Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Жуан IV Відновитель — король Португалії
В результаті повстання проти іспанського короля Філіпа III 15 грудня 1640 року на португальський престол вступив герцог Жуан Браганський, представник бічної лінії королівського роду Авісів, чим перервав залежність Португалії від Іспанії, з якою вона 60 років була пов'язана особистою унією.
На обкладинці: Авелар Ребело «Портрет Жуана IV», 1643 рік
6790
Політика
Володимир Лук'янюк
Після загибелі 4 серпня 1578 року португальського короля Себастьяна у битві при Елькасер-Кебірі проти султана Марокко Мулай Абд-ель-Маліка королем Португалії став бездітний 70-річний кардинал Генріх I. З його смертю 31 січня 1580 року перервалася Авіська династія, що правила Португалією з XIV століття, і свої претензії на португальський престол заявили внуки короля Мануеля I Щасливого інфанта Катерина Браганська, Антоніо з Крату і король Іспанії Філіп II Габсбург.
Проголошений кількома містами королем, Антоніо 25 серпня 1580 року зазнав поразки від іспанських військ в битві біля Алькантаре, після чого більша частини Португалії, включаючи Лісабон, була окупована. 17 квітня 1581 року португальські кортеси уклали з Філіпом II т. зв. Іберійську унію, за якою іспанський король визнавався королем Португалії під іменем Філіп I, а дві держави пов'язувалися особистою унією по лінії його спадкоємців.
Втративши міжнародну суб'єктність, Португалія виявилась втягнутою у війни, які вела Іспанія, не могла захистити свої колоніальні володіння, а зростаючі податки, необхідні для багаточисельних війн Габсбургів, привели до занепаду економіки. Ситуація ще більше погіршилась з приходом до влади у 1621 році Філіпа III, за правління якого португальські дворяни стали втрачати свій політичний вплив. Незважаючи на це, у 1637-38 роках вони не підтримали стихійного повстання повстання у місті Евора, де був вигнаний іспанський намісник, розгромлена тюрма та урядові установи і вперше прозвучав заклик до боротьби з іспанцями.
Повстання в Еворі, яке перекинулось на Лісабон, Алентежу та Алгарві було придушене, однак група патріотично налаштованих португальських дворян з числа духовенства і військових вступила у змову і почала підготовку до заколоту проти Габсбургів. Коли найбільший португальський землевласник герцог Жуан Браганський, представник побічної лінії королівського роду Авісів, за наказом іспанського короля зібрав армію для війни з Францією і був готовий виступити з Лісабону, 1 грудня 1640 року т. зв. «Сорок змовників» вбили главу уряду Португалії іспанця Мігеля де Васконселоса, захопили палац віце-королеви герцогині Маргарити Савойської, ув'язнили її чоловіка і двоюрідного брата Філіпа III і проголосили Жуана королем Португалії.
Філіп III, армія якого брала участь у Тридцятилітній війні і придушенні повстання в Каталонії, не зміг направити війська в Лісабоні і, хоча сам герцог Жуан не брав участі в заколоті, він не засудив його, а, вичекавши коли більшість кортесів Португалії визнають його королем, 15 грудня 1640 року коронувався на престол під іменем Жуан IV і став родоначальником династії Браганса. Для захисту від Іспанії він створив Військову раду, яка опікувалась укріпленням прикордонних гарнізонів і морських портів, у 1641 році підписав мирні угоди з Францією та Швецією й видав дочку за претендента на англійський престол Карла II Стюарта.
У 1644 році Жуан IV розбив іспанців у битві біля Монтіхо (нині — Іспанія) і перебував з Іспанією у стані війни до своєї смерті в 1656 році, за два роки до якої повернув португальські володіння у Бразилії та Цейлоні, захоплені голландцями. Загалом конфронтація з Філіпом III, який після поразки у Тридцятилітній війні намагався дипломатичними заходами ізолювати Португалію, тривала 28 років — після підписання 31 березня 1667 року сином Жуана Афонсу VI десятилітнього оборонного договору з Францією іспанські Габсбурги 13 лютого 1668 році вимушено визнали нову правлячу династію Португалії.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 02 вересня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Помер кошовий отаман Петро Калнишевський
Сьогодні
Помер кошовий отаман Петро Калнишевський
Політика
Європа
Нова історія

Головні події 15 грудня

#ЦейДень
Все про 15 грудня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left14 грудня
16 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward