«Черевик Хрущова»
12 жовтня 1960 року під час виступу на Генеральній Асамблеї ООН філіппінського делегата, котрий піддав критиці політику СРСР у Східній Європі, радянський лідер Микита Хрущов взяв у руки власний черевик і викриками з місця перервав його промову. Демарш Хрущова викликав бурю емоцій в залі, і головуючий на засіданні Фредерік Боланд зламав молоток, заспокоюючи дипломатів і політиків, покликаних приймати розсудливі рішення щодо долі людства. На обкладинці: Микита Хрущов (зліва) і міністр закордонних справ Андрій Громико на засіданні Генасамблеї ООН, 12 жовтня 1960 року
23119
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Микита Сергійович Хрущов став першим секретарем ЦК КПРС 7 вересня 1953 року, по смерті Йосифа Сталіна, коли йому вдалось усунути з усіх постів і арештувати звинуваченого у шпигунстві та спробі захопити владу генерального комісара держбезпеки Лаврентія Берію. Через чотири роки він також зайняв пост голови Ради міністрів СРСР. Як людина екцентрична і нестримана, Хрущов багато разів дозволяв собі недипломатичні і непристойні жарти та вчинки, не рахуючись навіть з дипломатичним етикетом.

В 1960 році зразу 17 африканських країн отримали незалежність і їх подальша доля стала головною темою обговорення на 15-й сесії Генасамблеї ООН. З точки зору комуністичної ідеології національно-визвольна боротьба поневолених народів в країнах, де до влади приходили ліві уряди, свідчила про вже близьку і незворотню перемогу соціалізму в усьому світі. Проте під час обговорення декларації про надання незалежності країнам і народам, внесену СРСР, представник Філіппін Лоренцо Сумулонг, нагадавши, що його країна 600 років була під колоніальним гнітом Іспанії та США, закликав Радянський Союз дати свободу і поневоленим ним народам Східної Європи, порівняв СРСР з концтабором і нагадав про потоплене у крові повстання в Угорщині.
Лоренцо Сумулонг
Лоренцо Сумулонг

Слухаючи синхронний переклад, Хрущов, що сидів на своєму місці в залі засідань, став лютувати — він почав розмахувати туфелем, який лежав перед ним на столику (за найімовірнішою версією туфель злетів з ноги Хрущова, коли той йшов до свого місця, і він із-за огрядності не зміг його вчасно одягнути), махати руками і кричати, стукаючи руками по пюпітру для документів, називаючи представника Філіппін «підлабузником, прихвоснем і холуєм американського імперіалізму» і вимагаючи надати йому слово.

Пізніше набула широкого поширення інтерпретація подій, що Хрущов в запалі стукав черевиком по столу, хоча жодних документальних свідчень цього немає. Як і нема ніяких підтверджень версії про те, що Хрущов навмисно поставив свій туфель близько до потилиці представника іспанської делегації, що сиділа попереду, і з якою відбулась кілька словесних перепалок (СРСР розірвав дипломатичні стосунки з Іспанією в 1939 році після перемоги франкістів).

Демарш Хрущова викликав бурю емоцій в залі, і головуючий на засіданні 12 жовтня 1960 року ірландець Фредерік Боланд зламав молоток, заспокоюючи дипломатів і політиків, покликаних приймати розсудливі рішення щодо долі людства. Отримавши нарешті слово для репліки, Микита Хрущов закликав «поховати колоніальне рабство чим глибше, тим краще». Інцидент з «черевиком Хрущова» став одним із багатьох курйозів, пов'язаних з діяльністю Микити Хрущова, поряд із «Кузькіною матір'ю», «жопою Аденауера» і «проклятими педерастами».

Микита Хрущов був усунутий від влади в 1964 році в результаті змови партійної верхівки КПРС і помер у віці 77-х років у 1971 році. Лоренцо Сумулонг, котрий понад сорок років був сенаторм і став одним із співавторів конституції, прийнятої в 1987 році, помер 1997-го у віці 92-х років.


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження
Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 10 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 12 жовтня

Облога Орлеана

1428
#ЦейДень

Все про 12 жовтня

Події, факти, персоналії
headset

Відкриття Америки Христофором Колумбом

1492

Молдавська автономія в складі УСРР

1924

Вбивство Лева Ребета

1957