Падіння
Ацтекської імперії
13 серпня 1521 року, після тримісячної облоги, іспанський конкістадор Ернан Кортес захопив столицю ацтеків місто Теночтитлан і взяв у полон імператора Куаутемока, що означало остаточне падіння Ацтекської імперії.
35976
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Столиця ацтеків місто Теночтитлан було засноване в 1325 році племенами мисливців та збирачів на острові в центрі озера Текскоко поблизу сучасного Мехіко. Всього лише за століття завдяки великому прогресу в системі ведення сільського господарства навколо міста розвинулась потужна цивілізація, Ацтекська імперія, котра на момент приходу Монтесуми II до влади в 1502 році простяглася на південь до сучасної Нікарагуа. Монтесума обклав податями численні дрібні племена і підтримував жорсткий режим правління на величезній території завдяки військовому придушенню будь-яких проявів невдоволення.

Молодий аристократ Ернан Кортес з'явився у Вест-Індії в 1504 році. В 1511 році разом із Дієго Веласкесом він завоював Кубу і всупереч забороні Веласкеса, котрий став губернатором Куби, в 1518 році відплив на чолі іспанської експедиції до континенту.

В березні 1519 року він висадився на узбережжі Мексиканської затоки з 500-и солдатами, сотнею моряків і 16-а кіньми. Кортес легко переміг місцеві племена і заснував на узбережжі місто Веракруз, головним чином для того, щоб бути обраним губернатором колонії і позбавитись підпорядкуванню Веласкесу, чиїм підлеглим він формально вважався. У Веракруз Кортес зайнявся підготовкою своєї армії, спалив усі кораблі, щоб запобігти можливій зраді своїх соратників, і почав просування вглиб мексиканської території. Серед племен, підкорених ацтеками, він швидко знайшов союзників, котрі підтримали його у прагнені завоювати Теночтитлан.

Дізнавшись про завойовників, Монтесума II намагався підкупити Кортеса, але безуспішно, і 8 листопада 1519 року півтисячі іспанців і тисяча воїнів племені тлакскалтек без бою увійшли в Теночтитлан. Іспанці були зустріті з почестями, а Кортес зумів добитися такого впливу на Монтесуму, що фактично став правителем величезної імперії.

Весною 1520 року Кортес довідався, що на материк висадився іспанський загін, направлений Веласкесом для підкорення Кортеса. Кортес залишив у Теночтитлані гарнізон із 80 солдатів і кількох сотень воїнів племені тлакскалтек, асам з основним військом вирушив проти іспанського загону.
Ернан Кортес, портрет XVIII століття © Королівська академія витончених мистецтв Сан-Фернандо, Мадрид
Ернан Кортес, портрет XVIII століття © Королівська академія витончених мистецтв Сан-Фернандо, Мадрид

Розбивши його і повернувшись в червні до столиці ацтеків, він застав розгар повстання проти влади Монтесуми і Кортеса, котре набуло такого розмаху, що знесилені довгим походом іспанці були змушені 30 червня 1520 року тікати з Теночтитлану. Цього ж дня, вночі Монтесума був убитий: за іспанськими свідчення — ацтеками, за ацтекськими — іспанцями. Його спадкоємцем на троні став молодший брат Куітлахуак, який невдовзі помер від віспи, після чого новим тлатоані був обраний племінник Монтесуми Куаутемок (Гватемозін).

У піку свого розвитку Тетночтитлан мав площу близько 12 кв. км і в ньому проживало понад 200 тисяч чоловік
Кортес повернувся до Теночтитлану 28 квітня 1521 року на чолі війська із 700 іспанців, 10 тисяч воїнів племені тлашкалан та маючи на озброєнні 85 коней, 110 арбалетів, 18 гармат та 13 десантних бригантин, збудованих на узбережжі Мексиканської затоки і перенесених до Теночтитлану рабами. Користуючись підтримкою міста Тескоко війська Кортеса зайняли майже всю східну частину долини Мехіко, що дало можливість перекрити акведук, що подавав у місто воду, і силами 150 тисяч місцевих індіанців 30 травня 1521 року розпочати штурм міста з трьох різних напрямків.

Протягом червня Кортесу тричі вдавалось увірватись в Теночтитлан і дістатись центра міста, але кожного разу ацтеки успішно контратакували, відтісняючи нападників. Після особливо кривавого бою 30 червня іспанці взяли місто в облогу і до кінця липня прекрили всі відходи з нього. 13 серпня 1521 року пр спробі втечі був схоплений Куаутемок, що означало падіння міста і всієї Ацтекської імперії, яку Кортес оголосив іспанською власністю.

15 травня 1522 року до Іспанії надійшов детальний звіт Ернана Кортеса про «Ніч смутку», взяття Теночтитлану, п'ята частина захоплених скарбів і щедрі подарунки монастирям Кастилії та впливовим особам з королівського оточення. Через чотири місяці Карл V призначив Кортеса губернатором, генерал-капітаном і верховним судовим виконавцем на всій території завойованих ним володінь та право на особистий герб. Куаутемок був помилуваний і ранзі дворянина на іспанській службі допомагав Кортесу у його поході в Гондурас, під час якого був звинувачений у змові і 28 лютого 1525 року страчений.
Руїни Великого храму Теночтитлану, знайденого під час будівельних робіт у Мехіко 21 лютого 1978 року
Руїни Великого храму Теночтитлану, знайденого під час будівельних робіт у Мехіко 21 лютого 1978 року

Кортес був губернатором Мехіко наступні 10 років, два рази відкликався до Іспанії, де поставав перед судом за звинуваченнями у первищенні від влади, і після відсторонення у 1541 році виїхав до Іспанії, де й помер у 1547 році, заразившись на дизентерію.

Американська революція
Сьогодні
Американська революція
Друк 3
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 13 серпня

«Диво на Віслі»

1920
#ЦейДень

Все про 13 серпня

Події, факти, персоналії

Манхеттенський проект

1942

Берлінська стіна

1961