сьогодні
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Вступ США у Другу Світову війну
Після нападу японців на військово-морську та повітряну бази в Перл-Харборі, 8 грудня 1941 року президент США Франклін Рузвельт отримав дозвіл від Конгресу на оголошення війни Японській імперії і підписав розпорядження відповідне розпорядження. У відповідь 11 грудня війну США оголосили Німеччина та Італія, 13 грудня - Румунія, Угорщина і Болгарія.
На обкладинці: Франклін Рузвельт виступає в Конгресі, 8 грудня 1941 року
7581
Друга Світова війна
Володимир Лук'янюк
Із загостренням ситуації в Європі і створенням воєнного союзу між Німеччиною, Італією і Японією, США відмовились від політики невтручання у європейські справи - 5 жовтня 1937 року президент Франклін Рузвельт закликав до міжнародної ізоляції країн-агресорів і використання економічного тиску на них замість прямої військової агресії.
Після капітуляції Франції, в 1941 році він ініціював програму Ленд-ліз, яка призначалась в першу чергу для підтримки Великої Британії, котра вела бойові дії проти Німеччини і надавала призиденту США виключне право на свій розсуд розпоряжатись державними ресурсами на благо інтересів США. В жовтні того ж року вона поширилась і на Радянський Союз, який отримав американське озброєння, техніку і кредит 1 млрд доларів.
У липні 1941 році, щоб звільнити британський флот для більш ефективних дій проти Німеччини в Північному і Середземному морях, американські війська висадились в Ісландії і взяли на себе відповідальність за захист військових конвоїв в Британію і СРСР в оточуючих водах від атак німецьких підводних човнів. Ще у 1940 році, коли після падіння Франції Японія розпочала захоплення Французького Індокитаю, США припинити експорт в Японію літаків, авіаційного бензину і металообробної техніки, а після вторгнення в Голландську Ост-Індію (нині - Індонезія) влітку 1941 року - і нафти. Це вкрай загострило стосунки між Японією і США і останні в ультмативній формі зажадали від Японії припинити агресію в Китаї, ліквідувати маріонеткову державу Маньчжоу-го і відмовитись від усіх завоювань у Східній Азії.
Франклін Рузвельт підписує декларацію про оголошення війни Японії, 8 грудня 1941 року
Франклін Рузвельт підписує декларацію про оголошення війни Японії, 8 грудня 1941 року
Агресивна позиція США базувалась на переконаності, що Японія планує напад на СРСР і не готова до повномасштабної війни проти Британії чи США на Тихому океані. Помилкою американців також була впевненість, що під потенційною загрозою знаходиться авіабаза на Філіппінах, яка розташована в стратегічному для японців регіоні. Тому для них повною несподіванкою став напад 7 грудня 1941 року на військово-морську та повітряну базу в околицях Перл-Харбора на острові Оаху (Гавайські острови), в результаті якого США втратили 7 кораблів, 188 літаків і 2403 військовослужбовців.
8 грудня опівдні Рузвельт виступив у Палаті представників Конгресу і отримав практично одноголосну (один голос проти) підтримку вимоги про оголошення війни Японії, декларацію про яку з чорною пов'язкою на рукаві на знак трауру по загиблих у Перл-Харборі підписав о 16-10. Цього ж дня війну Японії оголосила і Велика Британія. 11 грудня війну США оголосили Німеччина та Італія, 13 грудня - Румунія, Угорщина і Болгарія.
Незважаючи на те, що прем'єр Великобританії Вінстон Черчілль, який терміново вилетів до Вашингтону, отримав запевнення, що США і далі вважають перемогу над Німеччиною ключем до завершення Другої Світової війни, лише в липні 1943 року вони висадились в Італії, а в червні 1944-го разом із союзниками відкрили Другий фронт у Франції. Перемога у битві за Мідвей в червні 1942 року стала переломною у війні проти Японії, яку США змусили капітулювати 2 вересня 1945 року, скинувши на Хіросіму і Нагасакі атомні бомби.
Всього за роки Другої Світової війни США втратили 290 тисяч тисяч убитими в боях, 670 тисяч пораненими, 130 201 полоненими (з яких 116 129 повернулось на батьківщину живими); станом на 2010 рік пропалими без вісті все ще значилися 74 000 американських військових. За оцінками, Друга Світова війна обійшлась США у 341 доларів мільярдів доларів (4,5 трильйони в цінах 2015 року) і військові витрати сткладали до 74% американського ВВП.
30 травня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Друга Світова війна
Америка
Новітня історія

Головні події 8 грудня

#ЦейДень
Все про 8 грудня
Події, факти, персоналії
У Вікулях (Бловезька пуща, Білорусія) вищі посадові особи трьох союзних республік РРФСР, БРСР, УРСР підписали У..
1991
keyboard_arrow_left7 грудня
9 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward