Яхмос II — останній великий фараон Єгипту
У 570 році до н. е. на самому початку громадянської війни проти фараона Апрія, повсталі війська проголосили камергера царського двору Яхмоса (Амасіса) фараоном. Він став останнім великим правителем Єгипту до Перського завоювання в 525 році до н. е.На обкладинці: Голова фараона Яхмоса II, витесана з піщаника, бл. 560 рік до н. е. © Художній музей Волтерс, Балтімор, штат Меріленд
19137
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

За правління фараона Апрія з XXVI династії економіка Єгипту почала занепадати. Йому досить тривалий час довелось протистояти тривалій експансії Нововавилонського царя Навуходоносора II, в результаті якої Єгипет втратив своїх останніх васалів на Близькому Сході — Єрусалим, Аммон і Моав. Мирний договір 582 року до н. е. з Вавилоном був підписаний на принизливих умовах — в супереч єгипетській традиції, яка забороняла принцесам виходити заміж за іноземців, щоб ті не мали права претендувати на престол Єгипту, Нітокріс (Нейтікерт), дочка Апрія, вийшла заміж за Навуходоносора.

Крім зовнішніх проблем, в самому Єгипті наростало невдоволення прогрецькою орієнтацією фараона, який переймав елліністичні традиції, наймав греків на важливі державні посади і робив щедрі пожертви у грецькі храми. Першим проявом невдоволення стало повстання воїнів-найманців в Нубії, яке вдалось заспокоїти шляхом підвищення їх плати і розширення привілеїв. Це викликало невдоволення воїнів-єгиптян, які після поразки в 570 році до н. е. в битві біля грецького міста Кірена, підняли повстання проти фараона.

Для його придушення Апрій направив у війська свого далекого родича по материнській лінії Яхмоса, який завдяки своїм військовим здібностям зробив стрімку військову кар'єру, за що був винагороджений посадою камергера царського палацу і отримав високе суддівське положення. Однак Яхмос, скориставшись своєю популярністю як серед військ, так і серед простого народу та заможних городян, став на бік повсталих, які в 570 році до н. е. проголосили його фараоном.

Між грецькою гвардією Апрія і армією Яхмоса відбулась битва, в результаті якої фараон бу взятий в полон, — Апрій був змушений проголосити Яхмоса офіційним співправителем, зберігши за ним всі нецарські титули. На третьому році їх співправління Апрій здійснив спробу повалити Яхмоса, але знову зазнав поразки, незважаючи на вторгнення в Єгипет свого союзника Навуходоносора II, і протягом наступних п'яти місяців із залишками військ намагався повернути собі владу. Проте зазнав кілька поразок підряд і в 567 році до н. е. Апрій був вбитий своїми ж соратниками при спробі втечі з Єгипту.

Незважаючи на те, що своїм правлінням Яхмос був зобов'язаний єгипетському війську, він продовжував підтримувати дружні відносини з Грецією і грецьким світом у цілому, скасувавши лише привілеї для грецьких солдатів. Крім того Яхмос II взяв за дружину гречанку Ладику, дочку Киренського царя Батта II. При цьому головна дружина Яхмоса і мати його спадкоємця була дочкою верховного жерця Птаха. Роки правління Яхмоса II стали вершиною економічної могутності Єгипту в епоху Саіської династії — доходи від торгівлі забезпечили нечуване зростання добробуту, що був пізніше засвідчений античними авторами, та розквітом науки — Єгипет часів Яхмоса прийняв у себе безліч видатних грецьких мислителів, котрі приїжджали осягнути мудрість єгипетських жерців.

У зовнішній політиці Яхмос доклав чимало зусиль для створення коаліції, в яку, крім Єгипту, увійшли Лідія, Вавилон і Спарта, для протистояння новій азійській загрозі — Перській державі Ахеменідів. Помер Яхмос II наприкінці 526 року до н. е., після 44 років правління, саме напередодні перського вторгнення. Наступного року його син Псамметих III зазнав поразки у битві при Пелусії і весь Єгипет був захоплений персидським царем Камбісом II.

Друк 13
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 26 квітня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

#ЦейДень

Все про 27 травня

Події, факти, персоналії