Зведено
Асуанську греблю
21 липня 1970 року в Єгипті завершено зведення Асуанської греблі через ріку Ніл, будівництво котрої тривало 11 років і обійшлось в 1 мільярд доларів. На обкладинці: Асуанська гребля
16201
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Перша дамба в Асуані, за 800 кілометрів на південь від Каїру, була збудована ще в 1902 році. Вона, в основному, використовувалась для проведення іригаційних робіт і не могла стримати потік Нілу у періоди повноводдя. На початку 50-х єгипетський лідер Абдель Нассер дав розпорядження про будівництво нової греблі, достатньо великої для того, щоб стримати розливи ріки і стати для країни вагомим джерелом енергії. Він добився американської і британської фінансової підтримки цього проекту, але в липні 1956 року, після того, як стало відомо про секретну радянсько-єгипетську угоду, в допомозі було відмовлено.

У відповідь Нассер розпорядився націоналізувати Суецький канал (франко-британську власність), щоб використати грошові надходження від нього для фінансування будівництва Асуанської греблі. Це призвело до серйозної близькосхідної кризи, в ході котрої Велика Британія, Франція та Ізраїль атакували Єгипет і взяли Суецький канал під свій контроль. Але під тиском СРСР, США та ООН у 1957 році канал знов перейшов у власність Єгипту.

Зведення греблі почалося в 1960 році, після отримання великих інвестицій з боку Радянського Союзу. В ході робіт було перероблено близько 40 мільйонів кубічних метрів землі і каміння, що в 16 разів більше, ніж об'єм Великої піраміди в Гізі. В 1970 році від сердечного приступу помер президент Нассер, так і не дочекавшись завершення будівництва, котре офіційно було завершене 21 липня 1970 року.

Гігантське водосховище довжиною близько 500 кілометрів і шириною до 15 кілометрів, що утворилось внаслідок перекриття Нілу, було назване озером Нассера. Щоб зберегти людські та історичні ресурси довелось переселити близько 90 тисяч єгипетських та суданських селян, а також перенести старовинний палац Абу-Шимбель, збудований в 13 столітті до н.е.

Асуанська гребля дала змогу провести іригацію близько 100 тисяч акрів пустельних територій і 800 тисяч традиційно оброблюваних земель, 12 гігантських турбін стали джерелом 10 мільярдів кіловат-годин енергії на рік, що дало величезний поштовх єгипетській економіці. Озеро Нассера, що знаходиться на території Єгипту і Судану стало чи не єдиним джерелом води в засушливі 1984 і 1988 роки.

Друк 3
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 21 липня

Знищення храму Артеміди

356 до н.е.
#ЦейДень

Все про 21 липня

Події, факти, персоналії

Битва при Шрусбері

1403

«Шведський потоп»

1655

Кючук-Кайнарджийський мирний договір

1774

Женевська конференція по В'єтнаму

1954