Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Перша черга ДніпроГЕС
10 жовтня 1932 року в Запоріжжі введено в дію першу чергу Дніпровської гідроелектростанції, будівництво якої тривало п'ять років. На повну потужність ДніпроГЕС вийшов через сім років і став найпотужнішою гідроелектростанцією у світі.
12371
Архітектура і будівництво
Володимир Лук'янюк
Будівництво гідроелектростанції на Дніпрі поблизу міста Олександрівськ було заплановане в 1921 році в рамках плану ГОЕЛРО (Державна комісія з електрифікації Росії), за яким було намічено електрифікувати РСФРР, що постраждала під час громадянської війни. Дніпровська гідроелектростанція (ДніпроГЕС) мала постачати електроенергію в Донецько-Криворізький промисловий район, Таврію та північ Криму і забезпечити судноплавство між Олександрівськом (нині — Запоріжжя) та Катеринославом (нині — Дніпропетровськ).
Рішення про будівництво ДніпроГЕСу було остаточно прийняте Раднаркомом СРСР 27 листопада 1926 року — керівником проекту бу затверджений Ігор Александров, який ще в 1920-х роках запропонував замість створення кількох станцій малої потужності на дніпровських порогах побудувати одну велику греблю з ГЕС надвеликої як для того часу потужності у 560 МВТ. Консультантом з проектування і будівництва став американський інженер Г'ю Купер, який мав досвід будівництва чотирьох гідроелектростанцій в Канаді і США.
У 1927 році начальником зведення ДніпроГЕСу був призначений Олександр Вінтер, колишній керівник Шатурської ГРЕС, введеної в дію 13 листопада 1925 року. Будівництворозпочалось 8 листопада 1927 року біля містечка Кічкас і супроводжувалося величезною пропагандистською кампанією та частковим фінансуванням за рахунок "добровільних" пожертв трудящих. 1 травня 1932 року Дніпровська гідроелектростанція дала перший струм, а її офіційне відкриття відбулось 10 жовтня 1932 року введенням в дію першої черги Дніпровської гідроелектростанції.
Під час будівництва ДніпроГЕСу було затоплено 16 тисяч гектарів земель, на яких розміщувалось 56 населених пунктів (з них 14 затоплені повністю), і було утворено Дніпровське водосховище, довжиною 129 км, яким 1 травня 1933 року пройшов перший пасажирський пароплав. На проектну потужність 560 МВт ДніпроГЕС вийшла лише 16 квітня 1939 року з пуском дев’ятого гідроагрегату і стала найпотужнішою гідроелектростанцією у світі.
Електростанція суттєво постраждала в роки Другої Світової війни, коли після прориву фронту німецькими військами за наказом НКВС 18 серпня 1941 року була підірвана гребля, і коли при відступі німцями 28 грудня 1943 року були висаджені в повітря машинний зал, пульт управління, все електрогосподарство та аванкамерний міст. Після відбудови ДніпроГЕС дав перший промисловий струм 3 березня 1947 року, а 26 червня 1950-го він запрацював на повну потужність.
22 квітня 1972 року було розпочато будівництво другої черги Дніпровської ГЕС, яке завершилось у 1981 році коли станція вийшла на повну потужність. Сьогодні, після кількох реконструкцій, потужність ДніпроГЕС становить 1461,8 МВт.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 03 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Архітектура і будівництво
Європа
Україна
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 10 жовтня

#ЦейДень
Все про 10 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left9 жовтня
11 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward