сьогодні
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Рік чотирьох імператорів
22 грудня 69 року римський сенат надав командуючому римськими військами в Сирії і Палестині 60-літньому Титу Флавію Веспасіану повноваженя августа, що поклало край громадянській війні, в якій на римський трон крім Веспасіана, засновника династії Флавіїв, претендували Сервій Сульпіций Гальба, Авл Вітеллій і Марк Сальвій Отон.
На обкладинці: Тит Флавій Веспасіан
4691
Особистості
Володимир Лук'янюк
В день самогубства Нерона сенат проголосив імператором намісника Тарраконської Іспанії 72-річного Сервія Гальбу, який, прибувши до Риму, скасував більшість реформ свого попередника, в тому числі пільги для знатних громадян, а для поповнення казни наказав розшукати та повернути всі щедрі подарунки Нерона, які той зробив в останні роки, що викликало невдоволення знаті. Невдоволеними залишились і солдати та преторіанці, які виявили лояльність до нового імператора, розраховуючи на підвищення платні, - 1 січня 69 року два легіони у Верхній Германії відмовились присягнути Гальбі на вірність, а наступного дня, коли протести досягли Нижньої Германії, війська проголосили імператором свого префекта Авла Вітеллія.
Сервій Сульпіцій Гальба
Сервій Сульпіцій Гальба
Їх підтримали легіони в Лугдунській Галлії, Іспанії та Британії і під гаслом, що він звільнить імперію від узурпатора, Вітеллій направив на Рим війська. Усвідомлюючи хисткість свого положення, 10 січня 69 року Гальба усиновив та призначив своїм спадкоємцем молодого політика зі знатної родини 31-річного Луція Пізона, що викликало обурення преторіанців і невдоволення соратника імператора досвідченого полководця Марка Отона. Сприйнявши вибір Гальби як зраду, Отон вчинив заколот і 15 січня 69 року Гальба та Пізон були вбиті на форумі в Римі й того ж дня сенат проголосив Отона августом і принцепсом.
Марк Сальвій Отон
Марк Сальвій Отон
На вірність Отону присягнули Африка, всі східні провінції, Греція та Іллірія, де він зібрав армію для протистояння Вітеллію, і 14 березня 69 року Отон виступив з Риму. Вирішальна битва між ними відбулась 14 квітня поблизу Кремони у Північній Італії - в ній загинуло близько 40 тисяч чоловік і, зазнавши поразки, Оттон покінчив життя самогубством. 17 квітня 69 року Вітеллій увійшов у Рим, де прийняв від сенату титули августа і Батька вітчизни.
Авл Вітеллій Германік
Авл Вітеллій Германік
Крім Галлії, Іспанії та Британії на вірність Вітеллію присягнули лише вірні колись Отону легіони в Паннонії, Мезії, Далмації та Іллірії, проте, коли 1 липня 69 року в Александрії війська проголосили імператором Тита Флавія Веспасіана і його підтримали Сирія та Юдея, вони під командуванням Марка Антонія Пріма вирушили в Італію і під Кремоною розбили війська імператора. Вітеллій зрікся влади й отримав гарантії власної безпеки, проте 20 грудня був розтерзаний солдатами Пріма і плебсом. 22 грудня 69 року сенат проголосив августом 60-літнього Тита Флавія Веспасіана, що поклало край громадянській війні. Він прибув до Риму лише улітку 70 року, залишивши командування військами, що тримали в облозі Єрусалим, своєму синові Титу.
Веспасіан правив протягом десяти років і став одним з найуспішніших принцепсів Римської імперії та засновником династії Флавіїв - він відновив дисципліну в армії, збільшив існуючі та запровадив нові податки, що дозволило стабілізувати фінансову систему, відбудував храм Юпітера Капітолійського та звів гігантський амфітеатр, надав права громадянства жителям багатьох міст західних провінцій та успішно вів війну в Британії.
По смерті Веспасіана в 79 році його старший син Тит став першим римським імператором, що успадкував владу по праву крові, а не усиновлення. Правління Флавії завершилось 18 вересня 96 року, коли був убитий молодший син Веспасіана Доміціан, - влада в Римі перейшла до династії Антонінів, що правила наступні майже сто років.
15 серпня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Битва біля Кахамарка
Сьогодні
Битва біля Кахамарка
Особистості
Війни
Європа
Античні часи
Золотий вік

Головні події 22 грудня

#ЦейДень
Все про 22 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left21 грудня
23 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward