у кондитерському виробництві.
Адитип - фотонабірна машина з ручною установкою шрифтового шаблону і механічним переміщенням фотоматеріалу. Застосовується й картографії.
Аеростат (фр. aérostat від гр. ἀήρ — повітря і στατός — стояти) - літальний апарат, наповнений газом, легшим від повітря, за рахунок чого створюється підйомна сила; повітряна куля.
Алонж (фр. allonge від allonger — подовжувати) - 1. Пряма або зігнута скляна трубка, якою рідина з холодильної частини пристроїв, де відбувається дистиляція, стікає в приймач. 2. тех. Прилад для уловлювання несконденсованої пари цинку в процесі добування його. 3. спорт. Гранична відстань, з якої боксер може нанести удар. 4. Аркуш паперу, який прикріплюють до векселя для передатних написів, якщо на вексельному бланку вони не вміщуються. 5. Перука з довгими хвилястими пасмами, популярна з XVII ст.
Ампер (вл.) - 1. Одиниця сили електричного струму. 2. Одиниця магніторушійної сили. Від прізвища французького хіміка А. Ампера.
Ампер-година (вл.) - кількість електрики, що протікає через провідник або прилад за 1 год, якщо величина струму дорівнює 1 А. 1А-год = 3600 кулонам.
Ампераж (вл.) - сила електричного струму, виражена в амперах.
Амперметр (вл. ампер і ...метр) - прилад, за допомогою якого вимірюють силу електричного струму в амперах.
Анагліф (гр. — рельєфний) - 1. Барельєфи у греко-римському різьбярстві. 2. Метод отримання стереоефекту для стереопари звичайних зображень за допомогою колірного кодування зображень, призначених для лівого і правого ока.
Анагліфія (від гр. — рельєфний) - спосіб репродукування, що дає змогу одержати об'ємне (стереоскопічне) зображення.
Ангстрем (вл.) - одиниця довжини. 1А=10-10м. Застосовують в оптиці та в атомній і ядерній фізиці. Від прізвища шведського фізика Й. Ангстрема.
Аншпуг (гол.) - 1. Шарнірно-важільний лом для пересування вручну окремих залізничних вагонів. 2. Важіль для підіймання або пересування вантажів на кораблі. 3. Дерев'яний кіл, що утримує палі в потрібному положенні при забиванні їх копром.
Апгрейд (англ. upgrade) - модернізація пристрою (як правило, комп'ютера) шляхом заміни окремих його компонентів на більш потужні або швидкодійні.
Асинхронний (від гр. α — не і συγχρονος — одночасний) - той, що не збігається в часі; А-на культура — сукупність особин одного виду (популяція) одноклітинних водоростей, що перебувають на різних стадіях розвитку; А. машина — електрична машина змінного струму, у якої швидкість обертання ротора не дорівнює швидкості обертання магнітного поля статора.
Астролябія (гр. ἀστρολάβος — букв. «взяття зірок» ) - прилад для вимірювання кутів, яким до XVIII ст. визначали положення небесних світил для визначення широти i довготи, а пізніше робили геодезичні вимірювання.
Астрометрія (гр. астро... і ...метрія) - розділ астрономії, що займається побудовою системи координат і визначенням точних положень та руху небесних тіл.
Астрономія (гр. астро... і ...номія) - наука про будову і розвиток небесних тіл, про Всесвіт.
Баг (від англ. bug — комаха) - жарг. у програмуванні — помилка, збій, дефект, який спричиняє неправильний або несподіваний результат.
Багерний насос (гол., бруд, мул) - гідравлічна машина лопатевого типу для переміщення води з завислими частинками золи, шлаку, піску тощо.
Базис (гр., основа) - 1. Основа, опора, фудамент, база. 2. геод. Основна, точно виміряна на місцевості лінія, за якою визначають довжину інших ліній і роблять обчислення. 3. геол. Б. ерозії — рівень басейну, в який впадає водний потік. До загального (або головного) Б. ерозії належить Світовий океан, до місцевого (або тимчасового) проточні озера, місця впадіння притоки в головну річку. 4. Б. економічний — сукупність виробничих відносин певного суспільства, що відповідають характерові й певному рівневі розвитку продуктивних сил.
Бампер (англ., від стикатися, наштовхуватись) - автомобільний буфер.
Бел (вл.) - логарифмічна одиниця відношення енергій, потужностей, звукових тисків. Здебільшого вживають децибел (1 дБ = 0,1 Б.). Від прізвища американського винахідника Александера Грема Белла.
Бертолетова сіль (вл.) - сіль хлорнуватої кислоти, безбарвна кристалічна речовина. Застосовують у виробництві сірників, вибухових речовин, у медицині тощо. Від прізвища французького хіміка К. Бертоле.
Бесемерівський процес - процес виробництва сталі продуванням стиснутого повітря у конвертері крізь рідкий бесемерівський (кременистий) чавун. Від прізвища англійського інженера Г. Бессемера.
Бета (1)... (гр.) - у складних словах означає стан речовини (напр., бета-залізо) або зв'язок з бета-частинками (напр., бета-радіоактивність).
Бета-дефектоскопія (бета- і дефектоскопія) - метод виявлення дефектів у тонких металевих виробах (напр., з фольги) за допомогою бета-проміння.
Бета-залізо - структура заліза, якої воно набуває при температурі 769-910° С.
Біакс (лат. — двічі і лат., вісь) - феритовий елемент. Використовувався у деяких запам'ятовувальних пристроях обчислювальних машин.
Біном (лат. — двічі і ...ном) - мат. двочлен; Б. Ньютона — формула розвинення в ряд цілого додатного степеня двочлена.
Бітуми (санскр. — смола) - природні (нафта, озокерит, асфальт) і штучно одержані (продукти переробки нафти й кам'яного вугілля) тверді пластичні або в'язкі суміші вуглеводнів і їхніх похідних. Застосовують здебільшого у дорожньому будівництві, у виробництві покрівельних, гідроізоляційних матеріалів.
Біфіляр (лат. — двічі і лат., нитка) - електричний провідник, складений удвоє або намотаний після цього на котушку.
Бланфікс (від фр. blanc — білий) - мінеральна фарба з сірчанокислого барію. Застосовують як наповнювач при виготовленні паперу.
Бленкер (англ. bliker від blink — блимати) - 1. Пристрій на телефонному комутаторі, за допомогою якого абонент викликає телефоністку; блінкер. 2. Залізничний автоматичний сигнальний прилад на комутаторах блокувальних систем.
Блокшив (англ.) - корпус застарілого судна, з якого знято обладнання і який пристосовано для житла або іншої мети; блокшип.
Блутус (англ. bluetooth — сині зуби) - технологія бездротового радіозв'язку між різноманітними типами електронних пристроїв. Створена у 1998 році і названа на честь датського короля Гаральда Гнилозубого, що першим поширив свою владу на Норвегію і Швецію.
Блюм (англ. to bloom — посилювати) - заготовка квадратного перерізу, утворена прокатуванням сталевого зливка на блюмінґу, з якої виготовляють рейки, балки тощо; блум.
Бодо (вл.) - букводрукувальний телеграфний апарат, який дає змогу передавати кілька телеграм одним дротом в обох напрямах. Від прізвища французького винахідника Жана Бодо (1845-1903 рр.).
Букса (нім. Buchse) - металева закрита коробка з підшипником, який спирається на шийку локомотивної або вагонної осі.
Бульдозер (англ.) - 1. Гусеничний чи колісний трактор або тягач з навісним робочим органом — відвалом (щитом). 2. Згинальний прес для машинного гнуття у штамах (у холодному чи гарячому стані) деталей із заготовок різного перерізу.
Буна (нім., перемичка) - регуляційна споруда для захисту від розмивання берега або гідротехнічної споруди.
Вакуум (від лат. vacuus — порожній) - 1. Розріджений стан газу. 2. Простір, у якому немає зовсім речовини і який являє собою фізичне поле в незбудженому стані.
Валентність (лат., сила) - 1.Число, яке показує, з скількома одновалентними атомами може сполучатися атом даного елемента або сполуки; скільки таких атомів він може, замістити. 2. Здатність атомів віддавати або приєднувати певне число електронів. 3. лінгв. Здатність слів сполучатися з певними іншими словами.
Вапори (лат., пара, випаровування) - нафтові масла для змащення машин, в яких використовують перегріту пару.
Вертекс (лат., центр обертання неба, від обертаю) - точка небесної сфери, до якої переважно спрямовані пекулярні рухи зір (власні переміщення, незалежні під руху Сонячної системи).
Вертикал (лат., прямовисний) - велике коло небесної сфери, яке проходить через зеніт і будь-яку точку небесної сфери.
Віндзейль (гол., вітер і парус) - переносний нагнітальний вентилятор у вигляді довгого парусинового рукава із вставленими обручами; служить для вентиляції внутрішніх приміщень судна.
Віпер (англ., від бити, перекидати) - перекидач рудних вагонеток.
Габілітація (лат.) - 1. Захист наукової теми з метою отримання права викладати в університеті. 2. Довення переваги чогось.
Габітус (лат., зовнішність) - зовнішній вигляд тваринного або рослинного організму, кристала, мінералу.
Газойль (англ. gasoil) - фракція нафти, застосовувана переважно як паливо для дизелів і як сировина для каталітичного крекінгу.
Гараж (фр., від поставити під навіс, сховати) - приміщення чи комплекс споруд для зберігання, технічного обслуговування й поточного ремонту автомобілів, мотоциклів.
Гейзенбаг (англ. heisenbug від вл. імені Heisenberg та жарг. англ. bug — помилка) - у програмуванні — помилка, яка зникає або змінює свої властивості при спробі її виявлення; плаваюча помилка.
Гексагон (гр. ἑξάγωνος — шестикутний від ἕξ — шість і γωνία — кут) - шестикутник; многокутник, що має шість вершин та шість сторін. Правильний Г. — шестикутник, у якого всі кути і всі сторони між собою рівні.
Геркон (гер(метичний) кон(такт)) - щільно закритий перемикач з пружинними контактами, що виготовлені з феромагнітного матеріалу й стикаються під впливом магнітного поля.
Гідродинаміка (від давньогр. ὕδωρ — вода і динаміка) - розділ гідромеханіки, де вивчається рух рідин без урахування їхньої стисливості, а також взаємодія рідин з твердими тілами при їхньому відносному русі.
Голографія (гр. Όλος — повний і γραφή — запис) - спосіб записування і відтворення просторової структури світлової хвилі й одержання об'ємного зображення об'єкта.
Гофри (фр., складка) - 1. Дрібні хвилеподібні складки на матерії, металевих листах, трубах тощо. 2. Візерунки на скляних листах. 3. Завитки у косах.
Графен (англ. graphene) - плоский одноатомний шар атомів вуглецю із гексагональною структурою.
Графік (1) (від гр. γράφω — пишу) - 1. Наочне зображення кількісної залежності різних явищ, процесів тощо. 2. Докладний розклад за днями, годинами, хвилинами ходу виконання виробничого плану. 3. мат. Г. функції — крива, що зображує залежність функції від незалежної змінної, абсциси точок якої дорівнюють значенням незалежної змінної, а ординати — відповідним значенням функції.
Дейтерій (гр., другий) - важкий ізотоп водню (водень-2). Застосовують в атомній енергетиці і під час наукових досліджень.
Дефростер (англ.) - 1. Камера в холодильнику, що має опалення й посилену циркуляцію повітря; служить для утеплювання деяких продуктів (яєць, фруктів тощо). 2. Пристрій для обдування теплим повітрям вітрового скла автомобіля проти обмерзання.
Джеспіліт (англ., яшма і ...літ) - тонкосмугастий залізистий кварцит, що складається з магнетито-гематитових і кварцових прошарків; залізна руда.
Дисторсія (від лат. distorsio — викривлення) - аберація оптичних систем, при якій лінійне збільшення змінюється по полю зору, порошуючи подібність між об'єктом та його зображенням. Зображення без Д. називається ортоскопічним.
Драйвер (англ. driver — водій) - комп'ютерна програма, за допомогою якої інші програми можуть отримувати доступ до апаратного забезпечення пристроїв, підключених до комп'ютера.
Евольвента (від лат. evolvens — розгортаючий) - крива, описувана вільним кінцем нерозтяжної нитки, що закріплена в певній точці даної кривої (еволюти) і намотується на цю криву.
Еволюта (лат. evolutus — розгорнута) - плоска крива, що є основою для побудови за певним правилом іншої кривої — евольвенти.
Еджер (англ. edger від edge — край) - частина прокатного стану, з вертикальним розташуванням робочих валів, призначена для обтискання з боків металу, що прокатується.
Екваторіум (лат. equatorium) - астрономічний обчислювальний прилад для визначення положення небесних тіл (Місяця, Сонця або планет).
Еквіпотенціальний (від лат. aequivalens — рівноцінний і потенціальний) - однаковий з чимсь щодо величини потенціалу; Е-на поверхня — поверхня, в усіх точках якої однаковий потенціал.
Екраноплан (фр. ekranoplane від ecran — екран, щит і planer — ширяти, літати) - літальний апарат, призначений для польотів поблизу земної поверхні, на висоті 0,1-0,2 ширини крила. Відрізняється від літака близкістю опорної поверхні. Інша назва — судно на динамічній повітряній подушці.
Експандер (англ., від лат., розширюю) - 1. Електричний пристрій, що "розширює" діапазон між сильними і слабкими звуковими сигналами. 2. Пневматичний двигун, що діє під впливом стиснутого газу. 3. Інструмент для розширення котельних труб. 4. Розширювальний пристрій у машинах для проходження свердловин під землею.
Експрес-аналіз (лат., виразний, випуклий і аналіз) - сукупність методів кількісного хімічного аналізу, що дають змогу швидко контролювати певний виробничий чи технологічний процес.
Електростанція (електро... і станція) - підприємство, що виробляє електричну енергію.
Ендотермічний (від гр. ἔνδον — в середині і термічний) - той, що вбирає тепло; Е-ні реакції — хімічні реакції, які відбуваються з вбиранням тепла (напр., розклад вапняку на негашене вапно й вуглекислий газ).
Ендси (англ. ends — кінці) - обрізки дощок до 2,4 м завдовжки.
Ескаватор (англ. excavator від to excavate — виймати) - самохідна землерийна машина, що складається зі стріли, ковша та кабіни на обертовій платформі, для виймання та переміщення ґрунту, гірської породи тощо
Ізотони (від гр. ισος — «рівний, однаковий» і напруга) - атоми різних хімічних елементів, у ядрах яких є однакова кількість нейтронів.
Інвайронменталізм (англ., від оточення, середовище) - течія в географії, яка географічному середовищу відводить вирішальну роль у розвитку суспільства й суспільного виробництва. Один з напрямів географічного детермінізму.
Індентер (англ., видовбувати, залишати відбиток) - наконечник, вдавлюванням якого вимірюють твердість матеріалів; індентор.
Інтертип (інтер... і ...тип) - складальна рядковідливна машина, схожа за конструкцією на лінотип.
Інтерфейс (англ. interface — перегородка) - 1. Сукупність засобів, методів і правил, що забезпечують взаємодію пристроїв обчислювальної системи, програм та (або) користувача. 2. Сукупність описів і узгоджень про процедуру передачі управління в підпрограму та повернення в вихідну програму.
Про «Наука і техніка»
«Наука і техніка» © , 2014-10-2424.10.2014. Востаннє оновлено 28.04.2021 00:34. Кількість термінів - 842. Текст словника поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована». При використанні його матеріалів, пряме гіпертекстове посилання на сайт обов'язкове.
Поділитись
Розмістіть посилання словник «Наука і техніка» в Twitter, Facebook або надішліть посилання на нього електронною поштою. Ви також можете розмістити «Наука і техніка» на своєму сайті, роздрукувати або експортувати його у форматі pdf.
Сторінки: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10
Алфавітний покажчикНові статтіБлокнот
Останні переглянуті
Випадкова стаття
ПравописПро словникУвійти
«Словник іншомовних слів»
© Володимир Лук'янюк, 2001-24