Перший бій в Донецькому аеропорту
26 травня 2014 року зведений загін українських військових загальною кількістю близько 240 осіб за підтримки штурмової авіації вибив з будівлі нового терміналу Донецького аеропорту угрупування російських бойовиків, яке очолював колишній командир донецької «Альфи» Олександр Ходаковський. Контроль над частиною аеропорту став стримуючим фактором під час вторгнення російських збройних сил наприкінці серпня 2014 року і тривав наступні 242 дні. На обкладинці: Бойовик ДНР на даху нового терміналу Донецького аеропорту, 26 травня 2014 року © AFP
39335
Читати 5 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Прапор т. зв. Донецької Народної Республіки (ДНР) вперше з'явився над Донецьким аеропортом імені Сергія Прокоф'єва (ДАП) 18 квітня 2014 року, через чотири дні після оголошення початку антитерористичної операції (АТО), яка стала відповіддю на масове проникнення в східні області країни озброєних російських терористичних угруповань і захопленнями ними органів місцевої влади. Попри це, летовище продовжувало працювати в штатному режимі, а українські військові, які охороняли його внутрішній периметр перебували у будівлі т. зв. старого терміналу щоб не заважати пасажирам та персоналу.

Для захоплення всього аеропорту, аби унеможливити посадку літаків та вертольотів Збройних сил України (ЗСУ), представниками ДНР була створена група у складізі сформованого в Ростові-на-Дону диверсійного загону "Іскра" чисельністю 45 чоловік, в основному, громадян РФ під командуванням російського офіцера Горшкова, загону з 26 найманців з Чечні, бойової групи бригади "Оплот" кількістю до 30 чоловік та батальйону "Восток" чисельністю до 120 чоловік під командуванням колишнього командира відділу управління донецького спецпідрозділу СБУ "Альфа" підполковника Олександра Ходаковського, який здійснював і загальне командування операцією по захопленню ДАПу.

У ніч з 25-го на 26 травня офіцер СБУ Олександр Головура, що працював у службі безпеки ДАПу, завів у будівлю нового терміналу близько 80 чоловік із загону "Іскра", підрозділу чеченців і "Оплоту", яких з розташованого поблизу готелю "Політ" підтримувала решта групи. Положення українських військовослужбовців, які на відміну від значної частини бойовиків не мали воєнного досвіду, ускладнювали вразливість їх позиції у низькій будівлі старого терміналу, малочисельність (64 чоловіка зі складу 3-го кіровоградського полку спецназу та зенітно-артилерійський взвод 25-ї повітряно-десантної бригади чисельністю 15 чоловік) і відсутність важкого піхотного озброєння та бронетехніки. Фактично вони перебували на ворожій території, оскільки бойовиків підтримували співробітники донецького СБУ та МВС.

Облаштувавши о 3-й годині ночі 26 травня спостережні позиції на даху старого терміналу, українські військові надранок зафіксували на даху нового терміналу вогневі точки бойовиків і підвезення до нього озброєння. У зв'язку з критичною ситуацією о 7.10 ранку робота ДАПу була зупинена, персонал евакуйовано й був надісланий запит про надання підкріплення.

Операція із захисту аеропорту розпочалась за наказом в. о. Президента України Олександра Турчинова близько 11-ї години 26 травня. Під час обльоту аеропорту ударними гелікоптерами Мі-24 прозвучав і перший постріл — солдат-снайпер 3-го полку спецпризначення взяв на себе відповідальність і знешкодив бойовика, який мав набір збити вертоліт з протизенітної установки. Після цього між двома терміналами зав'язався бій зі стрілкової зброї і гранатометів. Близько 12 години дня над аеропортом здійсни політ штурмовий літак СУ-25, слідом за яким з'явилися гвинтокрили ЗСУ. Під прикриттям двох вертольотів і військових, що розташувались на даху старого терміналу, вони висадили десант з бійців 3-го (кіровоградського) полку спеціального призначення і десантників 95-ї аеромобільної бригади, загалом 121 чоловік, які зайняли периметр аеропорту і диспетчерські вежі.

«Донецького аеропорту більше нема. Сьогодні я дав наказ завдати ракетний удар по новому терміналу вартістю 200 мільйонів доларів. Там були російські диверсанти. Тепер це поле бою» — В.о. Президента Олександр Турчинов, вечір 26 травня 2014 року

Після авіаудару з гармат по даху нового терміналу двома штурмовиками і гелікоптерами, по ньому був завданий удар кількома ракетами, що змусило бойовиків переміститись на нижні поверхи будівлі. Знешкодивши снайперів, які вели вогонь з дахів сусідніх будівель, українські військові перейшли в наступ: близько першої дня вони пробили вхід на першому поверсі нового терміналу, через який в нього увійшла штурмова група.

У паніці відступу вже за межами аеропорту 4-й взвод бригади "Восток" з гранатометів і стрілкової зброї розстріляв вантажівку із загоном "Іскра" і чеченцями, прийнявши їх за українських військових, інша машина з бойовиками перекинулась після удару об бетонну загорожу, рухаючись вулицями Донецька. Основний бій в ДАПі закінчився близько 17.00 години 26 травня, але зачистка "зеленки" та готелю "Польот", де отаборилися бойовики, тривали до вечора 27 травня 2014 року. Загалом вони втратили до 100 чоловік, третина з яких була громадянами Росії.

Невдовзі після бою в ДАПі капітан Олександр Головура, який зрадив присязі і завів в аеропорт бойовиків, був викрадений в Донецьку контррозвідкою СБУ, вивезений до Києва і пізніше обміняний на українських військовополонених

Перший бій за Донецький аеропорт став одним з переломних моментів у Російсько-українській війні — втративши трьох бійців пораненими, українські військові дали країні і суспільству приклад безкомпромісного протистояння супротивнику.

Загалом оборона ДАПу тривала 242 дні і увійшла в новітню військову історію України як приклад мужності і стійкості українських воїнів, яких за незламність назвали "кіборгами": лише 22 січня 2015 року вщент зруйновану територію аеропорту залишив останній боєць ЗСУ, які втратили біля 700 чоловік убитими і пораненими та 24 людини полоненими.

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Онлайн-тест ЗНО з історії України
Друк 5
Яна Примаченко спеціально для © «Цей день в історії», 23 травня 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 26 травня

Битва на Стугні

1093
#ЦейДень

Все про 26 травня

Події, факти, персоналії

Битва під Корсунем

1648

«Літаючий човник» Джона Кея

1733

Помер Пилип Орлик

1742

Норильське повстання

1953

Початок розрядки напруженості між США і СРСР

1972