Шарль де Голль — глава уряду Франції
У розпал політичної кризи, пов'язаної з заколотом в Алжирі, 1 червня 1958 року Національні збори затвердили відставного генерала Шарля Де Голля главою уряду Франції. Ініційований ним конституційний референдум завершив дванадцятирічну історію Четвертої республіки, і через півроку де Голль став першим президентом П'ятої Республіки.На обкладинці: Шарль де Голль, 30 травня 1958 року © Daniele Darolle/Sygma
10362
Читати 6 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

З проголошенням у січні 1947 року Четвертої республіки Франція опинилась у тривалій економічній і політичній кризі: країна, яку охопили неперервні забастовки, вела війни в Індикитаї і Мадагаскарі, а з 1954 року — і в Алжирі, де бойові дії особливо активізувались після надання Францією у 1956 році незалежності Тунісу і Марокко. Ситуація ще більше ускладнилась за президента Рене Коті, непослідовна міжнародна політика котрого суповоджувалась щорічною зміною т. зв. «примарних урядів», нездатних опанувати неконтрольовану інфляцію і навести лад в економіці.

Гострим критиком Четвертої республіки був Шарль де Голль, відставний генерал, герой Другої світової, перший глава повоєнного Тимчасового уряду, який у 1946 році був змушений подати у відставку через незгоду парламенту підтримати його конституційний проект сильної президентської держави. Спроба де Голля взяти реванш на чолі власної партії вождистського типу, що сповідувала антиамериканізм і антикомунізм, після перших успіхів на муніципальних виборах 1947 року зрештою зазнала фіаско, і, відійшовши 6 травня 1953 року від справ, 63-річний де Голль усамітнився, присвятивши себе написанню воєнних мемуарів.

Після поразки в Індокитаї Франція активізувала військові дії в Алжирі, які стали тягарем для економіки країни, що вже десятиліття перебувала в перманентній кризі. Каральні операції у війні з партизанами та підпільниками викликали осуд світової спільноти та обурення громадськості самої Франції, в той же час спровокували ріст націоналізму серед «алжирських» французів. За їх ініціативи 13 травня 1958 року в Парижі пройшла багатотисячна демонстрація, що вимагала рішучого придушення алжирського повстанського руху. Через два дні командуючий військами в Алжирі генерал Рауль Салан очолив змову військових і як голова «Комітету громадської безпеки» звернувся до президента Рене Коті з вимогою закінчити війну «за сто днів» і до Шарля де Голля «порушити мовчання» й створити «уряд суспільної довіри».

«Ось уже 12 років, як Франція намагається вирішити проблеми, непосильні для режиму партій, і йде до катастрофи. Колись у важкий час країна довірилася мені з тим, щоб я повів її до порятунку. Сьогодні, коли на країну чекають нові випробування, нехай вона знає, що я готовий взятина себе всі повноваження глави Республіки» — З відозви де Голля від 15 травня 1958 року

24 травня французькі десантники з алжирського контингенту висадилися на Корсиці, яку, не зустрічаючи опору, під гаслами «На Париж!» і «Хай живе де Голль!» взяли під свій контроль. В умовах загрози державного перевороту, де Голль, що публічно звернувся до бунтівників з вимогою підкорятися своєму командуванню, для багатьох виявився компромісною фігурою — на його підтримку виступили помірковані центристи та соціалісти, і 27 травня уряд П'єра Пфлімлена, шостий за попередні чотири роки, подав у відставку. Через два дні, погрожуючи відставкою, якщо Національні збори не затвердять призначення главою уряду «найпрославленішого француза», виступив і президент Коті.

Попри протидію радикалів, лівих соціалістів і комуністів 1 червня 1958 року 329-ма голосами Шарль де Голль був затверджений на посаді Голови Ради Міністрів Франції з піврічними надзвичайними повноваженнями, зокрема з правом керувати урядом при допомозі декретів. 6 червня він призначив генерала Салана своїм уповноваженим при франко-алжирському уряді та головнокомандувачем французькими військами в Алжирі. Дещо знявши протестну напругу в країні, де Голль негайно ініціював підготовку нової конституції, в якій президент, що обирався б вже не парламентом, а колегією виборців, наділявся б значно ширшими повноваженнями, зокрема правом одноосібно призначати прем'єр-міністра і всіх членів уряду.

Конституційний референдум 28 вересня 1958 року завершив дванадцятирічну історію Четвертої Французької республіки, і 21 грудня 1958 року Шарль де Голль за підтримки 75,5% виборців став першим (формально — другим після Рене Коті) президентом П'ятої Республіки. Він продовжив традиційну для нього антиамериканську політику, яка привела до конфліктів спочатку з президентом Двайтом Ейзенхауером, а потім і з його наступником — Джоном Кеннеді. При де Голлі Франція стала четвертою ядерною державою світу і розпочала активну політику деколонізації, надавши незалежність не лише Алжиру, але й ще понад двом десяткам держав у Африці і Азії.

Після свого переобрання у 1965 році де Голль оголосив про відмову від використання долара в міжнародних розрахунках і перехід на єдиний золотий стандарт, а в 1966 році — про повну відмову від військового співробітництва з НАТО, штаб-квартира якої була вимушено переведена у Брюссель. Після виведення з Франції всіх американських баз риторика офіційного Парижу стала ще більш антиамериканською: де Голль активізував співробітництво з Радянським Союзом, засудив дії США у В'єтнамській війні та Ізраїлю — в Шестиденній 1967 року, в реалізації плану «Європи від Атлантики до Уралу» все активніше підтримував ФРН на противагу Великобританії, яка на його погляд була представником «англосаксонського» НАТО.

Вибори 1965 року стали другими прямими виборами французького президента: перші відбулися понад століття перед тим, в 1848 році, і на них переміг Луї Наполеон Бонапарт, майбутній імператор Наполеон III

Вкрай невдала соціально-економічна політика де Голля і мілітаризація Франції були серед причин чергової економічної кризи, яка в травні 1968 року обернулась багатомільонними студентськими і робітничими демостраціями, що практично паралізували країну. Знову звернувшись до «нації, яка перебуває на межі громадянської війни», де Голль зажадав розширення власних повноваженнь, розпустив Національні збори й після перемоги своїх прихильників на позачергових виборах ініціював проведення нового конституційного референдуму. Проте це не врятувало його від поразки — намір реформувати Сенат і адмінстративний устрій країни 27 квітня 1969 року був відхилений більшістю голосів виборців, і наступного дня де Голль подав у відставку.

Створене де Голлем правоцентристське ліберально-консервативне «Об'єднання на підтримку республіки» після ряду реорганізацій було перетворене спочатку на «Союз за народний рух», з яким Жак Ширак двічі ставав президентом Франції, а в 2007 році — в партію «Республіканці», на чолі якої того ж року шостим президентом П'ятої республіки став Ніколя Саркозі.


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН
Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 1 червня 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 1 червня

Османське завоювання Кафи

1475
#ЦейДень

Все про 1 червня

Події, факти, персоналії

Битва під Батогом

1652

Страта маршала Антонеску

1946

Страта Адольфа Айхмана

1962