Популярна стаття
Атомне
бомбардування Хіросіми
Друга Світова війнаВолодимир Лук'янюк
6 серпня 1945 року о 8-15 ранку американський бомбардувальник Б-29 «Енола Гей», названий так по імені матері командира екіпажу полковника Пола Тіббетса, скинув атомну бомбу "Малюк" на японське місто Хіросіма. Це був перший випадок в історії людства, коли атомна зброя застосовувалась поза межами полігонів. Від вибуху загинуло близько 75 тисяч чоловік і ще більше 200 тисяч отримали радіоактивне зараження.На обкладинці: Хіросіма в прицілі
67085
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У червні 1942 року Франклін Рузвельт створив т. зв. Урановий комітет, котрий прийняв секретну атомну програму, затверджену 13 серпня 1942 року, під назвою «Манхеттенський проект». Її керівником став американський фізик-теоретик з Каліфорнійського університету в Берклі Роберт Оппенгеймер, а до виконання задачі отримання збагаченого урану, щоб зробити можливою ланцюгову ядерну реакцію, були залучені видатні вчені з різних країн світу. Задля цього в штаті Нью-Мексико була зведена Лос-Аламоська лабораторія, а в місті Окрідж штату Теннесі збудували велетенський завод, на якому поставлене завдання було вирішене в червні 1944 року.

19 вересня 1944 року президент Рузвельт зустрівся з прем'єр-міністром Великої Британії Вінстоном Черчілем у місті Гайд-Парк, штат Нью-Йорк, де вперше висловив намір скинути ядерну бомбу на Японію. До літа 1945 року військове відомство США зуміло отримати атомну зброю, дія якої була заснована на використанні двох матеріалів — ізотопу урану-235 («уранова бомба») або ізотопу плутонію-239 («плутонієва бомба»), і 16 липня 1945 року на полігоні Аламогордо було проведене успішне випробування під кодовою назвою «Трініті» з тестування плутонієвої бомби, яка отримала назву «Gadget» («Штучка»).

14 червня 1945 року на нараді Комітету Збройних сил США були визначені цілі бомбардування — міста Хіросіма, Кокура, Ніїгата і Нагасакі. Серед критеріїв їх відбору була вимога відсутності значних руйнувань, щоб можна було зрозуміти силу ударної хвилі від ядерного вибуху. 25 липня 1945 року президент США Трумен віддав наказ про проведення ядерного удару по Японії. Бомбардування слід було здійснити «особливою бомбою» після 3 серпня за умови гарної погоди.
Пол Тіббетс на бомбардувальнику «Енола Гей» безпосередньо перед вильотом, 6 серпня 1945 р.
Пол Тіббетс на бомбардувальнику «Енола Гей» безпосередньо перед вильотом, 6 серпня 1945 р.
6 серпня 1945, вночі, о 1:27, з острова Тініан (Маріанські острови) вилетів бомбардувальник «Енола Ґей», а слідом за ним — бомбардувальники «Ґрейт Артіст», на який покладалося проведення опису потужності вибуху ядерної бомби, та «Несесарі Івіл», що мав провести фотозйомку місця вибуху. Літаки дістались Хіросіми на початку дев'ятої ранку і скинута з 9632 метрів бомба потужністю близько 15 кілотонн розірвалась над містом на висоті 600 метрів. Під тиском миттю було знищено усі будинки і більшість мостів; встояли лише залізобетонні споруди, які зазнали страшних руйнувань.
Ядерний гриб над Хіросімою
Ядерний гриб над Хіросімою
Від потужного світлового випромінювання загинули усі люди, які були надворі на відстані 500 метрів від епіцентру вибуху. Їхня шкіра обвуглилась, а волога, що була в тілі, випарувалась. Вулиці були вкриті чорними погорілими трупами. Жар знищив також усіх тих, хто їхав у транспорті, що проїжджав центром міста. Чорна грибоподібна хмара, пил і ґрунт, підняті в повітря ударною хвилею, повністю закрили сонце. Місто поглинула пітьма. Висока температура повітря і землі спричинили пожежі.
Хіросіма до і після атомного вибуху
Хіросіма до і після атомного вибуху

У результаті вибуху над Хіросімою здійнялась величезна грибоподібна хмара, яка мала високу температуру та містила значну кількість радіоактивно зараженого ґрунту, піднятого з землі. Вона швидко здійнялась в повітря, а після охолодження в атмосфері — пролилася дощем. За 600 м від епіцентру вибуху температура повітря становила 2000 °C, так що текла поверхня черепиці дахів. В цій зоні майже всі мешканці Хіросіми згоріли заживо.

Впродовж наступних 7 днів 90% мешканців міста, обпалені в радіусі 1 км від епіцентру вибуху, загинули. В радіусі 2 км люди зазнали опіків важкого або середнього ступенів тяжкості. Кількість загиблих безпосереднього від вибуху склала від 70 до 80 тисяч чоловік; до кінця 1945 року у зв'язку з дією радіоактивного зараження та інших пост-ефектів вибуху загальна кількість загиблих склала від 90 до 166 тисяч чоловік, а до 1950 року загальна кількість загиблих, з урахуванням померлих від раку та інших довгострокових впливів вибуху, оцінюється в 200 000 чоловік.

9 серпня 1945 року на Нагасакі було скинуто другу атомну бомбу, «Товстун», від вибуху якої загинуло до 80 тисяч чоловік.


НАЙГІРШИЙ РІК В ІСТОРІЇ?
Друк 9
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 11 грудня 2011. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 6 серпня

Помер Богдан Хмельницький

1657
#ЦейДень

Все про 6 серпня

Події, факти, персоналії

Кінець Священної Римської імперії

1806

Перша страта на електричному стільці

1890