Операція
«Блакитний тушканчик»
Наука, освіта і технікаВолодимир Лук'янюк
13 лютого 1960 року на полігоні в алжирській провінції Регган на відстані 600 кілометрів на південь від міста Бечар Франція провела успішне випробування атомної зброї і стала четвертою ядерною державою світу після США, СРСР і Великої Британії.
17113
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Ядерна програма Франції була започаткована у 1945 році, коли нобелівський лауреат Фредерік Жоліо-Кюрі зумів переконати Главу Тимчасового уряду Французької республіки Шарля де Голля створити Комісаріат з атомної енергії, під керівництвом якого у 1948 році у Франції був запущений перший ядерний реактор, а через чотири роки був прийнятий план розвитку атомної енергетики.

Після Суецької кризи у Франції був створений комітет із військового застосування атомної енергії, який вирішив самостійно створювати ядерну зброю, побоюючись, що країна може бути втягнута у потенційний конфлікт за участю НАТО. У 1958 році в Алжирі розпочалось будівництво полігону для ядерних випробувань, а після повернення Шарля де Голля у політику були прийняті остаточні рішення по створенню французьких ударних військових підрозділів, здатних застосувати ядерну зброю у будь-якій точці світу.

13 лютого 1960 року відбулось успішне випробування першої французької атомної бомби, яке мало кодову назву «Блакитний тушканчик» — на полігоні в алжирській провінції Регган був підірваний заряд потужністю 70 кілотон. Незважаючи на те, що в цей час тривала Алжирська війна, на полігоні Регган були проведені ще два випробування: 1 кітня — «Білий тушканчик» і 27 грудня — «Червоний тушканчик» (названі за кольорами французького прапора).

Місце вибуху «Блакитного тушканчика», провінція Регган, Алжир
Місце вибуху «Блакитного тушканчика», провінція Регган, Алжир

Після отримання Алжиром незалежності від Франції, в Сахарі продовжувались ядерні випробування, які через протести виконувались під землею. В 1964 році вони були перенесені на атоли Муруроа і Фангатауфа в Полінезії (в південній частині Тихого океану), де тривали до 27 січня 1996 року.

Загалом з 1960 року Франція провела 210 випробувань ядерної зброї. У вересні 1996 року року вона приєдналась до Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ), який ратифікувала у 1998 році.

Битва при Ніневії
Сьогодні
Битва при Ніневії
Друк 7
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 6 лютого 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 13 лютого

Реставрація португальської монархії

1668
#ЦейДень

Все про 13 лютого

Події, факти, персоналії

Другий уряд Директорії УНР

1919

Бомбардування Дрездена

1945