Перший Чемпіонат світу з футболу
13 липня 1930 року матчем Мексика — Франція на стадіоні «Посітос» в Монтевідео відкрився перший Чемпіонат світу з футболу, який пройшов за участі тринадцяти команд з Америки і Європи. Переможцем турніру стала збірна Уругваю, яка у фіналі обіграла команду Аргентини.На обкладинці: М'яч, яким було зіграно у фіналі Чемпіонату світу в Уругваї
28171
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Міжнародна федерація футболу (FIFA) була створена у 1904 році представниками восьми європейських країн, однак лише через чотири роки провела перший серйозний турнір в рамках Лондонських Олімпійських ігор 1908 року. Напередодні Першої світової війни до неї приєнались федерації Південної Африки, США та Аргентини, що перетворило FIFA на світову організацію, однак по закінченні війни FIFA зіткнулась з внутрішніми конфліктами, викликаними небажанням британських футбольних асоціацій перебувати в одній організації з недавніми ворогами.

Тим не менш у 1928 році FIFA прийняла рішення провести чемпіонат світу з футболу. Серед кандидатів на його проведення розглядались Швеція, Нідерланди, Іспанія та Італія, однак перевага була віддана Уругваю, футбольна збірна якого була переможцем Олімпійських ігор 1924 і 1928 років, а федерація футболу Уругваю зобов'язалась збудувати новий стадіон і оплатити витрати команд-учасниць.

До у часті в чемпіонаті були запрошені всі члени ФІФА, а також команди Англії, Шотландії, Вельса і Північної Ірландії, однак через політичні та фінансові причини з європейських країн взяти участь погодились лише команди Франції, Румунії, Бельгії і Югославії, які 21 червня 1930 року на борту океанского лайнера «Конте Верде» відправились з Ніцци до Уругваю. Цим же кораблем був відправлений і виготовлений із срібла, золота та лазуриту приз «Перемога», що мав бути вручений переможцю. З американських країн в першому Чемпіонаті світу з футболу погодились взяти участь команди Аргентини, Бразилії, Болівії, Мексики, Парагваю, Перу, США та Чилі.

Перший Чемпіонат світу з футболу в Уругваї розпочався 13 липня 1930 року на стадіоні «Посітос» грою Мексика — Франція, який закінчився з рахунком 1-4. Усі матчі в чотирьох групах пройшли в Монтевідео і у півфінал вийшли збірні Уругваю, Аргентини, США та Югославії. Першим чемпіоном світу стала команда господарів, яка 30 липня на спеціально збудованому до змагань стадіоні «Сентенаріо», що вміщував рекордні 90 тисяч глядачів, з рахунком 4-2 перемогла аргентинців.
Стадіон «Сентенаріо», 1930 рік
Стадіон «Сентенаріо», 1930 рік

Перший чемпіонат світу виявився настільки успішним, що бажання взяти участь у другому розіграші виявили більша кількість команд, ніж планувалося допустити в фінальну стадію, і довелось вперше проводити відбірковий турнір, щоб визначити 16 фіналістів. Через те, що свого часу європейські команди у своїй більшості відмовились їхати в Монтевідео, збірна Уругваю не поїхала до Італії, яка у 1934 році й стала другим чемпіоном світу з футболу.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 25 червня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 13 липня

Вбивство Марата

1793
#ЦейДень

Все про 13 липня

Події, факти, персоналії

Завершення Берлінського конгресу

1878

Live Aid на стадіоні «Вемблі»

1985

Перше якісне фото Плутона

2015