сьогодні
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Славна революція
На запрошення англійської знаті та духовенства 15 листопада 1688 року війська правителя Нідерландів Вільгельма III Оранського висадились на узбережжя Англії з метою усунення від влади короля Якова II Стюарта. Не зустрівши жодного опору з боку королівських військ, Вільгельм увійшов у Лондон і разом з дочкою Якова Марією невдовзі став новим протестантським королем Англії.
На обкладинці: Яків II Стюарт
4221
Особистості
Володимир Лук'янюк
У 1685 році після смерті англійського короля Карла II Стюарта на трон Англії, Шотландії і Ірландії вступив його молодший брат Яків II, запеклий католик, який вже через кілька місяців після коронації почав проводити політику, що викликала крайнє незадоволення протестантського більшості. У листопаді 1685 року він розпустив парламент, а через два роки випустив «Декларацію про релігійну терпимість», сприятливу для католиків. На всі ключові пости в країні король призначав католиків, а всі прояви найменшого невдоволення або непослух негайно каралися зміщенням зі своїх посад і арештом.
Політика «релігійної терпимості» стосовно католиків викликала різкий протест англіканських єпископів, а також громадськості, обуреної вигнанням протестантів з сусідньої Франції після скасування Нантського едикту (1685). Деякий час противники Якова сподівалися на смерть літнього короля, після чого трон Англії зайняла б його дочка-протестантка Марія, дружина правителя Нідерландів Вільгельма Оранського. Однак в 1688 році у 55-річного Якова II несподівано народився син, і ця подія стала поштовхом до перевороту - через появу спадкоємця престолу виникла загроза воцаріння католицької династії в протестантській (англіканській) країні. Антиякобистські сили і віґів і торі створили таємну опозицію, яку підтримала значна частина офіцерів на чолі з командуючим армією Джоном Черчіллем.
У червні 1688 року опозиція надіслала лист до найавторитетнішого протестанта Європи правителя Нідерландів Вільгельма Оранського, який був стурбований потенційним союзом католицької Франції та Англії, а також значними успіхами Якова II в укріпленні армії та флоту.
Вільгельм III Оранський
Вільгельм III Оранський
15 листопада 1688 року, скориставшись тим, що у вересні король Франції Людовик XIV розпочав війну зі Священною Римською імперією за Пфальцське курфюрство, Вільгельм з 45-тисячним військом висадився у Девонширі. Не зустрівши жодного опору з боку королівських військ, які фактично дезертирували і кинули короля на призволяще, Вільгельм увійшов у Лондон. 11 листопада Яків II був заарештований при спробі втекти до Франції, однак, з волі Оранського був відпущений і знайшов захист Людовика XIV.
13 лютого 1689 року парламент проголосив Вільгельма III і Марію II співправителями Англії при умові прийняття ними "Білля про права", який був затверджений королем восени того ж року і закріпив верховенство парламенту над королівською владою. У 1701 році, перед своєю смертю, Вільгельм III видав "Акт про престолонаслідування", за яким спадкоємці Якова не могли стати англійськими королями (а з 1707 року - і британськими) через католицького віросповідання своєї родини, а престол переходив до представників Ганноверського династії. Цього ж року в палаці Сен-Жермен-ан-Ле помер і Яків II, останній католик на англійському престолі, який до кінця свого життя планував підняти в Ірландії та Шотландії повстання проти Вільгельма III.
18 травня 2015 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Володимира Леніна
Правила життя
Правила життя Володимира Леніна
Особистості
Політика
Європа
Нова історія

Головні події 15 листопада

#ЦейДень
Все про 15 листопада
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left14 листопада
16 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward