Візит Білла Клінтона в Київ
5 червня 2000 року Україну із офіційним візитом відвідав Президент США Білл Клінтон. Він зустрівся із Президентом України Леонідом Кучмою для обговорення питання закриття Чорнобильської АЕС і виступив на Михайлівській площі, завершивши свою промову українською "Слава Україні!".На обкладинці: Білл Клінтон і Леонід Кучма. Київ, 5 червня 2000 року © Getty Images
10179
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

46-річний Білл Клінтон був обраний президентон США у 1992 році, випередивши свого конкурента з Республіканської партії Джорджа Буша-старшого. У 1993 році він підписав Договір між Росією та США про подальше скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-2), до якого приєдналися Україна й Казахстан, а в березні 1994 року під час візиту Президента України Леоніда Кравчука до США Клінтон підписав «Спільну заяву про розвиток дружби й співробітництва між двома країнами».

Після того, як у грудні того ж року був підписаний Будапештський меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, за яким в обмін на відмову від ядерної зброї Білл Клінтон прийняв запрошення Леоніда Кучми відвідати Україну.

Це був третій візит американських президентів в Україну (першим був Річард Ніксон у 1972-у, другим — Буш-старший у 1991-у) — він відбувся у травні 1995 року, коли обговорювались питання особливих стосунків України з НАТО, підтримка США у намірі України вступити до СОТ і виділення додаткового фінансування для виконання договору СНО-2. У ході цього візиту Клінтон отримав диплом почесного доктора Київського держуніверситету і вступив у парку Шевченка.

Другий візит Білла Клінтона в Україну відбувся 5 червня 2000 року під час його вояжу в Японію. Він виступив на Михайлівській площі у Києві та зустрівся із Президентом України Леонідом Кучмою. Вони обговорили питання закриття Чорнобильської АЕС, США надало додаткові 78 млн доларів США для Чорнобильського фонду "Укриття" і було підтверджено зобов'язання США продовжити співпрацю із Україною та міжнародним співтовариством для забезпечення завдань, які пов'язані із закриттям ЧАЕС.

Крім того, під час візиту було знято квоти на запуск українських супутників українськими ракетоносіями, квоти на експорт феросплавів, а також ьуло виділено 25 млн доларів на програму розвитку малого підприємництва. Загалом пятигодинний візит президента США в Київ запам'ятався сказаними Клінтоном на Михайлівській площі українською словами із твору Шевченка "Борітеся-поборете" та завершенням виступу словами "Слава Україні!" також українською.

Месопотамія
ВІД ПЕРШИХ ГРОМАД ДО ПЕРШОЇ ІМПЕРІЇ
Друк 4
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 5 червня

«Війна струмів» Едісона і Вестінгауза

1888
#ЦейДень

Все про 5 червня

Події, факти, персоналії

План Джорджа Маршалла

1947

Невідомий бунтар

1989

Помер Рональд Рейган

2004