Арешт Ернесто Че Гевари
В ході армійської операції по знищенню лівацьких військових угрупувань 8 жовтня 1967 року болівійськими спецзагонами поранено і взято в полон аргентинського революціонера Ернесто Че Гевару. Наступного дня 39-річний активний учасник революції на Кубі, партизанських воєн в Конго і Болівії був розстріляний. На обкладинці: Ернесто Че Гевара. Гавана, Куба, 1963 рік © Rene Burri/Magnum Photos
29542
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

27-річний Ернесто Рафаель Гевара де ла Серна, що виріс у сім'ї аргентинських землевласників, які дотримувались лівих політичних поглядів, в 1955 році у Мехіко познайомився з революціонерами братами Раулем і Фіделем Кастро. Разом з ними він у грудні 1956 року прибув на Кубу для боротьби проти диктатури генерала Фульхенсіо Батісти, який був повалений 1 січня 1959 року.

У квітні 1965 року Че Гевара з'явився у Республіці Конго, де до жовтня разом з групою кубинців намагався організувати партизанський рух на боці лівого націоналіста Патріса Лумумби проти диктатури президента Сесе Секо Мобуту. Зазнавши невдачі, в лютому 1966 року Че Гевара прибув до Чехословаччини, звідки у листопаді за фальшивими документами через Москву відправився до Болівії, де ще весною болівійські комуністи за кубинські гроші була придбали землю, на якій були створені бази для підготовки парамілітарних формувань.

«Я не Христос [...], я — його повна протилежність. Я борюсь за те, в що вірю, усіма доступними засобами і вбиваю людей. Так що мене не розіпнуть на хресті чи деінде» — Ернесто Че Гевара, 15 липня 1956
Зайнявши ряд важливих державних посад, включаючи директора національного банку Куби і міністра промисловості, з часом Че Гевара розчарувався у економічних перетвореннях, які привели до глибокої економічної кризи на Кубі, і 14 березня 1965 року написав прощальні листи батькам, дітям та Фіделю Кастро, в яких відмовився від кубинського громадянства та всіх постів і залишив Кубу у невідомому напрямі.

Після того як в березні 1967 року Че Геварою була створена Армія національного звільнення, президент Болівії Рене Баррьєнтос звернувся по допомогу до США. В Болівію ЦРУ направило кубинського емігранта Фелікса Родрігеса, який став радником болівійських військ в їх полюванні на Че Гевару. 8 жовтня 1967 року, отримавши свідчення інформатора та місцевих жителів, армійський підрозділ оточив ущелину Кебрада-дель-Юро і вступив у бій із загоном Че, в ході якого він був поранений. Його гвинтівка була розтрощена кулею, а в пістолеті були розстріляні всі патрони, що дало можливість захопити Че Гевару в полон.
Після того як від Че Гевари не вдалось отримати жодної корисної інформації, вранці наступного дня за письмовим розпорядженням президента Рене Баррьєнтоса, він був переданий Феліксу Родрігесу, який проігнорував бажання ЦРУ переправити Че Гевару в Панаму для наступних допитів. Наказ Родрігеса про розстріл виконав сержант Маріо Теран, який добровільно зголосився виконати роль палача на знак помсти за загибель в бою своїх друзів. 9 жовтня 1967 року о 13-10 за місцевим часом поблизу школи у містечку Ла-Ігера він вбив Че Гевару чергою з дев'яти куль, після чого тіло команданте було перевезене в місто Вальєгранде, де його виставили на огляд преси.
Після того як військовий хірург ампутував кисті рук Че з метою ідентифікації убитого за відбитками пальців, офіцери болівійської армії вивезли тіло Че Гевари в невідомому напрямку. Його могила була знайдена лише в 1997 році, після того як два роки перед тим болівійський генерал Маріо Варгас, один з учасників операції 1967 року, розповів що Че Гевара був похований на злітній смузі поблизу Вальєгранде.

Ексгумовані останки тіла з ампутованими руками Че Гевари разом із останками шести інших партизан були передані Кубі, де 16 жовтня 1997 року вони були перепоховані з військовими почестями в спеціально побудованому мавзолеї в місті Санта-Клара, де Че Гевара виграв вирішальну для Кубинської революції битву.

Президент Болівії Рене Баррьєнтос загинув у 1969 році у катастрофі вертольоту, того ж року, коли Фелікс Родрігес отримав громадянство США; після цього він брав участь в аціях ЦРУ у В'єтнамі, Сальвадорі та Нікарагуа і до сьогодні в чині полковника знаходиться на дійсній військовій службі. Армія національного звільнення, створена Че Геварою, саморозпустилася в 1978 році після повалення диктатури Уго Бансера, що прийшов до влади в результаті військового перевороту.

Палач Че Гевари сержант Маріо Теран з метою безпеки змінив ім'я і в 2006 році, скориставшись програмою безкоштовного медичного співробітництва між Болівією і Кубою, зробив у Гавані операцію з видалення катаракти; після того як це стало відомо пресі, він був змушений виїхати до Парагваю.

Правила життя Отто Бісмарка
Правила життя
Правила життя Отто Бісмарка
Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 7 жовтня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 8 жовтня

Перша балканська війна

1912
#ЦейДень

Все про 8 жовтня

Події, факти, персоналії

Справа Бейліса

1913

Подвиг Елвіна Йорка

1918