Страта останнього імператора ацтеків
Як вважається, 28 лютого 1525 року під час походу на підкорення території сучасного Гондурасу за звинуваченням у змові проти Ернана Кортеса страчено Куаутемока, одинадцятого і останнього суверенного правителя імперії ацтеків. Хоча він і після її падіння перебував на службі іспанської корони, з XIX століття Куаутемок — національний герой Мексики і символ її війни проти колонізаторів.На обкладинці: Бюст Куаутемока на Площі Конституції у Мехіко, Мексика, місці, де до захоплення Теночтитлана іспанцями знаходився палац Монтесуми II
18800
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після таємничої смерті Монтесуми II, новим тлатоні (великим правителем, імператором) ацтеків став його молодший брат Квітлавак, який 30 червня 1520 року очолив виступ проти Ернана Кортеса і домігся вигнання іспанців з Теночтитлану і всієї долини Мехіко. Він ритуально одружився на дочці Монтесуми і під час церемонії його коронації 7 вересня були страчені всі полонені, захоплені під час «Ночі смутку». Квітлавак зумів зібрати багатотисячну армію для війни з Кортесом, але через два місяці несподівано помер під час епідемії віспи.

У листопаді 1520 року одинадцятим тлатоні ацтеків був обраний Куаутемок, відомий також як Гватемозін (чи Гвамазін), 25-річний син колишнього імператора Авісотля, попередника Монтесуми II. Маючи підтримку лише міста Тлателолько, він програв війну Кортесу, який повернувся до Теночтитлану 28 квітня 1521 року на чолі війська із 700 іспанців, 10 тисяч воїнів племені тлашкалан та маючи на озброєнні 85 коней, 110 арбалетів, 18 гармат та 13 десантних бригантин, збудованих на узбережжі Мексиканської затоки і перенесених в долину Мехіко рабами. Після кількамісячної облоги Теночтитлану місто впало, і 13 серпня 1521 року Куаутемок разом із родиною та найближчим оточенням був захоплений у полон.

Згідно з іспанськими джерелами, в тому числі і особистими листами Кортеса, Куаутемок просив вбити його, однак був помилуваний. Він і далі залишився правителем ацтеків, але вже втративши свій суверенний статус, і завдяки його впливовому положенню серед місцевих народів іспанцям вдалось приборкати рештки повсталих у долині Мехіко. Проте невдовзі, коли легендарні скарби імператора Монтесуми так і не були знайдені Кортесом, Куаутемок разом з іншою ацтекською знаттю був підданий жорстоким тортурам на вогні, після яких залишився калікою.

В кінці 1524 року Куаутемок взяв участь у поході Кортеса, на той момент уже призначеного Карлом V губернатором і верховним судовим виконавцем на всій території Мексики, у поході в Гондурас для приборкання непокірного конкістадора Крістобаля де Оліда. Через домінуючу кількість ацтеків в іспанському війську разом із Куаутемоком у ньому також взяли участь колишні правителі міст Тлакопана і Тескоко. За доносом шпигуна, який підслухав їхню розмову, вони втрьох були схоплені за намір вбити Кортеса і підняти заколот, піддані тортурам і страчені. Точна дата і місце цієї події невідомі, але вважається, що Куаутемок, Тетлепанкцізальтзин та Коанакок були повішені 28 лютого 1525 року в містечку Ішкатеопан на території сучасного мексиканського штату Герреро.

В роки війни за незалежність Мексики Куаутемок, як останній суверенний правитель ацтеків, стам символом війни проти іспанців і сьогодні шанується як національний герой — йому встановлено чисенні пам'ятники, його обличчя з'явилося на мексиканських банкнотах, на його честь у Мексиці названо багато географічних і соціально-культурних об'єктів, а саме ім'я «Куаутемок» належить до небагатьох популярних неіспанських імен. Щорічно 28 лютого у пам'ять про смерть Куаутемока приспускаються прапори на всіх державних установах країни.

Наступним правителем ацтеків рішенням Ернана Кортеса став Тлакотін (онук Тлакаелеля, одного з провідних діячів ацтекської держави кінця XV століття), який після хрещення отримав ім'я Хуан Веласкес. Він помер наступного року, ще під час походу в Гондурас, і в Теночтитлан іспанська експедиція повернулась уже з новим тлатоні, яким став Мотелчіух, у хрещенні — Андреас Тапіа, виходець із низів, що дослужився до капітана іспанської армії.

Друк
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 27 січня 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 28 лютого

Династія Хань

202 до н.е.
#ЦейДень

Все про 28 лютого

Події, факти, персоналії

Війна НАТО проти Югославії

1994