Відставка
Фіделя Кастро
Після тривалого лікування 82-річний Фідель Кастро, який 49 років беззмінно керував Кубою, був змушений 24 лютого 2008 року подати у відставку з постів Голови Державної ради, Голови ради міністрів і Головнокомандуючого збройних сил Куби. Цього ж дня його брат Рауль був обраний парламентом Головою Держради і оголосив, що складе свої повноваження у 2018 році.На обкладинці: Фідель Кастро, 2008 рік
11326
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Син великого землевласника, Фідель Кастро захопився антиімперіалістичними ідеями під час навчання на юридичному факультеті Гаванського університету, який закінчив у 1950 році зі ступенем бакалавра цивільного права. Після воєнного перевороту 1952 року, коли владу на Кубі захопив Фульгенсіо Батіста, Кастро організував групу однодумців, з якою в 1953 році здійснив невдалий напад на військове містечко Монкада у місті Сантьяго-де-Куба в провінції Орієнте. Засуджений до 15 років ув'язнення, він був звільнений через пік по амністії і виїхав до Мексики, де спільно із аргентинцем Че Геварою, своїм братом Раулем і Каміло Сьєнфуегосом організував революційний «Рух 26 липня».

Фідель Кастро, 1955 рік
Фідель Кастро, 1955 рік

Повернувшись на Кубу у грудні 1956 року, Кастро очолив партизанську війну проти режиму Батісти, поступово придбавши авторитет вождя кубинської революції, яка в 1959 році призвела до повалення Батісти і створення в лютому 1959 року революційного уряду на чолі з Кастро. Стурбована його прорадянською риторикою і намірами націоналізації промисловості, адміністрація США організувала ряд невдалих спроб замаху на Кастро і ввела економічне ембарго проти Куби. Щоб протистояти тиску з боку США, Кастро звернувся по допомогу до СРСР, що спровокувало Карибську кризу 1962 року.

Переорієнтувавшись на СРСР, 1 травня 1961 року Кастро проголосив соціалістичний характер революції і Куба стала першою у Західній півкулі державою з марксистсько-ленінською ідеологією — економіка Куби була поставлена під централізований контроль, запроваджена однопартійна система, встановлено державний контроль над ЗМІ і придушено будь-який проояв інакомислення як серед прихильників Батісти, так і серед своїх соратників по революції.

У 1965 році «Рух 26 липня» був перетворений на Комуністичну партію на чолі з Фіделем Кастро, який у 1976 році на додаток до поста глави уряду став фактичним президентом Куби, очоливши Державну раду Куби.

Сподіваючись здолати світовий капіталізм, Кастро підтримував іноземні революційні організації і марксистські уряди в Чилі, Нікарагуа і Гренаді, відправив кубинські війська для підтримки лівих союзників у війні Судного дня, Ефіопо-сомалійської війні і громадянській війні в Анголі. Ці заходи, у поєднанні з діяльністю в рамках Руху неприєднання, призвели до завоювання Кубою авторитету серед країн, що розвиваються.

31 липня 2006 року Фідель Кастро був госпіталізований із кровотечею в кишечнику і тимчасово передав виконання обов'язків на всіх ключових посадах своєму 75-літньому братові Раулю. Проте тривале лікування не дало належних результатів і 24 лютого 2008 року 82-річний Фідель Кастро був змушений подати у відставку з усіх державних посади, а 19 квітня 2011 року — і з посади глави Компартії.

По смерті в 2013 році Уго Чавеса, президента Венесуели, яка в останнє десятиліття стала основним фінансовим спонсором Куби, США і Куба офіційно оголосили про початок нормалізації відносин і намір відновити дипломатичні відносини; 29 травня 2015 року Куба була виключена із американського списку країн, що підтримують тероризм.

Друк 5
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 1 лютого 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 24 лютого

Битва при Павії

1525
#ЦейДень

Все про 24 лютого

Події, факти, персоналії

Останнє папське благословення римським імператорам

1530

Війна у Перській затоці

1991