Реєстрація
домену google.com
Наука, освіта і технікаВолодимир Лук'янюк
15 вересня 1997 року зареєстровано доменне ім'я google.com, яке стало основою нового пошукового вебсервісу, заснованого двома американськими аспірантами 24-річними Ларрі Пейджем і Сергієм Бріном. Сьогодні компанія Google — найпопулярніший пошуковий сервіс у світі і обробляє до 1 мільярда запитів у день. На обкладинці: Ларрі Пейдж і Серігй Брін, 2010 рік
13151
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Двоє аспірантів кафедри інформатики Стенфордського університету Ларрі Пейдж і Сергій Брін познайомилися у 1995 році і наступного року почали разом працювати над ідеєю Пейджа створити математичну модель мережі інтернет у вигляді сукупності взаємопов'язаних між собою об'єктів. В основу визначення важливості певної вебсторінки була покладена ідея визначення кількості посилань на неї (за аналогією із цитуванням в наукових працях), для чого був створений відповідний алгоритм ранжування вебсторінок PageRank.

Перший комп'ютер Ларрі Пейджа і Сергія Бріна (корпус зібраний із блоків конструктора «Лего»), 1996 рік
Перший комп'ютер Ларрі Пейджа і Сергія Бріна (корпус зібраний із блоків конструктора «Лего»), 1996 рік

У 1996 році в кімнаті Пейджа в гуртожитку Стенфорда було власноруч зібрано сервер, на якому в березні почала працювати програма Backrub, котра до серпня проіндексувала 75 мільйонів вебсторінок і завантажила 207 Гігабайт інформації. Напочатку пошук по цій базі даних був доступний для всіх співробітників і студентів Стенфордського університету за адресою google.stanford.edu, а після того як популярність сервісу вийшла за межі вузу, 15 вересня 1997 року було зареєстровано власне доменне ім'я google.com.
Титульна сторінка сервісу Google на сайті Стенфордського університету
Титульна сторінка сервісу Google на сайті Стенфордського університету

Після безуспішних спроб продати технологію відомим на той час пошуковим сервісам, Пейдж і Брін облишили написання дисертацій і стали розвивати справу самостійно — 4 вересня 1998 року вони перебрались у гараж своєї знайомої Сюзан Войціцької в містечку Менло-Парк, яка стала їхньою третьою співробітницею (вона зайнялась маркетингом і сьогодні є керівником сервісу YouTube), і в серпні 1998 року отримали перше стороннє фінансування, для використання якого 4 вересня 1998 року засновали компанія Google.

Як прихильники мінімалізму, засновники Google використовували незвичну для свого часу скромну титульну вебсторінку (яка мало змінилась до наших днів), відмовились від продажу рекламної площі, а майже всі інвестиції витрачали на придбання комплектуючих для збирання нових серверів, що давало змогу збільшувати швидкість обробки пошукових запитів, — Google і сьогодні є найбільшим збирачем комп'ютерів у світі, не продаючи при цьому жодного з них. У 1999 році Google отримав першу серйозну підтримку у вигляді 25 мільйонів доларів, завдяки якій переїхав у пристойний офіс у містечку Пало-Альто і значно розширив свої технічні можливості, завдяки яким, проіндексувавши мільярд сторінок і обробляючи до 100 мільйонів запитів за день десятьма різними мовами, у 2000 році Google став найбільшим пошуковим сервісом у світі.

Розпочавши продавати контекстну рекламу, що базувалась на підборі рекламної пропозиції, близької пошуковому терміну, Google успішно пережив своїх конкурентів, більшість з яких збанкрутували на початку XXI століття після бурхливого росту компаній-«доткомів» у попередньому десятилітті, у 2001 році на вимогу інвесторів вперше найняв професійного керуючого і, відмовившись від поглинання компанією Microsoft за 1 млрд доларів у 2003 році, 19 серпня 2004 року здійснив перший публічний продаж своїх акцій на суму вшестеро більшу запланованих 4 мільярдів доларів.

Завдяки популярності сервісу Google, на який у 2005 році припадало 85% всіх пошукових запитів у світі, дієслово «to google» («гуглити») увійшло в багато мов світу і в 2006 році було додане до Оксфордскького словника англійської мови.

У 2010 році компанія запустила новий, корінним чином перебудований принцип індексування різноманітного контенту веб-мережі (малюнків, новин, відео, книг, блогів і т. п.), що на 50% прискорило оновлення актуальних вебрезультатів, для збереження яких стало потрібним понад 100 мільйонів Гігабайт пам'яті (1017), що, правда, ще досить далеко до заявленої Пейджем і Бріном у 1995 році мети в 10100 байт інформації (10100 = 1 Гугол, звідки й назва компанії).

Станом на 2015 рік Google, який увійшов до холдингу Alphabet Ларрі Пейджа і Сергія Бріна, що об'єднав всі їхні комерційні активи, використовує понад мільйон серверів, розміщених по всьому світі, опрацьовуючи більше мільярда пошукових запитів і 24 Петабайт користувацьких даних щодня, володіє серед іншого численними популярними вебсервісами, такими як YouTube, Picasa, Gmail, Blogger, Google+, програмами обміну миттєвими повідомленнями Google Talk, браузером Chrome та мобільною операційною системою Android.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 8 серпня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 15 вересня

Відкриття місцевої анестезії

1884
#ЦейДень

Все про 15 вересня

Події, факти, персоналії

Перші танки в бою

1916

Конрад Аденауер — перший канцлер ФРН

1949