сьогодні
Заголовки
arrow_drop_down
Хронологія
Теми
популярні статті
Регіони
нові статті
Правила життя
Фотоісторії
Ще
arrow_drop_down
Моя історія
Підтримати
search menu
Помер Мікеланджело Буонарроті
18 лютого 1564 року в Римі на 89-у році життя помер італійський скульптор, живописець, архітектор і поет Мікеланджело Буонарроті. В його творчості відобразились героїчні ідеали епохи, трагічне відчуття кризи гуманістичного світосприйняття, характерне для культури Пізнього Відродження.
7538
Особистості
Мікеланджело Буонарроті народився 6 березня 1475 року у селі Капрезе (провінція Ареццо) у сім'ї збіднілого банкіра і після смерті матері в шестирічному віці був відданий до школи у Флоренцію. Не проявляючи ніякого інтересу до навчання, з 13 років Мікеланджело став учнем у майстерні живописця Доменіко Гірландайо і у скульптора Бертольдо ді Джованні. Тут він створив свої перші картини («Муки Святого Антонія), а після оселення у палаці Медічі - перші скульптури («Битва кентаврів», «Мадонна біля сходів» та «Розп'яття»).
Восени 1494 року, після проголошення Савонароли диктатором Флоренції, родину Медічі було офіційно вигнано з міста і Мікеланджело переїхав спочатку до Венеції, потім до Болоньї, а згодом до Риму. Тут він створив статую "Вакх" (1496-97 рр.), скульптурну групу "Оплакування Христа" (1498-51 рр.), відому також як «Римська П'єта». Це єдина з робіт Мікеланджело, підписана ним самим.
В 1501 році Мікеланджело повернувся у Флоренцію, де до 1504 року працював над статуєю "Давид". У 1505 році він отримав замовлення від папи Юлія II на створення гробниці, над якою працював майже сорок років (церква Сан-П'єтро і Віколі, Рим); для надгробку він створив ряд скульптур - "Мойсей", "Повсталий раб", "Умираючий раб". Найграндіознішим живописним твором Мікеланджело став розпис Сикстинської капели Ватикана (1508-12 рр.) - гімн фізичній і духовній красі людини. У 1520-і роки в Мікеланджело дещо змінилось світовідчуття - воно стало більш трагічним; головний твір цих років - зведення і прикрашення скульптурами Нової сакристії церкви Сан-Лоренцо у Флоренції, усипальниці роду Медічі.
У 1534 році Мікеланджело переїхав у Рим, де провів останні 30 років свого життя. Тут він створив фреску "Страшний суд" (1536-41 рр.) на алтарній стіні Сикстинської капели, фрески капели Паоліна у Ватикані. З 1546 і до кінця свого життя Мікеланджело керував будівництвом собору Святого Петра і ансамблем Капітолія в Римі.
Під кінець життя проявився поетичне обдарування Мікеланджело - деякі з його віршів були покладені на музику і вже за життя завоювали чималу популярність, але вперше його сонети і мадригали були опубліковані тільки в 1623 році.
Помер Мікеланджело Буонарроті 18 лютого 1564 в Римі і був похований в церкві Санта-Кроче у Флоренції. Перед смертю він продиктував лаконічний заповіт: «Я віддаю душу Богу, тіло землі, майно рідним».
Дискусії щодо сексуальної орієнтації Мікеланджело розпочалися після публікації в 1893 році у Лондоні біографії митця, написаної Джоном Еддінґтоном Саймондзом. Частина дослідників вважає, що почуття й відносини Мікеланджело були чисто платонічними, незалежно від того, кому були адресовані - чоловікам чи жінкам. Зараз достеменно неможливо точно стверджувати чи Мікеланджело взагалі мав якісь фізичні стосунки, а твердження про гомосексуальність Мікеланджело базується на виданих його племінником сонетах, більшість яких присвячено любові до чоловіків.
Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Імператриця Марія Терезія
Сьогодні
Імператриця Марія Терезія
Особистості
Культура і мистецтво
Європа
Середньовіччя

Головні події 18 лютого 1564

#ЦейДень
Все про 18 лютого 1564
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left17 лютого
19 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward