Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Оксамитова революція
17 листопада 1989 року в Празі чеська поліція жорстоко розігнала студентську демонстрацію, що привело до масових маніфестацій у всій Чехословаччині і політичної кризи, в результаті якої в країні була повалена гегемонія комуністичної партії і президентом був обраний лідер опозиції Вацлав Гавел.
На обкладинці: Вацлав Гавел вітає кількасоттисячну демонстрацію в Празі, 26 листопада 1989 року © AFP
12123
Політика
Володимир Лук'янюк
Перші антикомуністичні демонстрації з часів Празької весни, які були розігнані поліцією, відбулись у Чехословаччині 25 березня 1988 року в Братіславі, коли понад 5 тисяч чоловік всупереч забороні влади вийшли в центрі міста, і в Празі, коли в січні 1989 року пройшло кілька маніфестацій з нагоди 20-річчя самоспалення студента Яна Палаха, котрий 16 січня 1969 року таким чином висловив протест проти окупації Чехословаччини військами СРСР і країн Варшавського догоовру.
Увечері 16 листопада 1989 року в Братіславі почалась демонстрація студентів проти проекту закону про вищу освіту, яка наступного дня, 17 листопада, була підтримана студентами Праги — почавшись як акція, приурочена до 50-ї річниці з дня розправи нацистських окупантів над чеськими студентами, коли було розстріляно 9 з них і майже 1200 відправлено до концтаборів, вона поступово переросла у політичну маніфестацію і була жорстоко розігнана поліцією.
Протестуючі і поліція на вулицях Праги, листопад 1989 року
Протестуючі і поліція на вулицях Праги, листопад 1989 року
Наступного дня, після чуток про вбивство поліцією одного з маніфестантів, студенти практично всіх вузів Чехословаччини оголосили загальну забастовку, підтриману праціниками ряду промислових підприємств, які 23 листопада приєднались у Празі до студентів. Під тиском маніфестантів, очолених «Громадянським форумом», створеним з числа кількох опозиційних організацій, 24 листопада керівництво Комуністичної партії на чолі з Мілошем Якешем подало у відставку, а опозиції було запропоновано чверть місць в уряді. Відхиливши цю пропозицію, 26 листопада опозиція скликали батотисячний мітинг, на який у Празі зібралось до 800 000 чоловік, і закликала до загальнодержавної забастовки.
Вацлав Гавел тисне руку главі уряду Чехословаччини і голові Компартії Чехословаччини Ладиславу Адамецу (зліва) перед початком переговорів. Прага, 28 листопада 1989 року
Вацлав Гавел тисне руку главі уряду Чехословаччини і голові Компартії Чехословаччини Ладиславу Адамецу (зліва) перед початком переговорів. Прага, 28 листопада 1989 року
Це змусило уряд підти на переговори і провести 28 листопада зустріч з «Громадянським форумом» на чолі з Вацлавом Гавелом і керівництвом Компартії Чехословаччини, в результаті якої було прийнято рішення про відміну закріпленного в конституції положення про керівну роль комуністичної партії і відставки 10 грудня президента Густава Гусака. Натомість було створено уряд національної єдності, в якому опозиція отримала половину місць, а 29 грудня 1989 року парламент обрав ініціатора Празької весни Олександра Дубчека своїм головою, а правозахисника і письменника Вацлава Гавела — 10-м президентом Чехословаччини.
Спрямовуючи рух Чехословаччини по шляху демократичних перетворень, Гавелу не вдалось запобігти розпаду країни, яка відбулась 1 січня 1993 року внаслідок прийняття Словаччиною декларації про незалежність. 2 лютого 1993 року у новоствореній Чеській республіці Вацлав Гавел став її першим президентом і пробув на цьому посту наступні 10 років.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 03 листопада 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Онлайн-тест ЗНО з історії України
keyboard_arrow_left16 листопада
18 листопадаkeyboard_arrow_right
Онлайн-тест ЗНО з історії України
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward