Великий
кантоський землетрус
1 вересня 1923 року об 11-58 за місцевим часом на півдні регіону Канто в Східній Японії стався землетрус силою 7,9 балів. За масштабом руйнувань і кількістю постраждалих цей землетрус є найбільш руйнівним за всю історію Японії. На обкладинці: Зруйнований Токіо, вересень 1923 року
12759
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Епіцентр землетрусу знаходився за 90 км на Південний Захід від Токіо в затоці Сагамі. Всього за дві доби відбулось 346 підземних поштовхів, які принесли найбільші руйнування провінції Канто. В Токіо від перших же поштовхів було знищено до 15% житлових будинків. Зруйновані водні мережі не давали можливості гасити пожежі, які охопили місто із-за сильного вітру, і ще 30% будівель міста згоріла до тла. Від задухи, чадного газу і високої температури, яка подекуди піднімалась до 46°C, люди гинули навіть на відкритих площах, де вони намагались знайти порятунок. В Йокогамі від землетрусу постраждало 20% житлових будинків і ще 50% були знищені пожежами. Крім Токіо і Йокогами практично повністю були зруйновані 9 великих міст у восьми префектурах.

За офіційними підрахунками від руйнувань, пожеж і цунамі загинуло 91 344 особи, пропало без вісти 13 275 осіб, важких поранень зазнали 16 514 особи, легких поранень — 35 560 осіб. Загалом постраждало близько 3,4 мільйонів осіб, кілька тисяч з них (в основному корейців та китайців) загинуло під час погромів. Було зруйновано землетрусом або згоріло близько півмільйона будівель і 360 мостів. Загальні втрати були гігантськими — вони вчетверо перевищували річний бюджет Японії.

Щоб боротися з наслідками стихії в Японії був оголошений надзвичайний стан і мобілізація. Уряд скасував ввізне мито на рис, податки на товари першої необхідності і будівельні матріали та ввів 30-денний мораторій на сплату боргів та процентів по кредитах. Великий кантонський землетрус припав на період економічної занепаду і видача урядом матеріальної допомоги постраждалим у вигляді пільгових позик та нездатність громадян повернути державі борги спричинили інфляцію і економічну кризу, яка охопила Японію в 1927 році.

Це привело до перегляду внутрішньої і зовнішньої політики Японії, яка почала втрачати авторитет на міжнародній арені. В країні посилились націоналістичні настрої, занепав інтерес до процесів демократизації, набули поширення намагання інтерпретувати катастрофу як акт божественного покарання і шанс відродити країну на новій, суто японській, системі цінностей, що сприяло замкнутості країни та проведення політики ізоляціонізму.

Починаючи з 1960 року кожного 1 вересня в Японії відзначається День попередження стихійних лих в пам'ять про Великий кантоський землетрус і для нагадування важливості підготовки до сезону тайфунів, який припадає на вересень і жовтень.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 3
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 1 вересня

Смерть Людовика XIV

1715
#ЦейДень

Все про 1 вересня

Події, факти, персоналії

Великий кантоський землетрус

1923

Початок Другої світової війни

1939

Переворот у Лівії

1969

Бесланський теракт

2004