Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Трафальгарська битва
21 жовтня 1805 року в морській битві біля мису Трафальгар, південніше Кадіса (Іспанія), англійський флот адмірала Гораціо Нельсона розгромив франко-іспанський флот адмірала Вільньова. Ця перемога забезпечила Великій Британії панування на морі аж до кінця 19 століття. Сам 47-річний Нельсон, сміливість і тактика котрого забезпечили перемогу, загинув у бою на своєму флагманському кораблі "Вікторія".
На обкладинці: Аугуст Маєр «Трафальгарська битва»
18074
Війни
У ході війни Великобританія ввела морську блокаду наполеонівської Франції. Незважаючи на кілька вдалих проривів блокади, французьким кораблям не вдалося остаточно припинити дії англійського флоту, який міг однаковою мірою атакувати їх як на своїй території, так і поза нею. Основна частина французького флоту перебувала в Бресті (в Бретані) і в Тулоні на узбережжі Середземного моря. Крім цього на боці Франції був іспанський флот, що базувався в Кадісі та Ферролі. Морський план Наполеона полягав в тому, що французькі сили в Середземному морі та іспанські сили в Кадісі повинні були прорвати блокаду і з'єднатися в Вест-Індії. Після цього їм пропонувалося допомогти французьким силам в Бресті вирватися з блокади і очистити Ла-Манш від англійських кораблів, щоб забезпечити безпеку десантним кораблям.
Гораціо Нельсон, 1799 рік
Гораціо Нельсон, 1799 рік
У Трафальгарській битві, вирішальній морській битві часів Наполеонівських воєн, проти 27 англійських кораблів бились 33 судна франко-іспанського флоту, котрі намагались відплити до Італії. Плануючи атаку, Нельсон розділив свої кораблі на дві групи і перед боєм віддав свій знаменитий наказ: "Англія сподівається, що всі виконають свій обов'язок". Погода була невітряна, і французи вирішили повернутись у гавань Кадіса, не вступаючи у бій. Цей маневр порушив оборонні іспано-французькі ряди, і ополудні Нельсон двома групами з різних флангів почав атаку.
За 5 годин бою англійці знищили 19 ворожих кораблів, убили 2800 французів та іспанців, не втративши жодного власного судна, а загиблими — 429 чоловік. За півгодини до завершення бою адмірал Нельсон був тяжко поранений французьким снайпером і помер. Отримавши повідомлення, що хід бою практично вирішено, його останніми словами були: "Дякую Богу, що я зміг виконати свій обов'язок".
Колона Нельсона на Трафальгарській площі в Лондоні, 2014 рік
Колона Нельсона на Трафальгарській площі в Лондоні, 2014 рік
Перемога у Трафальгарській битві зробила практично неможливим напад та інтервенцію Наполеона на Британські острови. На батьківщині Нельсон був проголошений рятівником нації і урочисто з помпою похований в Лондоні у соборі Св. Павла. На його честь на перейменованій з нагоди перемоги Трафальгарській площі у 1840-43 роках було зведено меморіальну колону висотою 46 метрів.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Війни
Битви
Європа
Нова історія

Головні події 21 жовтня

#ЦейДень
Все про 21 жовтня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left20 жовтня
22 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward