Як вважається, Фалес народився у 624 році до н.е. в іонійському місті Мілет у Малій Азії у заможній фінікійській родині, отримав хорошу освіту, багато подорожував як торговець, відвідавши Стародавнього Єгипет і Вавилон, де рівень знань з математики був найвищим для того часу — місцевим вченим були відомі чотири арифметичні дії і дроби натуральних чисел, вони володіли поняттями фігури і величини, уміли обчислювати площі трикутника, прямокутника, трапеції і круга, об'єм правильної піраміди і володіли основами алгебри.
Повернувшись на батьківщину, Фалес заснував власну науково-філософську школу, яка вважається першим європейським науковим закладом, де він разом з учнями, відштовхуючись від грецької міфології, прагнув знайти тлумачення природним явищам, визначити їх першопочаток і знайти єдність у видимій різноманітності речей, яка б підпорядковувалась певним універсальним законам.
Фалес одним із перших зайнявся доведенням очевидних математичних тверджень, на кшталт «діаметр ділить круг навпіл», що дозволило йому сформулювати і довести декілька фундаментальних геометричних теорем, завдяки чому він вважається першим грецьким геометром. В астрономії Фалесу належить першість у введенні таких понять як небесна сфера та уявні лінії на ній — тропічні і полярні круги та екватор. На основі регулярних спостережень за небом він навчився передбачатиати час сонячних сонцестоянь і рівноднів, першим пов'язав затемнення Сонця із його положенням відносно Місяця, визначив їх кутові розміри, заклавши математичні основи небесної механіки.
Завдяки своїм виключним знанням геометрії та астрономії Фалес вважається першим, кому вдалось передбачити сонячне затемнення, що зробило його відомим і знаменитим за межами Мілету. Воно було ідентифіковане в наші дні на основі вже сучасних астрономічних знань і дозволило встановити, що відбулось 28 травня 585 року до н. е. і, згідно з «Історією» Геродота, справило настільки сильне враження на царів мідійців Кіаксара і лідійців Аліатта II, що вони негайно зупинили битву на ріці Галіс і скріпили мир після п'ятирічної війни шлюбом своїх дітей.
Помер Фалес близько 548 року до н. е. у віці далеко за 70, як вважається, від спеки під час перегляду змагань з гімнастики. Жодних його праць не збереглось і про його досягнення відомо лише з переказів більш пізніх авторів, зокрема Платона, Діогена Лаертського і Арістотеля. Тим не менш Фалес Мілетський традиційно входить до списку найшанованіших давньогрецьких мислителів VII -VI століть до н. е., відомого як «Сім мудреців», який був вперше оголошений в Афінах у 582 році до н.е.
До найвідоміших учнів Фалеса належать Анаксимандр, який діалектично розвинув матеріалізм Фалеса, та Анаксимен, останній з представників мілетської школи — з втратою Мілетом політичної замостійності після завоювання персами у 547 році до н. е. місто стало занепадати і вчення мілетців знайшло продовження в інших грецьких полісах, зокрема у Гіппона з Самоса і Діогена з Аполлонії, завдяки чому мілетська школа Фалеса стала основою матеріалістичної філософії Давньої Греції.
ВІД ПЕРШИХ ГРОМАД ДО ПЕРШОЇ ІМПЕРІЇ
Коментарі
Дивіться також
• Геоцентрична система Птолемея, 150
• Геліоцентрична система Коперника, 1543
• Закони Кеплера, 1618
• Закон всесвітнього тяжіння, 1687