Цей день 27 вересня
271-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 95 днів. Іменинники - Іван. Всесвітній день туризму.

Головні події 27 вересня

Всі події 27 вересня

813 • Після захоплення Багдада Абдуллах аль-Мамун усунув від влади свого брата Мухаммеда аль-Аміна і став сьомим халіфом Аббасидського халіфату.

1130На знак подяки за підтримку у боротьбі за Святий престол спеціальною буллою антипапа Анаклет II проголосив Рожера, герцога Апулії і Калабрії з нормандської династії Отвілів, королем Сицилії, сувереном Капуї і паном Неаполя. На утвердження королівства знадобилось чверть століття, за які спочатку Рожер, а потім його син Вільгельм, здолали двох пап і двох імператорів, й встановили кордони держави, непорушні протягом наступних семи віків.

1422 • Після невдалої для Тевтонського ордену двомісячної Голубської війни поблизу озера Мельно (нині — Польща) він уклав з Великим князівством Литовським і Королівством Польським Мельнський мир, за яким поступався Польщі частиною Куявії з містом Нешава та остаточно відмовлявся від претензій на Жемайтію, яка за умовами Торуньського мирного договору після смерті великого князя Вітовта повинна була бути переданою ордену. Встановлений цим договором кордон залишався незмінним до початку Першої світової війни.

1529 • Турецький султан Сулейман I Пишний здійснив першу спробу захопити Відень, котра закінчилась невдало. Місто було взято в довготривалу облогу.

1540 • Папа римський Павло III спеціальною буллою затвердив чернечий орден освітян і місіонерів Товариство Христа, створений сімома студентами Паризького університету. Навесні наступного року його очолив наварський дворянин Ігнатій Лойола, у недавньому минулому — бойовий офіцер і гульвіса, якого надихнув приклад самопожертви знаменитого ченця Франциска Ассізького.

1605У ході Польсько-шведської війни біля Кірхгольма в Лівонії (нині Саласпілс, Латвія) армія Речі Посполитої під командою великого гетьмана литовського Яна-Кароля Ходкевича переміг утричі більшу армію короля Карла IX Ваза. Це змусило Швецію зняти облогу Риги, відмовитися від контролю над Лівонією і наступного року укластий мирний договір.

Нова історія
1659 • Через кілька днів після вимушеного зречення Івана Виговського на чорній раді біля містечка Германівка (нині Обухівського району під Києвом) загальне козацьке зібрання за участю старшини, черні і запорожців-січовиків гетьманом одноголосно обрало 18-літнього Юрія Хмельницького. Через місяць його повноваження були підтверджені від імені царя Олексія Михайловича на Генеральній військовій раді у Переяславі ціною укладення з Москвою вкрай невигідної для Гетьманщини угоди.

1669 • В ході війни з Венецією, що почалася в 1645 році, турки захопили фортецю Кандія (тепер Іракліон), столицю остова Крит. Її облога, розпочавшись в 1648 році, тривала 21 рік і увійшла в історію як найдовша. Останні укріплення на Криті здались туркам в 1692 і 1715 роках.

1821Після одинадцяти років війни була проголошена Декларація незалежності Мексики від Іспанії. Імператором під іменем Авґустин I став генерал Аґустин де Ітурбіде.

1822 • Французький історик Жан-Франсуа Шампольйон опублікував повідомлення про розшифровку ієрогліфів т. зв. Розетського каменю — плити з написом подяки жерців Птолемею V Епіфану, що датується 196 до н. е. Він висунув гіпотезу про те, що єгипетсьі ієрогліфи позначали не окремі слова, а приголосні звуки і склади.

1885 • У Харкові відкрито Південноросійський технологічний інститут — перший в Україні і Росії вищий технічний навчальний заклад, нині — Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут».

1895 • Шведський хімік, інженер і підприємець Альфред (Бернхард) Нобель підписав розпорядження про створення по його смерті спеціального фонду, котрий буде розпоряджатись його спадщиною і виділяти частину прибутків на премії людям, які зробили найбільший внесок у розвиток фізики, хімії, медицини, літератури і загального миру. Рішення про присудження премій приймається Шведською Королівською академією наук і оголошується щорічно 10 грудня в день смерті Альфреда Нобеля.

1905 • У німецькому журналі фізики Альберт Ейнштейн опублікував роботу «Чи залежить інерція тіла від енергії, яка міститься в ньому?», в якій викладались основи теорії відносності, що зробила революцію в теоретичній фізиці. Зокрема він обгрунтував знамениту формулу E=mc2, фізичний зміст якої полягає в тому, що маса тіла є мірою енергії, яка міститься в ньому, а закон збереження маси — це лише частковий випадок закону збереження енергії.

Новітня історія
1939 • Після 10-денної облоги і неперервних авіанальотів німецької авіації капітулювала столиця Польщі Варшава; 120 тисяч польських солдатів опинились у полоні. Наступного дня міністр іноземних справ Німеччини І.Ріббентроп і його радянський колега В.Молотов підписали секретний протокол до договору 23 серпня. Згідно з цим протоколом, кордон сфер державних інтересів Німеччини і СРСР проходив по Бугу.

1940 • В Берліні Німеччина, Італія та Японія підписали Троїстий пакт, підписали оборонний воєнний союз, згідно з яким союзники у Другій Світовій війні надання протягом наступних 10 років взаємної підтримки у досягненні геополітичних цілей і встановлення нового світового порядку. У 1940-41 роках до Берлінського пакту приєднались Угорщина, Румунія, Болгарія, Словаччина, Югославія, Хорватія і Таїланд.

1941 • Сирія проголосила незалежність.

1961 • Сьєрра-Леоне стала сотою державою — членом ООН.

1964 • Спеціальна комісія під керівництвом голови Верховного суду США Ерла Воррена по розслідуванню обставин убивства президента США Джона Кеннеді завершила 10-місячну роботу і опублікувала свої висновки — вбивця Лі Харві Освальд діяв сам і жодних доказів існування змови немає. Незважаючи на категоричність висновків комісії, вони були піддані критиці, і в 1978 році спеціально комісія палати представників визнала можливість існування другого снайпера і змови проти президента.

1977 • Перші два енергоблоки Чорнобильської АЕС, збудовані у період 1970-77 років, дали перший струм. Це була пеша атомна електростанція в Україні. До кінця 1983 року були збудовані ще два енергоблоки.

Наш час
1991 • На своєму останньому, XXII надзвичайному з'їзді, Всесоюзний ленінський союз комуністичної молоді, прийняв рішення про саморозпуск.

1993 • Після зайняття Сухумі абхазькими ополченцями, які розпочали військові дії проти Грузії, всупереч перемир'я, встановленого ООН, в місті почався терор — на вулицях міста проводились масові розстріли грузинів і абхазів, які ховали грузинів. Сухумська різня тривала протягом двох тижнів і забрала життя більше тисячі мирних жителів.

1996 • Збройні загони афганського релігійно-політичного об'єднання Талібан увійшли в Кабул, залишений урядовими військами, і проголосили Афганістан ісламською державою. Таліби увірвались в приміщення кабульської місії ООН, де з квітня 1992 року переховувася колишній комуністичний президент (1986-89) Афганістану Наджибулла, викрали його і піддали його жорстокій страті.

1997 • У Римі після закінченя грандіозного концерту рок-музики папа римський Іван Павло II публічно покаявся перед молоддю: "Пробачте нас за те запізнення, з яким Церква визнає тепер вашу музику". Раніше офіційний Ватикан проклинав рок-музику як "диявольську" і "джерело розпусти молоді".

1998На виборах у Німеччині перемогу отримали очолювана Герхардом Шредером Соціал-демократична партія і партії Союз 90/Зелені (сдеки отримали 298 із 669 місць в парламенті, зелені — 47). 27 жовтня Шредера було обрано на пост федерального канцлера ФРН, на якому він змінив Гельмута Коля, котрий перебував на посту 16 років.

2000 • Грецький паром в умовах сильного шторму налетів на скелі поблизу острова Парос в Егейському морі і затонув. Загинуло 78 пасажирів, урятувалось — 452.

2013 • Українська Єпархія святого Володимира в Парижі на чолі з єпископом Борисом (Ґудзяком) на кошти, пожертвувані українцями з України, Франції, Англії, Сполучених Штатів, Канади, придбала церкву у французькому місті Санліс з метою перетворення її на діючий храм УГКЦ, при якому діятиме культурний центр Анни Ярославни, дочки київського князя Ярослава Мудрого, королеви Франції (з 1051 року), яка була засновницею церкви в Санлісі.

2016Уряд Колумбії та повстанське угрупування ФАРК підписали мирну угоду, яка повинна покласти край 50-літньому протистоянню — одному з найтриваліших в історії конфліктів. Від імені Колумбії угоду підписав президент Хуан Мануель Сантос, ФАРК представляв лідер угруповання Родріго Лондоньйо, відомий під псевдо “Команданте Тимошенко” на честь радянського українського маршала Семена Тимошенка часів Другої Світової війни.

Народились 27 вересня

1271 - 21 червня 1305 • Вацлав II (Вацлав Пржемисл), король Польщі (1300-05 рр.), Чехії (1283-1305 рр.) і Угорщини (1301-05 рр.) з династії Пржемисловичів.

1389 - 1 серпня 1464Козімо Медічі, флорентійський банкір і державний діяч, найбагатша людина Європи, неофіційний правитель Флоренції з 1434 року. 635 років з дня народження.

1533 - 12 грудня 1586Стефан Баторій, польський король (з 1576 р.) Великий князь Литовський та Руський (з 1576), глава Речі Посполитої.

1601 - 14 травня 1643 • Людовик XIII (Людовик Справедливий), з династії Бурбонів, король Франції (з 1610 р.); син Генріха IV і Марії Медічі.

1783 - 19 червня 124 • Аґустін де Ітурбіде, мексиканський військовик і державний діяч, перший імператор Мексики (1822-23 рр.).

1840 - 7 грудня 1902 • Томас Наст, американський карикатурист; автор алегоричних карикатур Демократичної і Республіканської партій США, які стали їх символами.

1862 - 27 серпня 1919Луїс Бота, перший прем'єр-міністр Південно-Африканського Союзу (1910-19 рр.).

1880 - 1 вересня 1953 • Жак Тібо, французький скрипаль.

1943 • Ренді Бахман, кандський рок-музикант Bachman-Turner Overdrive: Let It Ride, Takin’ Care of Business, You Ain’t Seen Nothin’ Yet, Roll on Down the Highway, The Guess Who: Shakin’ All Over, These Eyes, Laughing, No Time, American Woman, No Sugar Tonight)

1947 • Дік Адвокат, нідерландський футболіст і футбольний тренер.

1951 • Міт Лоф (Марвін Лі Едей), американський рок-музикант, співак (Two Out of Three Ain’t Bad, Paradise by the Dashboard Light).

1954Ларрі Волл, американський програміст, творець мови програмування Perl. 70 років з дня народження.

1957 • Андрій Вікторович Куликов, український журналіст, радіоведучий, телеведучий («Свобода слова» на телеканалі ICTV).

1958 • Ірвін Велш, шотландський письменник і драматург («На голці», «Лайно», «Порно»).

1972Гвінет Пелтроу, американська акторка та співачка, володарка премії «Оскар» («Закоханий Шекспір», 1998).

1976Франческо Тотті, італійський футболіст, віце-чемпіон Європи (2000), чемпіон світу (2006), володар «Золотої бутси» (2007).

1978 • Ані Лорак (Кароліна Куєк), українська поп-співачка.

1978Авріл (Рамона) Лавін, канадська співачка.

1982 • Ліл Вейн (Дуейн Майкл Картер), американський реп-співак («Lights Out», «Rebirth»).

Померли 27 вересня

1590 • Урбан VII, папа римський; увійшов у історію як понтифік, що правив найкоротший термін — його було обрано 15 вересня 1590 року, а через 12 днів він помер від малярії. 434 роки тому, в 69 років (нар. 4 серпня 1521 р.).

1891 • Іван Олександрович Гончаров, російський письменник (Обломов, Звичайна історія, Прірва). 133 роки тому, в 79 років (нар. 18 червня 1812 р.).

1917Едгар Дега (Едгар-Жермен-Ілер де Га), французький художник-експресіоніст (Голубі танцівниці, Зірка). 107 років тому, в 83 роки (нар. 19 липня 1834 р.).

1921 • Енгельберт Хампердінк, німецький композитор («Гансель і Грітель»); у 1960-і роки його іменем як псевдонімом користувався англійський співак Арнольд Дорсі. 103 роки тому, в 67 років (нар. 1 вересня 1854 р.).

1983Михайло Панасович Стельмах, український письменник ("Кров людська — не водиця", "Правда і кривда"). 41 рік тому, в 71 рік (нар. 24 травня 1912 р.).

1997 • Мухаммед Наджибулла, афганський державний і політичний діяч, президент Афганістану (1986-92 рр.); убитий талібами. 27 років тому, в 50 років (нар. 6 серпня 1947 р.).

2017Г'ю Марстон Гефнер, американський видавець, засновник журналу Playboy. 7 років тому, в 91 рік (нар. 9 квітня 1926 р.).