сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Популярна стаття
Закінчення Верденcької «м'ясорубки»
19 грудня 1916 року перемогою завершилась друга французька наступальна операція під Верденом, завдяки якій закінчилась найдовша в історії людства битва, що тривала 303 дні. Величезні втрати, які сягнули майже мільйона чоловік, практична відсутність тактичного і стратегічного результату дали підстави називати її м'ясорубкою і вважати однією з найбезглуздіших операцій, хоча вона й знаменувала крах німецького стратегічного плану одним рішучим ударом взяти Париж і вивести Францію з війни.
На обкладинці: Французький солдат у траншеї під час битви під Верденом, 1916 рік © Roger Viollet/Getty Images
21678
Перша Світова війна
Володимир Лук'янюк
Після ряду кровопролитних боїв 1914-15 років німецьке командування, враховуючи зростаючу перевагу Антанти, спробувало вирішити вислід Першої Світової війни на Західному фронті рішучим ударом на вузькій ділянці фронту і 21 лютого 1916 року розпочало потужний наступ на французькі позиції в районі міста Верден. П'ятиразова чисельна перевага забезпечила просування на 6-7 кілометрів, і швидку втрату французами практично всіх фортів в укріпрайоні за 220 кілометрів від Парижу.
Перед загрозою виходу супротивника на столицю французи були змушені перекинути під Верден близько 190 тисяч солдатів з інших ділянок фронту, завдяки чому німецький наступ було зупинено. Постійні взаємні обстріли із застосуванням важкої артилерії та снарядів з отруйними газами не давали можливості військам надійно закріпитись на позиціях і до кінця травня французи втратили близько 185 тисяч чоловік, німці - біля 200 тисяч, а сама битва з липня перейшла у фазу затяжного протистояння без яких би то не було значних успіхів з обох боків.
Зруйнований Верден після восьми місяців артобстрілів, жовтень 1916 року © Galerie Bilderwelt/Getty Images
Зруйнований Верден після восьми місяців артобстрілів, жовтень 1916 року © Galerie Bilderwelt/Getty Images
Брусиловський прорив росіян на Східному фронті у червні та операція Антанти на ріці Сомма в липні змусили німецьке командування вивести з-під Вердена значну частину артилерії, що стало першим стратегічним успіхом французів. Вони продовжували артобстріли, поступово відвойовуючи втрачені навесні позиції, а в жовтні розпочали першу наступальну битву за ключовий форт Дуомон, який був захоплений 24 жовтня. Наступним ударом французи зайняли форт Вукс, що дало можливість їм просунутись більше як на 4 кілометри і вийти на позиції, які супротивники займали 24 лютого.
У Битві під Верденом брали участь майбутні керівники Франції та Німеччини: начальник Генерального штабу Пауль фон Гінденбург у 1925 році став президентом Німеччини, а командуючий Другою армією генерал Філіпп Петен у 1940 році очолив французький колабораціоністський уряд Віші
Друга наступальна битва під Верденом розпочалась 15 грудня і завершилась за два дні втратою німцями стратегічно важливих оборонних позицій біля містечок Вачеровіль, Лувемонті, Хардаумон та Лувмон-Кот-дю-Пуавр. Цей успіх дозволив французам створити неперервний фронт шириною до 3 кілометрів від Безонва до Кот-дю-Пойвре, до 19 грудня 1916 року зайняти всі найважливіші висоти в регіоні і позбавити німецькі війська будь-яких перспектив подальшого наступу.
Загалом битва за Верденом тривала 303 дні і стала найдовшою та однією з найкровопролитніших битв у історії людства - інтенсивні бої на невеликій площі у поєднанні із надзвичайно активним застосуванням артилерії спричинили жахливі умови для військ обох армій, які не мали можливості надійно окопатись, і, як наслідок, - величезних жертв. Підрахунок втрат тривав кілька десятиліть, у подальшому неодноразово уточнювався і станом на 2000 рік вважається, що у Верденській битві французи втратили 377 231 чоловік (з них близько 143 тисяч убитими), а німці - 337 тисяч (біля 162 тисяч убиими), хоча за деякими оцінками кількість жертв з обох боків становить понад мільйон чоловік.
Форт Дуомон, найбільша і найдосконаліша оборонна точка укріпрайону під Верденом, січень 1916 року
Форт Дуомон, найбільша і найдосконаліша оборонна точка укріпрайону під Верденом, січень 1916 року
Величезні втрати, практична відсутність тактичного і стратегічного результату дали підстави історикам назвати Верденську битву "м'ясорубкою" і однією з найбезглуздіших операцій Першої світової війни, хоча вона й знаменувала крах німецького стратегічного плану одним рішучим ударом взяти Париж і вивести Францію з війни. Досить швидко вона міфологізувалась у французькій історіографії і стала символом незламності французької нації (аналогічний символізм німці надали битви на Соммі).
Президент Франції Франсуа Міттеран (зліва) і канцлер Німеччини Гельмут Коль під час урочистей з нагоди роковин Верденської битви на меморіалі в Дуомоні, 22 вересня 1984 року © BPA
Президент Франції Франсуа Міттеран (зліва) і канцлер Німеччини Гельмут Коль під час урочистей з нагоди роковин Верденської битви на меморіалі в Дуомоні, 22 вересня 1984 року © BPA
З кінця 1960-х роках меморіал у Верденах перетворився на символ політики франко-німецького примирення, апогеєм якого стало 22 вересня 1984 року, коли канцлер Німеччини Гельмут Коль (чий батько воював під Верденом) і французький президент Франсуа Міттеран (який був у німецькому полоні під час Другої світової війни) протягом кількох хвилин, тримаючись за руки, стояли під дощем на кладовищі Дуомона.
2 жовтня 2017 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Юлія Цезаря
Правила життя
Правила життя Юлія Цезаря
Перша Світова війна
Битви
Європа
Нова історія

Головні події 19 грудня

#ЦейДень
Все про 19 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left18 грудня
20 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward