Цей день 5 травня
126-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 240 днів. Іменинники - Афанасій (Опанас), Віталій, Всеволод, Гаврило, Климент, Лука, Федір. Міжнародний день боротьби за права інвалідів, Міжнародний день акушерки, в Австрії відзначають День боротьби з насильством, в Данії та Нідерландах — День визволення, в Киргизії — День конституції, в Японії — День дітей.

Головні події 5 травня

Всі події 5 травня

553 • За ініціативою імператора Юстиніана I в Константинополі розпочався Другий Константинопольський собор (П'ятий Вселенський собор), в роботі якого взяло участь 165 єпископів.

1260 • Курултай, скликаний в Кайпіні (сьогодні — Шанду) зі знаті Манчьжурії та Північного Китаю, проголосив Хубілая, внука Чингізхана, Великим ханом Монгольської імперії, що привело до багаторічної громадянської війни.

1494 • Під час своєї другої подорожі до Нового Світу Христофор Колумб вперше побував на сучасній Ямайці, котру він назвав Санта Глорія і проголосив власністю Іспанії.

1581 • В місті Острог вийшов друком календар «Хронологія» з віршами Андрія Римші, надрукований Іваном Федоровичем.

Нова історія
1762 • У Петербурзі Росія і Пруссія підписали мирний договір, за яким Росія виходила із Семилітньої війни і добровільно повертала Пруссії завойовані території, включаючи її східну частину.

1821 • У засланні на острові Святої Єлени в Південній Атлантиці помер 51-літній Наполеон Бонапарт, колишній французький імператор, творець однієї з найбільших держав світу, реформатор і законодавець Європи. Через дев'ятнадцять років його тіло було перепоховане на батьківщині і сьогодні покоїться в Будинку Інвалідів у Парижі.

1862 • В ході франко-мексиканської війни відбулась битва біля Пуебли, в якій війська генерала Ігнасіо Сарагоси зупинили французький марш на Мехіко.

1893 • У США почалась одна з найбільших економічних криз — відбулось різке падіння біржевих цін, збанкрутувало близько 15 тисяч підприжємств, а протягом наступних семи місяців закрилося більше 600-т банків; рівень безробіття сягнув 20%.

1900 • На загальних зборах у покутському селі Заваллі Снятинського повіту засновано руханково-пожежне товариство "Січ", що стало початком створення в майбутньому військової формації "Українські січові стрільці". Засновником "Січі" був відомий галицький адвокат, один із провідних діячів радикальної партії Кирило Трильовський.

1912 • У Стокгольмі (Швеція) почалися V Олімпійські ігри, на котрих вперше відбулась урочиста церемонія відкриття змагань, що стала надалі традиційною. В Олімпіаді, що тривала два з половиною місяці прийняли участь спортсмени з 28 країн світу. У командному заліку перемогли господарі — 24 золоті, 24 срібні та 17 бронзових медалей.

1912 • У Росії вийшов перший номер щоденної більшовицької газети "Правда".

1914 • Німецькі війська вийшли на лінію фортів бельгійського Льєжа, що прикривали головні переправи через ріку Маас. Його облога, що завершилась через 11 днів штурмом міста, стала першою операцією стратегічного значення в ході Першої світової війни.

1915 • У Відні створено Загальну Українську Раду, загально-українську політичну організацію, яка мала бути єдиним українським представництвом в межах Австро-Угорщини.

1920 • Відбулося засідання Всеукраїнської православної церковної ради, на якому було вирішено проголосити автокефалію української православної церкви. Однак це так і не відбулося, оскільки до кінця року більшовики остаточно закріпилися в Україні.

1921 • В паризькому бутику Коко Шанель на вулиці Камбон представлено нові духи «Шанель № 5», «жіночий аромат, який пахне Жінкою».

1925 • Уряд Південної Африки визнав мову африкаанс офіційною мовою країни.

1936 • Італійські війська під командуванням маршала П'єтро Бадольо, здійснивши 320-кілометровий марш при підтримці загонів еритрейців і не зустрічаючи практично ніякого опору, зайняли Адіс-Абебу, столицю Ефіопію. Імператор Хайле Селассіє залишив свій палац за три дні до приходу італійців.

Новітня історія
1945 • Почалась Празька наступальна операція військ 1-го, 2-го і 4-го Українських фронтів Червоної армії зі знищення німецьких військ. Цього ж дня у Празі розпочалося народне повстання проти німецької окупації. Першим їм на надала підтримку Російська визвольна армія Власова, яка пішла на відкритий розрив з німцями, однак 8 травня була змушена залишити місто під загрозою бути оточеною Червоної армії. Повстання закінчилось 12 травня, коли радянські війська оточило і взяло в полон близько 860 тисяч німецьких солдатів.

1945 • Американськими військами звільнено в'язнів концтабору Маутхаузен (Австрія). Його в'язнями з 1940 року було близько 335 тисяч осіб, з них страчено понад 122 тисячі чоловік.

1949 • У Лондоні десять держав — Бельгія, Велика Британія, Данія, Ірландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія та Швеція — підписали Статут Ради Європи, об'єднання держав, що декларували визнання верховенства права та зобов'язувалися забезпечити права та основні свободи людини всім особам, які знаходились під їхньою юрисдикцією.

1954 • В результаті військового перевороту до влади в Парагваї прийшов генерал Альфредо Стресснер, який оголосив себе президентом. В серпні в парагваї відбулись вибори, що проходили під повним контролем армії, на яких Стресснер, як єдиний кандидат, здобув перемогу. Повноваження Стресснера неодноразово продовжувались, допоки 3 лютого 1989 року він не був повалений в результаті перевороту, організований його зятем генералом Андресом Родрігес.

1961 • Відбувся перший суборбітальний п'ятнадцятихвилинний політ американського космонавта — Алан Шепард на космічному кораблі "Меркурій" досяг висоти 186,5 кілометрів і зробив посадку у водах Атлантичного ракетного полігону США за 486 кілометрів від точки старту.

1973 • На стадіоні міста Тампа (Флорида) зібралось 56800 прихильників групи Led Zeppelin. Це був рекордний на той час за масовістю і касовим зборам (309 тисяч доларів) музичний захід, що перевищив попередній рекорд групи The Beatles (55000 чоловік, 301 тисяча доларів).

1981 • У тюрмі північно-ірландського міста Белфаст на 66-й день голодування активіст Ірландської республіканської армії, депутат Ірландського парламенту помер Боббі Сандс.

1983 • Італійський альпініст Райнхольд Месснер разом із західно-німецькими альпіністами Міхаелем Дахером і Гансом Камерландером піднявся на свій десятий восьмитисячник — гору Чо Ойю (8153 метри). Восени 1986 року Месснер став першим альпіністом, що підкорив усі 14 восьмитисячники планети.

Наш час
1991 • Міністерство юстиції України зареєструвало Всеукраїнське товариство політичних в’язнів і репресованих.

1992 • Верховна Рада Криму прийняла Акт проголошення незалежності Криму і призначила на серпень референдум про підтвердження цього статусу. Наступного дня депутати прийняли Конституцію республіки, в якому затвердили відповідне рішення парламенту. 17 березня 1995 року Верховна Рада Криму відмінила і Акт кримських парламентаріїв, і кримську Конституцію, адже вони повністю суперечили Основному закону України. У 1998 році була прийнята нова Конституція Криму, де півострів проголошувався невід’ємною автономною частиною України.

2005 • У Великій Британії відбулись парламентські вибори, на яких втретє підряд перемогу здобула Лейбористська партія, а Тоні Блер втретє став прем'єр-міністром країни.

Народились 5 травня

1747 - 1 березня 1792Леопольд II (Петер Леопольд Габсбург), король Німеччини (з 1790 р.), імператор Священної Римської імперії (з 1790 р.), Король Галичини та Володимирії; третій син Франца I та Марії Терезії, першим запровадив заборону смертної кари.

1813 - 11 листопада 1855Серен К'єркегор, датський теолог, письменник, філософ, основоположник екзистенціалізму ("Або — або", "Філософські крихти", "Стадії життєвого шляху").

1818 - 14 березня 1883Карл Генріх Маркс, німецький економіст, політичний мислитель, філософ-соціаліст ("Капітал", "Святе сімейство", "Маніфест Комуністичної партії"), основоположник (разом з Фрідріхом Енгельсом) теорії комунізму.

1836 - 19 вересня 1903Сидір Іванович Воробкевич (Ізидор Воробкевич)), український письменник («Думки з Буковини», «Пан мандатор», «Кочубей і Мазепа»), композитор, диригент, художник.

1846 - 15 листопада 1916Генрик Сенкевич, польський письменник, лауреат Нобелівської премії (1905) ("Потоп", "Пан Володиєвський", "Вогнем і мечем", "Хрестоносці", "Камо гредеши", "Без догмату").

1862 - 9 квітня 1918 • Ніко Піросмані (Піросманішвілі), грузинський художник.

1900 - 20 серпня 1944 • Юрій Іванович Липа, український громадський діяч, письменник, поет, публіцист; один з ідеологів українського націоналізму.

1907 - 30 жовтня 1982Ірина Вільде (Дарина Дмитрівна Макогон), українська письменниця («Метелики на шпильках», «Яблуні зацвіли вдруге», «Сестри Річинські»).

1922 - 29 червня 2014Анатолій Дімаров (Анатолій Андроникович Гарасюта), український письменник («І будуть люди», «Біль і гнів», «Боги на продаж. Міські історії»), лауреат Шевченківської премії (1981).

1931 - 16 листопада 2006 • Микола Кіндратович Кондратюк, український співак (баритон), педагог.

1940Ленс Хенріксен, американський актор ("Пудра", "Мертвяк", "Колір ночі", "Чужий 3", "Останній самурай", "Біля темряви", "Омен 2: Дам'єн", "Термінатор").

1941 - 17 листопада 2004 • Олександр Павлович Рагулін, російський хокеїст, триразовий Олімпійський чемпіон, десятиразовий чемпіон світу.

1948 • Білл Ворд, англійський рок-ударник групи Black Sabbath (Paranoid).

1957 • Річард Е. Грант, англійський актор ("Джек і Сара", "Таємниці Лос-Анжелеса", "Безневинний вік", "Дракула").

1970Святослав Юрійович Шевчук, єпископ Української греко-католицької церкви, Верховний архієпископ Києво-Галицький, митрополит Київський — предстоятель Української греко-католицької церкви (з 2011 р.).

1981 • Даніела Фішел, американська актриса ("Хлопці не плачуть").

1988Адель Едкінс, англійська співачка ("Rolling In The Deep"); лауреат двох премій Греммі за перший альбом («19»), шести — за другий («21»).

1989 • Кріс(тофер) Браун, американський співак («Kiss Kiss», «Say Goodbye», «With You»). 35 років з дня народження.

Померли 5 травня

1525Фрідріх III (Фрідріх Мудрий), 9-й курфюрст Саксонії і 20-й ландграф Тюрингії (1486-1525 рр.); заступник Мартіна Лютера. 499 років тому, в 62 роки (нар. 17 січня 1463 р.).

1705Леопольд I (Леопольд Габсбург), імператор Священної Римської імперії (з 1658 р.), король Угорщини, Чехії, титулярний король Галичини та Володимерії, другий син імператора Фердинанда III й Марії Анни Іспанської. 319 років тому, в 65 років (нар. 9 червня 1640 р.).

1808 • П'єр Жан Жорж Кабаніс, французький філософ, лікар; брав участь в контрреволюційному перевороті 18 брюмера і сприяв встановленню влади Наполеона I. 216 років тому, в 51 рік (нар. 5 червня 1757 р.).

1821Наполеон I (Наполеон Бонапарт), французький полководець, імператор Франції (1804-1814, 1815 рр.), король Італії (1804-1814рр.), генерал революційної армії (1796 рр.), консул Франції (1799 р.). 203 роки тому, в 52 роки (нар. 15 серпня 1769 р.).

1827Фрідріх Август І, курфюрст Саксонії (1763-1806 рр.), перший король Саксонії (1806-27 рр.), Великий герцог Варшавський (1807-15 рр.) з Альбертинської гілки династії Веттінів. 197 років тому, в 77 років (нар. 23 грудня 1750 р.).

1977 • Людвіг Ерхард, німецький економіст, канцлер ФРН (1963-66 рр.), творець "німецького економічного дива" — подолання повоєнної розрухи і закладенння основ тривалого економічного підйому ФРН. 47 років тому, в 80 років (нар. 4 лютого 1897 р.).

1981 • Роберт (Боббі) Сендз, ірландський борець за незалежність, член ІРА, депутат парламенту Великобританії. 43 роки тому, в 27 років (нар. 9 березня 1954 р.).

1984 • Олексій Іванович Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець; помер в ув'язненні. 40 років років тому, в 57 років (нар. 27 січня 1927 р.).

1995 • Михайло Михайлович Ботвиник, радянський шахіст, 6-й чемпіон світу. 29 років тому, в 84 роки (нар. 17 серпня 1911 р.).

2005Теодор Гарольд Майман, американський фізик, творець першого лазера (1960). 19 років тому, в 78 років (нар. 11 липня 1927 р.).

2014 • Тетяна Євгенівна Самойлова, російська кіноактриса ("Летять журавлі", "Анна Кареніна"). 10 років років тому, в 80 років (нар. 4 травня 1934 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН